Gata Says Cheese!


Provolone Dolce
 
 
Ser włoski, z mleka krowiego, podpuszczkowy, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 32g/100g. Dojrzewa minimum 10 dni (Dolce) i 90 dni (Piccante), maksimum zależne od wielkości. Rodzina pasta filata.

Produkowany od XIX wieku, początkowo z mleka bawolego lub mieszanki z krowim, w południowych Włoszech (regiony Basilicata i Campania). Współcześnie wyrabiany głównie na północy w dorzeczu rzeki Pad (regiony Lombardia i Veneto). Wyróżnia się dojrzewającą krócej odmianę słodką (Dolce) i starszą pikantną (Piccante). Nazwa pierwotnego mniejszego wariantu z mleka bawolego to "provola" od łac. probula - ser bawoli, Provolone oznacza "duża Provola". Nazwa "Provolone" pojawiła się pisemnie po raz pierwszy w 1871, w dziele "Vocabolario di agricoltura di Canevazzi-Mancini", właśnie jako określenie dużej Provoli.

Technika wyrobu pasta filata czyli serów z masy ciągnionej (lub parzonej) wywodzi się ze średniowiecza. Podobnie jak w przypadku pokrewnego sera Scamorza (także pochodzącego z południa Włoch), podczas wyrobu Provolone skrzep jest podgrzewany ("parzony") w gorącej wodzie i ręcznie lub maszynowo rozciągany ("ciągniony") do otrzymania właściwej konsystencji. Następnie formuje się go w pożądany kształt z wgłębieniami, soli w solance i zawiesza do dojrzewania na sznurku (tradycyjnie z naturalnej rafii). Provolone rózni się od Scamorza tym, że jest znacznie większy, ma poza gruszką także inne kształty i dłużej dojrzewa. Oba sery były początkowo (XIX wiek) wyrabiane w tych samych regionach południowych Włoch. Istnieje odmiana wędzona (Provolone affumicata).

Dwa warianty regionalne (Provolone Valpadana i Provolone del Monaco) posiadają unijny certyfikat PDO i oficjalne logo nazwy. Del Monaco jest wyrabiany w 13 gminach prowincji Napoli (region Campania, Włochy południowe), Valpadana - na północy kraju, na obszarze Doliny (Niziny) Padańskiej (regiony Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna).

Tu kupiony w Eurosparze na czasowym stoisku włoskim (marzec 2021). Odmiana Dolce, wyprodukowany przez istniejącą od 1954 firmę Casearia Bresciana CaBre Soc. Coop. Agricola w Cadignano di Verolanuova (prowincja Brescia, region Lombardia). Początki firmy to spółdzielnia 18 serowarów, którzy zbierali mleko od pobliskich drobnych hodowców, by produkować Provolone i Grana Padano. Firma wytwarza też certyfikowany Provolone Valpadana. Tu bez certyfikatu z powodu obecności konserwantów oraz wielkości. Połówka sera waży niecałe 0,5 kg, podczas gdy Provolone Valpadana powinien ważyć nie mniej niż 5 kg. Ser nosi oznaczenie "Regina Q", co na stronie producenta jest opisane jako Provoletta 1 kg (Provoletta oznacza "mała Provola").

Kształt salami, melona, stożka lub gruszki. Tu połówka małego melona, z zachowanym sznurkiem, na którym wisiał podczas dojrzewania. Konsystencja sprężysta, spójna, jednorodna, miękka, niekrusząca, posiada drobne nieregularne oczka. Skórka cienka, bladożółta, lśniąca, tu konserwowana sorbinianem potasu E202 i natamycyną E235, pokryta woskiem mikrokrystalicznym E905, niejadalna. Posiada odbity tuszem znak producenta. Barwa bladożółta, śmietankowa, ciemnieje z wiekiem. Zapach słaby, łagodny, maślany. Smak bardzo łagodny, delikatny, słodkawy, maślany (z wiekiem staje się wyrazisty i ostry). Sugerowane spożywanie wariantu Dolce: w cienkich plasterkach posypanych solą, pieprzem i ziołami oraz pokropionych oliwą.



Copyright Gata 2021