Gata Says Cheese!


Pecorino
 
 
Ser włoski, z mleka owczego, podpuszczkowy, dojrzewający, najczęściej półtwardy do twardego. Tu zawartość tłuszczu 33 g/100 g. Dojrzewa zależnie od rodzaju od 20 dni do 12 miesięcy.

Pecorino to rodzaj głównie twardego sera owczego (wł. pecora - "owca") wyrabianego w różnych regionach Włoch od ponad 2 tysięcy lat. Jego recepturę starożytni Etruskowie i Rzymianie zapożyczyli od Greków, prawdopodobnie ze skolonizowanej jeszcze wówczas przez Greków Sycylii (która po późniejszym podboju stała się pierwszą rzymską prowincją). Pisali o nim Pliniusz Starszy (w dziele "Naturalis Historia"), Marek Terencjusz Warron i specjalista od rolnictwa Lucjusz Columella, który w I wieku ne w dziele o agrotechnice "De Re Rustica" podał szczegółowy opis etapów wytwarzania owczego sera: uzyskiwanie skrzepu, odsączanie w formie, prasowanie i solenie suchą solą.

Pierwotnie wyrabiany w centralnej, nizinnej części kraju: w okolicy Rzymu (na obszarze niziny Campagna di Roma), na południu Toskanii i na Sardynii. Ze względu na długi okres przechowywania i dużą wartość odżywczą stanowił ważny składnik prowiantu rzymskich legionistów podczas wypraw wojennych. Wirgiliusz podaje, że każdemu żołnierzowi przysługiwała 1 rzymska uncja czyli około 27 gram sera dziennie, jako uzupełnienie porcji zupy orkiszowej z chlebem. Rzymskie castra były zazwyczaj otoczone polami uprawnymi i pastwiskami, które zapewniały stacjonującym legionistom źródło prowizji, a znaleziska archeologiczne form i pras serowych sugerują, że sami żołnierze wytwarzali sery na miejscu w okresach pokojowych między kampaniami.

Aż do końca XIX wieku produkowany głównie w regionie Lazio, dopóki w 1884 burmistrz Rzymu nie zakazał przeprowadzania procesu solenia sera w bezpośredniej bliskości stolicy. Ponieważ istniało duże zapotrzebowanie na Pecorino, rozwinęły się coraz liczniejsze serowarnie na innych obszarach Włoch, w tym na dysponującej odpowiednim rodzajem gleby Sardynii, gdzie obecnie skupia się większość produkcji certyfikowanego Pecorino Romano i całość Pecorino Sardo. Także Toskania ma własną certyfikowaną odmianę Pecorino Toscano. W Rzymie i jego okolicy pozostał tradycyjny zwyczaj spożywania Pecorino z bobem podczas święta 1 Maja, łączącego obchody początku żniw ze współczesnym Dniem Pracy. Tradycja ta wywodzi się z czasów starożytnych, kiedy ser i rośliny strączkowe symbolizowały obfitość i płodność.

Specyficzny rodzaj Pecorino posiada Sycylia - ser owczy Picurinu, wyróżniający się czterema etapami produkcji, każdy z których daje w rezultacie osobny, niezależnie funkcjonujący podrodzaj sera o własnych, odmiennych charakterystykach: najmłodszy niesolony Tuma, Primo Sale, Secondo Sale i Stagionato. Dwie ostatnie mają unijny certyfikat jako Pecorino Siciliano. Istnieją też Pecorino z dodatkami, z których najczęściej spotykanym są ziarna czarnego pieprzu (Pecorino Pepato), ale mogą to też być orzechy, pistacje, trufle, oliwki, chilli, a nawet żywe larwy muchówki sernicy w unikatowym sardyńskim Casu Marzu.

Obecnie Pecorino to cała rodzina włoskich serów owczych, różniących się kształtem, wielkością, szczegółami technologii produkcji i okresem dojrzewania. Współcześnie istnieje ponad czterdzieści odmian regionalnych Pecorino, większość z których ma krajowe certyfikaty DOC lub PAT, a dziewięć posiada unijne certyfikaty PDO wydane między 1996 a 2020. Ochronie prawnej podlegają Pecorino wyrabiane na konkretnym terenie według ściśle zdefiniowanej technologii, zaś sama nazwa "pecorino" w znaczeniu włoskiego owczego sera może być - tak jak w tym przypadku - używana jako rodzajowa. Pecorino, podobnie jak krowie Parmigiano-Reggiano i Grana Padano, należy w swojej dojrzałej postaci stagionato do grupy włoskich serów twardych typu grana, o charakterystycznej ziarnistej, krystalicznej teksturze, doskonale nadającej się do tarcia.

Tu wariant bez certyfikatu, kupiony w Lidlu jako składnik Deski Serów. Wyprodukowany we Włoszech (producenta nie podano), porcjowany i pakowany przez niemiecką firmę Jermi Käsewerk GmbH w Baustetten-Laupheim w Górnej Szwabii.

Kształt dużego kręgu (wymiary różne dla różnych odmian certyfikowanych). Tu trójkątny wycinek o boku 11 cm i masie ok. 100 g, pakowany w folię. Konsystencja twarda, zwarta, krucha, ziarnista. Dojrzały wykształca kryształki tyrozyny. Skórka naturalna, gładka, cienka, brązowopomarańczowa, niejadalna. Barwa bladożółta. Zapach silny, mleczny, kwaskowaty. Smak zrównoważony, lekko słony, orzechowy, z wiekiem intensywniejszy i ostrzejszy.



Copyright Gata 2021