Gata Says Cheese!


Caciocavallo
 
 
Ser włoski, z mleka krowiego, podpuszczkowy, dojrzewający, półtwardy do twardego. Zawartość tłuszczu 30g/100g. Dojrzewa minimum 30 dni, do 12 miesięcy. Rodzina pasta filata.

"Cacio" to po włosku "ser", tak samo jak "formaggio". Oba słowa mają łacińskie korzenie, jednak łacińskie "caseus" tłumaczy się po prostu jako "ser", zaś "caseus formaticus" to "uformowany ser". "Cavallo" oznacza po włosku konia - etymologię nazwy "koński ser" wywodzi się z tradycyjnego sposobu zawieszania sera do dojrzewania: związany sznurkiem po dwie sztuki, przewieszone "a cavallo" czyli "okrakiem" przez poprzeczną belkę niczym przez koński grzbiet.

Caciocavallo to podobno jeden z najstarszych rodzajów sera - już specjalista od rolnictwa Lucjusz Columella w traktacie o agrotechnice "De Re Rustica" (35-45 ne) opisuje szczegółowo proces jego produkcji. Technologia pasta filata rozpowszechniła się pod koniec XIX wieku z Włoch na Europę południową - w wielu krajach istnieją sery o pokrewnej nazwie, np. Kaszkawał w Bułgarii, Caşcaval w Rumunii, Kaşar w Turcji, Kasseri w Grecji. Pomimo podobieństwa nazw i metody produkcji w każdym kraju ser ma odróżniające go cechy indywidualne, np. kształt czy czas dojrzewania.

Caciocavallo to starszy krewny włoskich serów pasta filata Scamorza i Provolone. Od Scamorzy jest większy i dłużej dojrzewa, od Provolone różni się tym, że tradycyjnie ma tylko jeden kształt - nazywany "gruszką", przypominający też pękatą flaszkę albo wypchany i zawiązany u góry worek. Wszystkie te sery były pierwotnie wyrabiane głównie na południu Włoch, w regionach Puglia, Calabria, Campania, Abruzzo, Basilicata i Molise. Z czasem wykształcił się drugi, północny ośrodek produkcji Provolone - regiony Lombardia, Veneto i Emilia-Romagna.

17 odmian Caciocavallo z różnych rodzajów mleka ma krajowy certyfikat PAT ("Prodotto agroalimentare tradizionale") w regionach: Abruzzo (1), Basilicata (1), Calabria (2), Campania (6), Lazio (2), Molise (2), Puglia (2), Sicilia (1). Wyrabiany w wyszczególnionych prowincjach i gminach pięciu regionów południowych Włoch (Basilicata, Calabria, Campania, Molise, Puglia) krowi Caciocavallo Silano ma unijny certyfikat PDO od 1996. Cechy charakterystyczne Caciocavallo Silano to: użycie mleka surowego lub termizowanego, koagulacja podpuszczką zwierzęcą w temp. 36-38 °C, kształt "gruszki" ("stożek owalny lub ścięty z główką lub bez") o wadze 1-2,5 kg, solenie w solance przez min. 6 godzin, poddawanie skórki "bezbarwnej, przejrzystej obróbce", minimalny czas dojrzewania 30 dni, maksymalny 12 miesięcy.

Technologia charakterystyczna dla wyrobu pasta filata czyli serów z masy ciągnionej (lub parzonej). Skrzep jest podgrzewany ("parzony") w gorącej wodzie i ręcznie (współcześnie także maszynowo) rozciągany ("ciągniony") do otrzymania właściwej elastycznej i jednolitej konsystencji. Następnie formuje się masę w pożądany kształt z wgłębieniami na przewiązanie, soli w solance i zawiesza do dojrzewania na sznurku (tradycyjnie z naturalnej rafii). Sery pasta filata mogą być spożywane jako "bianco" lub poddawane wędzeniu ("affumicato"). U Provolone i Caciocavallo zależnie od czasu dojrzewania wyróżnia się młodszą odmianę Dolce ("słodka") i starszą Piccante ("pikantna").

Tu odmiana Piccante (według słów sprzedawcy dojrzewał minimum 6 miesięcy, ale sądząc po twardości mógł to być nawet rok). Kupiony w sklepie firmy Madame Ricotta (CH Madison Gdańsk). Cena 99 zł/kg. Polski dystrybutor Fattorie Del Duca. Polska etykieta informuje, że ser to "caciocavallo provolone" z regionu Puglia i jednocześnie podaje jako producenta firmę Valcolatte. Caseificio Valcolatte znajduje się we wsi Valconasso w prowincji Piacenza (region Emilia-Romagna, Włochy środkowo-północne). Historia Caseificio Valcolatte sięga roku 1914, kiedy rodzina Panizzi założyła serowarnię w prowincji Cremona (sąsiadująca z Piacenzą, region Lombardia). Obecnie firma Valcolatte jest właścicielem 112 tysięcy m2 wraz ze strukturą produkcyjną, magazynami i obiektami naukowo-badawczymi. Specjalizuje się w sprzedawanych także detalicznie krowiej Mozzarelli i Ricotcie, których wyrabia odpowiednio 55 i 14 ton dziennie (2022), poza tym produkuje Scamorzę (tylko wędzoną), Burratę, Caciottę, Mascarpone oraz certyfikowane Mozzarellę di Bufala Campana, Gorgonzolę i Taleggio. Caseificio Valcolatte nie wymienia Caciocavallo (ani Provolone) wśród swoich produktów, nie informuje też o oddziałach w innych regionach, a musi je posiadać, skoro produkuje sery z certyfikatami nie obejmującymi prowincji Piacenza. Jeśli kupiony ser rzeczywiście powstał w Puglii, to można go traktować jako niecertyfikowany odpowiednik Caciocavallo Silano, prawdopodobnie powstały poza dozwolonym obszarem i z mleka pasteryzowanego. Caseificio Valcolatte nie ma też w spisie oficjalnych producentów sera z certyfikatem.

Kształt "gruszki" o wadze ok. 1,7-1,8 kg. Tu okrągły, cięty pionowo z boku "gruszki", wycinek o wadze 150 g. Konsystencja twarda, jednorodna, zwarta, sucha, dość elastyczna. Kilka drobnych dziurek. Skórka twarda, cienka, gładka, jednolita, sucha, barwy bladożółtej, pokryta bezbarwną powłoką (woskiem mikrokrystalicznym?), niejadalna. Barwa masy słomkowożółta. Zapach średnio silny, ostry, pikantny. Smak pikantny, słodkawy, dość słony.



Copyright Gata 2022