Gata Says Cheese!


Mozzarella di Bufala Campana DOP
 
 
Ser włoski, z mleka bawolego, podpuszczkowy, świeży, miękki. Zawartość tłuszczu 23g/100g. Tradycyjnie spożywany dzień po powstaniu, może być przechowywany w solance do tygodnia, przemysłowo dłużej w opakowaniu próżniowym. Rodzina pasta filata.

Nazwa wywodzi się z południowowłoskich dialektów, używanych m.in. w regionach Puglia i Campania. Słowo mozzare oznacza "odciąć" i nawiązuje do technologii produkcji. Nazwa i dokładny opis sera pojawiły się po raz pierwszy w 1570 w książce słynnego renesansowego włoskiego kuchmistrza Bartolomeo Scappi "Opera dell'arte del cucinare" czyli "Dzieło o sztuce gotowania".

Mozzarella to najbardziej znany przedstawiciel rodziny pasta filata czyli serów uplastycznianych. Zakwaszenie mleka dokonuje się wyłącznie dzięki dodaniu serwatki pozostałej po produkcji sera z poprzedniego dnia, niedopuszczalne jest stosowanie kultur starterowych. Do koagulacji stosuje się tylko podpuszczkę cielęcą. Skrzep jest podgrzewany w gorącej wodzie lub serwatce nawet do temperatury 95 stopni, a następnie ugniatany do osiągnięcia miękkiej, elastycznej, ciągliwej tekstury i dzielony na kawałki poprzez ciągnięcie i odcinanie. Odcięte fragmenty są formowane w pożądany kształt, w przypadku Mozzarelli kulisty (10-800 g) albo plecionego warkocza zwanego Treccia (do 3 kg). Solony w solance.

Mozzarella di Bufala Campana jest tradycyjnie wyrabiana z mleka czarnych bawolic rasy włoskiej śródziemnomorskiej, hodowanych w południowych Włoszech od XIII wieku. Produkuje się ją także z mleka krowiego (Fior di Latte), owczego (Mozzarella Pecorella albo Mozzapecora, głównie w regionach Sardinia, Abruzzo i Lazio), a ostatnio także koziego. Po uwędzeniu nazywa się Mozzarella Affumicata.

Siedem odmian Mozzarelli ma krajowy certyfikat PAT ("tradycyjny produkt roliniczy"). Jako gatunkowi przyznano jej unijny certyfikat TSG ("gwarantowana tradycyjna specjalność") w 1998. Dwa rodzaje Mozzarelli posiadają najwyższy certyfikat PDO - Mozzarella di Bufala Campana od 1996 i krowia Mozzarella di Gioia del Colle od 2020. Mozzarella bawola z Campanii wcześniej otrzymała krajowy certyfikat DOC w 1993. Ma oficjalne logo nazwy (czerwono-zielone z czarną głową bawoła). Dozwolony przez certyfikat PDO obszar produkcji obejmuje wyszczególnione gminy i prowincje regionów Campania, Lazio, Puglia i Molise. Interesów producentów sera strzeże utworzona w 1981 organizacja Consorzio Tutela del Formaggio Mozzarella di Bufala Campana.

Tu marka własna Lidla Italiamo, wyprodukowany przez istniejącą od 1994 firmę Spinosa SpA w Castel Volturno (prowincja Caserta, region Campania).

Kształt zaokrąglony. Sprzedawany w plastikowym woreczku, zanurzony w solance. Masa po odsączeniu 125 g. Konsystencja delikatna, warstwowa, elastyczna, wilgotna, trochę ziarnista. Skórka biała, bardzo cienka (1 mm), gładka, nieklejąca. Barwa porcelanowobiała. Zapach i smak świeży, delikatny, mleczny, słodkawy, lekko kwaśny.



Copyright Gata 2021