Gata Says Cheese!


Ser Kaszubski
 
 
Ser polski, z mleka krowiego pasteryzowanego pełnotłustego, podpuszczkowy, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 26g/100g. Sól 1,5g/100g. Typ szwajcarsko-holenderski. Dojrzewa minimum 1-2 miesiące. Kupiony w sklepie firmy Żuławskie Smaki (CH Madison Gdańsk, lipiec 2024). Cena 59 zł/kg.

Nazwa "ser Kaszubski" nie jest prawnie chroniona. Według "Atlasu serów polskich" Kosmulskiego sery z przymiotnikiem "Kaszubski" w nazwie były w latach 1948-2019 produkowane przez mleczarnie w Kartuzach, Skarszewach i Zielinie. Kosmulski opisuje ten ser jako długodojrzewający (także wędzony, także wyrób seropodobny), o 45% zawartości tłuszczu w suchej masie, znane numery normy zakładowej: ZN-93/OSM-Ka/1 (Kartuzy) i ZN-11/ZHP S-M-1 (Zielin). Jednak Stara Mleczarnia w Zielinie i Bobolicach wyrabia zupełnie inny typ sera Kaszubskiego - nieduże półmiękkie sery naturalne i z dodatkami, czasem o nazwie w języku kaszubskim (Ser Kaszubski / Kaszëbsczi Sër). Zaś cokolwiek produkowała OSM w Kartuzach, na chwilę obecną (rok 2024) znajduje się ona w stanie likwidacji.


Można więc przyjąć, że obecnie półtwardy Kaszubski w formie bloku produkuje tylko Mleczarnia Skarszewy sp. z o.o. w Skarszewach (powiat starogardzki, województwo pomorskie). Spółdzielnia istnieje i wyrabia sery nieprzerwanie od 1895 roku (początkowo jako Central-Molkerei Schöneck w Prusach Zachodnich), z krótkim okresem 1972-90 funkcjonowania jako oddział OSM Kościerzyna. Do 2022 była członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego dla woj. pomorskiego. Poza Kaszubskim w ofercie mleczarni są też dojrzewające sery Werderkäse, Szeneker, Brylant, Amber, Skarszewski, Tylżycki, Kociewski, Jeziorański.

Ser Kaszubski jest jednak nieobecny na stronie Mleczarni Skarszewy w zakładce "produkty". Wobec informacji, że ostatnia aktualizacja strony miała miejsce we wrześniu 2018, można wywnioskować, że ser wszedł do produkcji później, jednak według Kosmulskiego nie później niż w 2019, ponieważ "Atlas" zawiera już obraz najstarszej etykiety Kaszubskiego produkcji Mleczarni Skarszewy. Także najstarsze zdjęcia obecne w sieci pokazują ser Kaszubski w folii koloru bordowobrązowego i z pierwotną grafiką na etykiecie, z sylwetką budynku mleczarni, ale bez kaszubskich motywów roślinnych. Na Facebookowym profilu mleczarni nowa szata graficzna Kaszubskiego pojawia się na zdjęciach z listopada 2020.

Technologia produkcji sera typu szwajcarsko-holenderskiego łączy elementy charakterystyczne dla serów szwajcarskich (Emmentaler) i holenderskich (Gouda, Edam). Wielkie "szwajcarskie" oka Emmentalera powstają dzięki pracy bakterii propionowych, natomiast Gouda zawdzięcza swoje nieduże dziurki stosowaniu mezofilnych starterów typu DL. Różne są też temperatury i cele dogrzewania skrzepu. Dla serów szwajcarskich temperatura dogrzewania sięga nawet 55 °C. W wyniku tego procesu skuteczniej i dokładniej usuwa się serwatkę (tradycyjnie takie sery można było dłużej przechowywać). Sery holenderskie są "półgotowane", ponieważ temperatura dogrzewania nie przekracza 38-40 °C (dlatego można stosować startery mezofilne). W przypadku serów holenderskich celem procedury jest płukanie skrzepu gorącą wodą (washed-curd), którą zastępuje się część serwatki. Powoduje to redukcję poziomu laktozy i w konsekwencji słodki smak sera. Technologia szwajcarsko-holenderska nie jest jednolita i bez dokładnych danych na temat stosowanych starterów i temperatur nie sposób określić jakie jej elementy były użyte w przypadku sera Kaszubskiego.

Kształt prostopadłościennego bloku o wymiarach około 32 x 14 x 10 cm i masie około 4 kg. Tu wycinek o wadze około 400 gramów, o wymiarach 10 / 7 / 6-6,5 cm - czyli 1/10 bloku, odcięta z bloku pionowo, a następnie pionowo przecięta na pół. Pozbawiony osłony z folii termokurczliwej, w której dojrzewał.

Konsystencja półtwarda, zwarta, sucha, średnio elastyczna, dość łamliwa. Liczne drobne oczka i szczeliny gęsto skupione w centralnej części bloku. Skórka niezaznaczona (ser dojrzewał w folii termokurczliwej o barwie ceglastopomarańczowej). Na powierzchniach widoczny odcisk drobnych kółek z formy perforowanej. Barwa miąższu średniożółta. Zapach dość silny, orzeźwiający, kwaskowaty, ostry, pikantny. Smak wyrazisty, słodko-pikantny, z lekką goryczką. Średnio słony.



Copyright Gata 2024