Gata Says Cheese!


Pecorino Romano DOP
 
 
Ser włoski, z mleka owczego, podpuszczkowy, gotowany, prasowany, dojrzewający, twardy. Zawartość tłuszczu 32g/100g. Dojrzewa 5 - 12 miesięcy. Rodzina grana.

Pecorino to rodzina półtwardych i twardych serów owczych (wł. pecora - "owca") wyrabianych na terenie dzisiejszych Włoch od ponad 2 tysięcy lat według receptury, którą starożytni Etruskowie i Rzymianie zapożyczyli od Greków. Przodkiem dzisiejszego Pecorino Romano jest ser produkowany od starożytności aż do końca XIX wieku w centralnej części Włoch, głównie na obszarze niziny Campagna di Roma (stąd drugi człon nazwy), południowej Toskanii i Sardynii. Dopiero w 1884 burmistrz Rzymu zakazał przeprowadzania procesu solenia sera w bezpośredniej bliskości miasta. Ponieważ istniało duże zapotrzebowanie na Pecorino, zaczęto go intensywniej wyrabiać w innych miejscach, w tym na dysponującej odpowiednim rodzajem gleby Sardynii, gdzie współcześnie skupia się większość produkcji Pecorino Romano.

Unijnej ochronie prawnej podlegają Pecorino wyrabiane na konkretnym terenie, zaś sama nazwa "pecorino" może być używana jako rodzajowa. Pierwszymi Pecorino, które otrzymały unijny certyfikat PDO w 1996 były warianty z najstarszą tradycją: najpierw Pecorino Romano i Pecorino Sardo, zaraz potem Pecorino Siciliano i Pecorino Toscano.

Dozwolony obszar produkcji certyfikowanego Pecorino Romano obejmuje regiony Lazio i Sardegna oraz prowincję Grosseto w regionie Toscana. Interesów producentów strzeże istniejące od 1979 stowarzyszenie Consorzio per la Tutela del Formaggio Pecorino Romano z siedzibą w Macomer (prowincja Nuoro, region Sardegna). Oficjalne logo nazwy to rysowany czarną przerywaną linią zaokrąglony kwadrat ze stylizowaną głową owcy.

Technologia. Wyrabiany z mleka świeżego (surowego lub termizowanego) pełnego, zakwaszanego masą serwatkową, z użyciem lokalnych kultur enzymów mlecznych i wyłącznie podpuszczki jagnięcej. Skrzep jest rozdrabniany i podgrzewany do temperatury 45-48 st.C, następnie odsączany przez prasowanie i solony suchą solą lub w solance (możliwość dodana współcześnie). Może być pokryty powłoką ochronną w kolorze bezbarwnym lub czarnym. Dojrzewa minimum 5 miesięcy (ser stołowy) lub 8 miesięcy (ser do tarcia). Produkcja odbywa się w okresie od października do lipca.

Tu marka własna Lidla Italiamo, według informacji na opakowaniu wyprodukowany przez istniejącą od 2004 firmę Trentin S.p.A. w Cerea (prowincja Verona, region Veneto), jednak Trentin zajmuje się nie produkcją, lecz skupem, porcjowaniem, pakowaniem i dystrybucją serów certyfikowanych z różnych regionów. Certyfikat Pecorino Romano dopuszcza porcjowanie i pakowanie sera poza obszarem określonym w dokumencie.

Kształt cylindra o płaskich ścianach, masie 20-35 kg, wysokości 25-40 cm i średnicy 25-35 cm. Tu trójkątny wycinek o boku 15 cm i masie 200 g. Brak informacji o sposobie obróbki mleka. Konsystencja zwarta, krucha, płatkowa, ziarnista. Skórka cienka, koloru kości słoniowej lub słomy, często pokryta powłoką ochronną. Barwa od białej do słomkowej. Zapach silny, mleczny, kwaskowaty. Smak intensywny, ostry, pikantny, bardzo słony, dymny.



Copyright Gata 2021