Gata Says Cheese!


Parmigiano-Reggiano DOP
 
 
Ser włoski, z mleka krowiego surowego, podpuszczkowy, gotowany, dojrzewający, twardy. Zawartość tłuszczu 30g/100g. Dojrzewa 12 - 36 miesięcy (vecchio 18 - 24, stravecchio 24 - 36). Tu wersja "bio organic" z mleka "z rolnictwa ekologicznego", dojrzewająca minimum 24 miesiące, czyli stravecchio.

Nazwa pochodzi od dwóch centralnych prowincji regionu Emilia-Romagna: Parma i Reggio Emilia. W tym regionie był wytwarzany od średniowiecza, przez mnichów benedyktyńskich w opactwach m.in. w Bobbio, Comacchio czy Nonantola. Wspominają o nim m.in. Boccaccio w XIV wieku (w "Decameronie" jest góra z tartego "formaggio Parmigiano") oraz Diderot i d'Alembert w XVIII-wiecznej "Encyklopedii". Współcześnie jego dostawy były celem ataków camorry. Niektóre włoskie banki udzielają kredytów pod zastaw sera Parmigiano-Reggiano.

Parmigiano-Reggiano to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli rodziny włoskich serów twardych typu grana, o charakterystycznej ziarnistej, krystalicznej teksturze, dobrze nadającej się do tarcia. Dojrzałe sery grana nie są krojone, lecz łupane przy użyciu specjalnego tępego noża-łopatki.

Technologia produkcji jest restrykcyjna. Krowy mogą być karmione wyłącznie świeżą paszą i sianem, kiszonki są zabronione. Mleko musi być surowe, miesza się mleko z udoju wieczornego i porannego w miedzianych kadziach, dodając serwatkę z produkcji sera z poprzedniego dnia. Zakwaszenie dokonuje się wyłącznie dzięki serwatce, niedopuszczalne jest stosowanie kultur starterowych. Do koagulacji stosuje się tylko podpuszczkę cielęcą. Parzenie ("gotowanie") skrzepu odbywa się przez 30 minut w temperaturze 55 st. C. Porcjowanie i pakowanie musi odbywać się na tym samym obszarze geograficznym.

Posiada krajowy certyfikat DOC od 1955 i unijny PDO od 1996. Ochrona nazwy w Unii Europejskiej obejmuje także wariant "parmesan". Dozwolony obszar produkcji obejmuje cztery prowincje regionu Emilia-Romagna: Parma, Reggio Emilia i Modena w całości oraz częściowo Bologna (lewy brzeg Reno), a także częściowo Mantova w Lombardii (prawy brzeg Po). Posiada oficjalne logo nazwy (krąg i porcja sera oraz złoty napis na czarnym tle), na opakowaniu musi być podany minimalny okres dojrzewania. Interesów producentów strzeże założone w 1928 stowarzyszenie Consorzio del Formaggio Parmigiano-Reggiano z siedzibą w Reggio Emilia.

Tu marka własna Lidla Lovilio, wyprodukowany przez istniejącą od 2004 firmę Trentin S.p.A. w Cerea, zakład w Pegognaga (prowincja Mantova, region Lombardia).

Kształt walca o średnicy 35-45 cm, wysokości 20-26 cm i średniej wadze 38 kg (minimalna 30 kg). Tu trójkątny wycinek o boku 15 cm i masie 200 g, pakowany w plastik. Konsystencja zwarta, krystaliczna, drobnoziarnista, bardzo krucha, łamliwa. Zawiera liczne białe kryształki tyrozyny. Skórka naturalna, słomkowożółta, twarda, o grubości 6 mm, musi mieć odciśniętą nazwę, numer producenta i datę. Barwa słomkowa. Zapach wyrazisty, pikantny, lekko orzechowy. Smak ostry, pikantny, kwaskowaty, gorzko-orzechowy, z nutami owocowymi.



Copyright Gata 2021