Gata Says Cheese!


Suluguni
 
 
Ser gruziński (tu niemiecki), z mleka bawolego i/lub krowiego (tu krowie), podpuszczkowy, krótko dojrzewający, solankowy, półtwardy. Zawartość tłuszczu 25g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Tu wyprodukowany przy użyciu podpuszczki mikrobiologicznej (wegetariański). Rodzina pasta filata. Dojrzewa w solance 1-2 dni.

Kupiony w sklepie Delikatesy Wschodnie Ukrainoczka w Gdańsku. Wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej - z powodu ograniczeń importu produktów spożywczych z krajów pozaunijnych - dla grupy Monolith Süd GmbH. Powstała w 1997 w Niemczech międzynarodowa grupa firm Monolith zajmuje się hurtowym importem i sprzedażą produktów charakterystycznych dla Europy Wschodniej na potrzeby "rosyjskich Niemców i emigrantów z krajów Europy Wschodniej". Kod identyfikacyjny wskazuje na istniejącą od 1927 firmę Milchwerk Crailsheim-Dinkelsbühl eG w Crailsheim (rejencja Stuttgart, kraj związkowy Baden-Württemberg, południowe Niemcy), której specjalnością są miękkie sery typu bałkańskiego, sery typu halloumi i półtwarde sery typu kaszkawał z rodziny pasta filata. Firma codziennie odbiera i przerabia 400 tys. kg surowego mleka od 380 gospodarstw położonych głównie w regionach Hohenlohe i Franken (pol. Frankonia).

Pochodzi z regionów Svaneti (pol. Swanetia) i Samegrelo (pol. Megrelia), wytwarzany w zachodniej Gruzji od starożytności. Pisemnie wspomniany m.in. w XVII wieku przez gruzińskiego uczonego, poetę, duchownego i dyplomatę Sulchana Sabę Orbelianiego. Współcześnie stanowi ważny składnik narodowej kuchni gruzińskiej. Państwo gruzińskie objęło recepturę Suluguni patentem na terenie Gruzji, gdzie może on być produkowany wyłącznie zgodnie z państwową normą GOST. Jest nazywany "gruzińską Mozzarellą".

Nazwa Suluguni (albo Sulguni) pochodzi z języka megrelskiego należącego do rodziny kartwelskiej, którym mówią mieszkańcy północno-zachodniej Gruzji. Pierwotnie brzmiała "selegin" - od czasownika "sele" oznaczającego mieszanie lub ugniatanie i i "gin" - bydło rogate.

Technologia. Używa się mleka bawolic gatunku Bubalus bubalis (wół domowy), krowiego albo ich mieszanki. Współcześnie stosuje się pasteryzację. Podpuszczka jest dodawana w temperaturze 31-35 °C, tworzenie skrzepu trwa 30-35 minut. Skrzep jest cięty na kostki wielkości 6-10 cm, zostawiany na 20-30 minut, następnie ponownie krojony w nieco wyższej temperaturze 34-37 °C przez 10-15 minut. Z wanny usuwa się większość serwatki, a masa skrzepu jest wstępnie prasowana i pozostawiana na 2-3 godziny pod warstwą serwatki w celu dalszego zakwaszenia. Dojrzała masa jest cięta na kawałki, umieszczana w wodzie lub serwatce o temperaturze 70-80 °C i mieszana do osiągnięcia jednorodnej, ciągliwej konsystencji. Następnie od masy są odcinane kawałki odpowiedniej wielkości i umieszczane w formach. Solenie przez zanurzenie w solance trwa w zależności od rozmiaru sera od 6 godzin do 2 dób. Tradycyjnie przechowywany w beczkach w solance lub w drewnianych skrzynkach wysłanych pergaminem, obecnie najczęściej pakowany próżniowo w folię. Istnieje twarda wersja sera, dojrzewająca w solance do 3 miesięcy. Popularny jest także Suluguni wędzony.

Kształt spłaszczonego krążka o średnicy do 20 cm, wysokości 2,5-6 cm i wadze od 0,4 do 1,5 kg. Tu wymiary: 11 cm średnicy i 4,5 cm wysokości, masa 500 g. Konsystencja zwarta, warstwowa, elastyczna, sprężysta, nieco mączna. Dopuszcza się występowanie niewielkiej liczby dziurek. Skórki brak. Barwa jednorodna, od białej do słomkowożółtej. Zapach niezbyt silny, czysty, świeży, kwaśnego mleka. Smak łagodny, orzeźwiający, słodkawy, kwasu mlekowego, twarogu, umiarkowanie słony (w części zewnętrznej nieco bardziej słony).



Copyright Gata 2022