Gata Says Cheese!


Pecorino Toscano DOP
 
 
Ser włoski, z mleka owczego pełnego, podpuszczkowy, gotowany, nieprasowany, dojrzewający, miękki do twardego. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 40-45%. Tu zawartość tłuszczu 35,5g/100g. Istnieją dwa warianty: ser miękki tenero lub fresco (dojrzewa 20 dni - 4 miesiące) i ser półtwardy do twardego stagionato (4 - 12 miesięcy).

Nazwa pochodzi od włoskiego "pecora" czyli owca i regionu Toscana (pol. Toskania). Val d'Orcia czyli dolina rzeki Orcia to park przyrody i obszar przyrodniczo-kulturowy w pobliżu Sieny, którego pagórkowate równiny porasta wyjątkowo bogata roślinność. Jedna z gmin, Radicofani, jest szczególnie słynna z hodowli owiec. Historia wyrobu sera owczego w Toskanii sięga starożytności, kiedy trudnili się tym zarówno Etruskowie, jak i później Rzymianie. Pierwotna toskańska nazwa sera "cacio" została wymieniona w dziele Pliniusza Starszego "Naturalis Historia". W XV wieku toskański ser był znany jako "cacio marzolino" (tradycyjnie produkcja zaczynała się w marcu), a Marzolino d'Etruria został okrzyknięty najlepszym serem Włoch. Współcześnie nadal wyrabiany tradycyjnymi metodami, wyłącznie z mleka owiec wypasanych przez prawie cały rok na naturalnych pastwiskach z dziką roślinnością, która łagodzi smak sera.

Jedna z dziewięciu odmian Pecorino z certyfikatem UE. Posiada krajowy certyfikat DOP od 1986 i unijny PDO od 1996. Dozwolony obszar produkcji obejmuje region Toscana w całości oraz Lazio i Umbria (wyszczególnione gminy). Posiada oficjalne logo - koło z zielonym i czerwonym otokiem, żółtym wnętrzem, nazwą i białą stylizowaną głową owcy. Interesów producentów broni utworzone w 1985 stowarzyszenie Consorzio Tutela Pecorino Toscano DOP z siedzibą w Grosseto.

Technologia. Mleko musi być pełne, surowe lub pasteryzowane, dodawane enzymy - lokalnego pochodzenia, podpuszczka - cielęca lub roślinna (współczesna modyfikacja). Rozdrobnienie skrzepu musi osiągnąć wielkość ziarna kukurydzy (ser twardy) do orzecha laskowego (miękki). W przypadku sera twardego stosuje się "gotowanie" skrzepu w temperaturze 40-42 st.C przez 10-15 minut. Odsączanie przeprowadza się ręcznie, poprzez ugniatanie lub suszenie. Solenie w solance lub suchą solą. Można poddawać powierzchnię obróbce środkami przeciwpleśniowymi. Dojrzewa w temperaturze 5-12 st. i wilgotności 75-90% przez co najmniej 20 dni w przypadku sera miękkiego i 4 miesiące dla półtwardego.

Tu półtwardy wariant stagionato, z mleka pasteryzowanego, z podpuszczką mikrobiologiczną, skórka nacierana olejem słonecznikowym (tradycyjny toskański sposób ochrony skórki podczas dojrzewania to nacieranie oliwą). Marka własna Lidla Italiamo, wyprodukowany przez istniejącą od 1964 firmę Societa Cooperativa Val d'Orcia Societa Agricola w Contignano (gmina Radicofani, prowincja Siena, region Toscana).

Kształt kręgu o lekko wypukłych bokach, średnicy 15-22 cm, wysokości 7-11 cm i wadze 0,75-3,5 kg. Tu trójkątny wycinek o boku 8,5 cm, wysokości 8 cm i wadze 350 g. Konsystencja miękka (fresco) do twardej, zwartej u stagionato, krucha, łamliwa, występują nieregularne szczeliny i dziurki, a także formujące się kryształy. Skórka bladożółta do ciemnożółtej, miękka, cienka (1-2 mm), lekko lepka, górna powierzchnia pokryta lepką mazią, niejadalna, z oznaczeniem nazwy i numeru serowarni (wypalone w przypadku stagionato, tusz u fresco). Barwa biaława lub bladożółta (fresco) do słomkowożółtej. Zapach bogaty, mleczny, maślany, siana (fresco), suszonych owoców (stagionato), lekko pikantny. Smak delikatny, słodki, mleczny do bardziej intensywnego, ale nigdy pikantny. Finisz z lekką trawiastą goryczką.



Copyright Gata 2021