Gata Says Cheese!


Halloumi
 
 
Ser cypryjski, z mleka owczego, koziego lub ich mieszanki z dodatkiem lub bez dodatku mleka krowiego, podpuszczkowy, świeży lub krótko dojrzewający, półmiękki do półtwardego. Tu mleko krowie (80%), owcze (10%) i kozie (10%). Zawartość tłuszczu 25g/100g. Może zawierać dodatek mięty cypryjskiej. Rodzina pasta filata. Istnieją dwa warianty Halloumi: świeży i dojrzewający przez minimum 40 dni w solance.

Nazwa "halloumi" przeszła długą drogę od czasów bizantyńskich, poprzez język koptyjski, arabski i grekę, oznacza po prostu "ser". Na Cyprze jest wyrabiany najprawdopodobniej od starożytności, a na pewno od XVI wieku (najstarsza pisemna wzmianka - jako "calumi" - pochodzi z kodeksu z 1554 roku, opisującego historię Cypru). Istnieją także pisemne informacje potwierdzające, że już w XVIII wieku cypryjski Halloumi był eksportowany. Obecnie wyrabiany i popularny na całym Bliskim Wschodzie, a na Cyprze stanowi główny produkt eksportowy.

Sery z masy uplastycznianej (wł. pasta filata, ang. stretched-curd) są wyrabiane przez podgrzewanie skrzepu w gorącej wodzie lub serwatce oraz późniejsze ugniatanie i formowanie. W przypadku Halloumi skrzep podgrzewa do temperatury minimum 90 °C przez co najmniej 30 minut, a po wyjęciu z serwatki schładza do 7 °C. Charakterystyczne i tradycyjne dla Halloumi jest składanie formowanego skrzepu na pół (żeby zmieścił się do pojemnika z solanką), z możliwym umieszczaniem liści mięty cypryjskiej Mentha viridis między warstwami.

Do roku 2012 cypryjskie prawo zezwalało na produkcję Halloumi głównie z mleka krowiego, z minimalną zawartością pozostałych rodzajów określoną jako 20%. W sierpniu 2012 władze zdecydowały podnieść obowiązkową łączną zawartość mleka koziego i owczego do 51%, tłumacząc się przygotowaniami do wystąpienia o europejski certyfikat. Nowy skład Halloumi miał odróżnić oryginalny ser od tanich podróbek - był to właściwie "stary" skład, bo historycznie Halloumi wyrabiano właśnie z mleka owczego i koziego, dopiero współcześnie, kiedy wzrósł popyt i produkcja, zaczęto dodawać coraz więcej tańszego krowiego. Decyzja wywołała powszechne protesty hodowców i producentów sera. W 2014 cypryjski rząd ogłosił 10-letni okres przejściowy, który miał ułatwić producentom Halloumi stopniowe wdrożenie nowego obowiązującego przepisu o zwiększonej zawartości mleka owczego i koziego z 20% do 51%.

Wniosek o certyfikat unijny został złożony w 2014, ale jego przyznanie opóźniało się latami, nie tylko z powodu sporów w kwestii zawartości mleka krowiego, ale też sprzeciwów innych krajów produkujących ser o tej nazwie jako rodzajowej. Ostatecznie Cypr uzyskał certyfikat PDO dla produktu o nazwie "Halloumi / Hellim" w kwietniu 2021. Hellim to wersja nazwy używana przez Turków cypryjskich. Certyfikat precyzuje zawartość mleka krowiego jako mniejszą niż 50%. Mleko (wyłącznie pasteryzowane) musi pochodzić od zwierząt wyszczególnionych lokalnych ras. Oficjalny obszar produkcji to dystrykty: Nikozja, Limassol, Larnaka, Famagusta, Pafos i Kyrenia (część z których jest obecnie pod władzą turecką).

Tu marka własna Lidla Eridanous, wyprodukowany przez istniejącą od 1982 firmę Petrou Bros Dairy Products Ltd. w Larnace. Firma reklamuje się jako "wiodący producent autentycznego cypryjskiego Halloumi eksportowanego do 40 krajów". Ser został kupiony w lutym 2021 czyli dwa miesiące przed przyznaniem certyfikatu i siedem lat od rozpoczęcia okresu przejściowego. Mimo tego Halloumi Eridanous nadal ma obowiązującą do 2012 wysoką, 80-procentową zawartość mleka krowiego. Oprócz wariantu z miętą Petrou Bros Dairy Products produkuje też Halloumi z dodatkiem chilli lub bazylii, które nie byłyby dozwolone w serze certyfikowanym.

Wariant świeży. Według informacji na opakowaniu zawiera miętę, ale brak jej śladów w serze. Kształt prostopadłościennego bloku o wymiarach 8 x 5 cm i wadze 225 g. Pakowany próżniowo w folię i kartonowe pudełko. Konsystencja zwarta, kremowa, warstwowa, sprężysta, elastyczna. Skórki brak. Kolor mlecznobiały. Zapach delikatny, mleczny, serwatkowy. Smak orzeźwiający, kwaskowaty, lekko słony. Wysoka zawartość mleka krowiego powoduje odczucie "skrzypienia w zębach" podobne jak przy fałszywych Oscypkach. Ma wysoką temperaturę topnienia, więc nadaje się do smażenia i grillowania.

Ciekawostka. W 2017 miał miejsce skandal wywołany faktem zamieszczenia na opakowaniu produktów marki Eridanous, w tym Halloumi, zdjęcia grecko-prawosławnego kościoła Anastasis w Oia na wyspie Santorini, z którego niebieskiej kopuły usunięto krzyż. W odpowiedzi na zarzuty Lidl składał skomplikowane oświadczenia, mieszając przeprosiny z tłumaczeniem się "unikaniem używania symboli religijnych".
 



Copyright Gata 2021