Gata Says Cheese!


Kaszkawał Witosza
 
 
Ser bułgarski, z pasteryzowanego mleka krowiego pełnotłustego, podpuszczkowy, dojrzewający, półtwardy. Z podpuszczką mikrobiologiczną. Bez GMO. Zawartość tłuszczu 25g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 47%. Sól 1,8g/100g. Rodzina pasta filata. Dojrzewa minimum 2 miesiące.

Kupiony w sklepie z artykułami ze Wschodu Odessa Market w Poznaniu (grudzień 2023). Cena 80 zł/kg. Wyprodukowany w Bułgarii dla niemieckiej firmy importowo-eksportowej Ulan GmbH w Philippsburg-Huttenheim (kraj związkowy Baden-Württemberg), członka holdingu Siberia Group, pod marką własną Ulan. Producenta nie podano, ale kod weterynaryjny (BG 1912004 EO) wskazuje na istniejącą od 1992 firmę Merone-N EOOD (sp. z o.o.) z miasta Alfatar (obwód Silistra, Bułgaria północno-wschodnia przy granicy z Rumunią). Merone wyrabia sery z mleka krowiego, owczego i koziego, które jest pozyskiwane lokalnie - od ponad 70 gospodarstw rolnych położonych w obwodach Silistra, Dobricz, Szumen i Razgrad. W latach 1994-96 powstał nowy zakład produkcyjny o powierzchni prawie 5000 m2, zmodernizowany w 2007 stosownie do wymagań Unii Europejskiej, a od 2012 Merone posiada krajowy certyfikat BDS (Bułgarskiego Instytutu Standaryzacji) w zakresie produkcji sera. Firma posługuje się markami własnymi Merone i Boryana. Jej specjalnością są sery określane po bułgarsku jako Byalo Salamureno Sirene i Kaszkawał, po angielsku definiowane jako "biały ser solankowy" i "ser żółty". O ile pierwsze tłumaczenie jest adekwatne, to drugie bez sensu - Kaszkawał to nie zwykły żółty ser, ale ser należący do typu "pasta filata" czyli serów z masy ciągnionej/parzonej/uplastycznianej.

Podobno technologia pasta filata ma początki na terenie średniowiecznych południowych Włoch, skąd w XIX wieku rozpowszechniła się na Europę Środkową i Południową, Bałkany i Bliski Wschód. Sery z masy uplastycznianej (wł. pasta filata, ang. stretched-curd) są wyrabiane przez podgrzewanie skrzepu w gorącej wodzie lub serwatce oraz późniejsze ręczne (współcześnie także maszynowe) ugniatanie, rozciąganie i formowanie masy serowej do otrzymania właściwej elastycznej i jednolitej konsystencji. Najbardziej znane przykłady to: włoskie Mozzarella, Caciocavallo, Scamorza i Provolone, słowackie Oštiepok i Parenica, polskie Oscypek i Redykołka, gruziński Suluguni, cypryjski Halloumi, grecki Kasseri, turecki Kaşar, rumuński Caşcaval, arabski Akkawi czy właśnie bułgarski Kaszkawał.

Istnieją dwie teorie pochodzenia nazwy Kaszkawał. Według pierwszej pierwowzorem nazwy jest włoski Caciocavallo - podobno jeden z najstarszych rodzajów sera. "Cacio" to jedno z włoskich określeń na "ser", zaś "cavallo" oznacza po włosku konia - etymologię nazwy "koński ser" wywodzi się z tradycyjnego sposobu zawieszania sera do dojrzewania: związany sznurkiem po dwie sztuki, przewieszone "a cavallo" czyli "okrakiem" przez poprzeczną belkę niczym przez koński grzbiet. Podobnie jak Caciocavallo, także inne włoskie sery pasta filata - Provolone i Scamorza - są poddawane dojrzewaniu w pozycji wiszącej.
Druga teoria, opracowana przez Uniwersytet w Belgradzie, twierdzi, że ser został wymyślony lokalnie, przez bałkańską grupę etniczną zwaną Arumunami, jako "caşcaval". W języku arumuńskim, podobnie jak we współczesnym rumuńskim, "caş" oznacza "ser", zaś "caval" jest przez badaczy łączone z praktyką transhumancji czyli sezonowego konnego przemieszczania się seminomadycznych arumuńskich/wołoskich pasterzy, ich stad i dobytku między pastwiskami letnimi a zimowymi.

Wygląda na to, że wybór etymologii nazwy pociąga za sobą modyfikację historii pochodzenia samego sera Kaszkawał oraz kilku jego krewniaków. Jeśli Kaszkawał stworzyli Arumuni, to jest on bezpośrednim "przodkiem" zarówno greckiego Kasseri, który do Tessalii przybył przez Rumunię i Bułgarię (był pierwotnie znany pod rumuńską nazwą "caşcaval", potem zastąpioną przez turecki "kaşar"), jak i górskich serów polskich i słowackich, sprowadzonych na te tereny przez Wołochów (pod tą nazwą były w Polsce znane grupy Arumunów, które w średniowieczu opuściły Bałkany i przywędrowały na Podhale i Żywiecczyznę). Wystarczy spojrzeć na mapę Półwyspu Bałkańskiego, żeby zobaczyć, że z południowych Włoch najbliżej jest do Grecji, a do Rumunii - najdalej, więc kierunek rozpowszechniania się sera z Włoch byłby zupełnie odwrotny...

Obecnie (sierpień 2024) dwa Kaszkawały mają certyfikat UE: rumuński krowi Caşcaval de Săveni PGI (od 2021) i grecki owczy/owczo-kozi Kashkaval/Kashkavali Pindou PGI (od 2024). Ten drugi ubiegał się o certyfikat od 2021 i przez ponad rok miał status "published", co oznacza, że wpłynęły i były rozpatrywane jakieś protesty.

Technologia. Bułgarski Kaszkawał jest produkowany zgodnie z krajowym certyfikatem BDS (Bułgarskiego Instytutu Standaryzacji) i może być wyrabiany z mleka krowiego, owczego lub ich mieszanki. Zależnie od składu do nazwy jest dodawany drugi składnik: Kaszkawał owczy to Bałkan, krowi - Witosza, a mieszany krowio-owczy - Presław. Witosza to nazwa masywu górskiego w zachodniej Bułgarii. Standardowa receptura Kaszkawału Witosza została opracowana w spółdzielni mleczarskiej Mlekokoop przez Iwana Donewa i weszła do masowej produkcji w 1952. Zawartość tłuszczu w suchej masie musi wynosić nie mniej niż 45%. Mleko jest pasteryzowane lub termizowane. Koagulacja trwa 30-40 minut. Skrzep jest cięty do wielkości ziarna grochu. Oddziela się serwatkę, a pozostałość miesza przez 20 minut, po czym podgrzewa masę do 38-39 °C kontynuując mieszanie. Następnie przez 2-3 godziny, w temperaturze 35-37 °C trwa proces podobny do czedaryzacji (patrz -> Cheddar), w trakcie którego pozostałość serwatki jest usuwana, a masa serowa - ponownie rozdrabniana i prasowana, w wyniku czego nabiera elastyczności. Solenie jest przeprowadzone przed formowaniem - w solance, po pokrojeniu skrzepu na kawałki. Ostatnim etapem jest parzenie skrzepu w temperaturze 72-74 °C przez 3-4 minuty, po czym plastyczna masa jest zagniatana i umieszczana w formach na 1 dzień. Po wyjęciu z formy ser dojrzewa przez około 60 dni (źródło: bułgarska Wikipedia).
Certyfikaty Kaszkawałów rumuńskiego i greckiego nie wymieniają czedaryzacji, opisując tylko klasyczną metodę pasta filata. Natomiast o czedaryzacji bułgarskiego Kaszkawału wspomina C. Donnelly ("The Oxford Companion to Cheese"), jednak z tą różnicą, że ugniatanie skrzepu w gorącej solance odbywa się przed soleniem. Solone są dopiero gotowe kręgi, przy czym na sucho. Waga kręgów jest podana jako 6-9 kg.

W przypadku Kaszkawału produkcji Merone są znane tylko dwie temperatury: obróbki mleka - 63-65 °C (nie wiadomo czy to oznacza termizację czy pasteryzację, ponieważ nie podano czasu) i serwatki, w której jest parzony skrzep podczas obróbki - 72-74 °C. Krowi Kaszkawał jest wyrabiany w postaci kręgów o wadze 250, 400, 500 i 900 g, prostopadłościanów o wadze 800 g oraz porcji trójkątnych 200 i 320 g.

Kształt niedużego cylindra o wysokości 4 cm, średnicy 12 cm i wadze 500 g. Pakowany próżniowo w folię. Dwie etykiety - główna w języku rosyjskim, informacyjna po niemiecku.

Konsystencja półtwarda, gładka, wilgotna, lekko lepka, dość krucha i łamliwa, w temperaturze pokojowej kremowa, nieco mączna. Brak wykształconej skórki. Barwa miąższu jednorodna, off-white, słomkowożółta. Zapach średnio silny, czysty, orzeźwiający, kwaskowaty, serwatki, kwaśnego mleka. Smak gorzkawy, kwaśnej śmietany, kwaśnego mleka, twarogu, z dość silnym goryczkowym finiszem, ale też pojedynczymi słodkimi nutami. Średnio i jednolicie słony.



Copyright Gata 2023-2024