Gata Says Cheese!


Gouda Holland BGA
 
 
Ser holenderski, z mleka krowiego pełnotłustego pasteryzowanego, podpuszczkowy, washed-curd, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 30g/100g. Dojrzewa od 28 dni do ponad roku. Wyróżnia się warianty: jong - młody (4 tygodnie), jong belegen (8-10 tyg.), belegen - dojrzały (16-18 tyg.), extra belegen (7-8 miesięcy), oud - stary (10-12 mies.) i overjarig (ponad 12 mies.). Tu wariant jong, wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną).

Nazwa pochodzi od miasta Gouda w dzisiejszej holenderskiej prowincji Zuid-Holland (Holandia Południowa), gdzie był tradycyjnie sprzedawany podczas serowych jarmarków, na które miasto posiadało wyłączność na terenie ówczesnego Hrabstwa Holandii. Do dziś na miejskim rynku znajduje się XVII-wieczny budynek De Waag, w którym ważono sery, obecnie siedziba Muzeum Sera Gouda.

Wyrabiany na terenie Niderlandów od późnego średniowiecza (pierwsza wzmianka pisemna w dokumentach klasztornych z 1184), w XVII wieku technologia była już w pełni rozwinięta, a w XVIII wieku pojawiła się nazwa własna "Goudse kaas" (nid. "ser z Goudy"). Specyfika mleka używanego do produkcji sera wynika z cech geograficznych Holandii: klimatu morskiego oraz charakteru traw rosnących na glebach piaszczystych i gliniastych.

Gouda funkcjonuje na świecie jako nazwa rodzajowa. Charakterystyczne dla tego rodzaju sera są: użycie mezofilnych kultur starterowych typu DL (w procesie fermentacji mlekowej produkują one dwutlenek węgla, powodujący powstanie oczek), niska temperatura zaprawiania mleka i obróbki skrzepu oraz wstępne odsączanie w kadzi. Goudy wyróżniają się słodkim smakiem, spowodowanym przez płukanie skrzepu wodą (ang. washed-curd), co redukuje ilość laktozy (i w efekcie kwasu mlekowego). Ponieważ woda stosowana do płukania jest gorąca, jednocześnie zachodzi proces parzenia (ang. scalding) skrzepu. Termin jest mylący, ponieważ temperatura "parzenia" w tym przypadku nie przekracza 38 °C. Skrzep jest prasowany, a następnie solony w solance. Goudy dojrzewają naturalnie "na suchą skórkę" lub w otoczce z parafiny albo powłoki polioctanowej (o tradycyjnej żółtej barwie), co zmniejsza utratę wilgoci i zapobiega rozwojowi pleśni powierzchniowej. Sery typu Gouda mają wyjątkowo szeroki zakres czasu dojrzewania: od 1 miesiąca do 2, a nawet 3 lat. Jednym ze znanych dłużej dojrzewających rodzajów Goudy jest Old Amsterdam. Z powodu łagodnego smaku Goudy często są produkowane z dodatkami: czosnkiem z pomidorami lub bazylią (Red Pesto i Green Pesto), czosnkiem niedźwiedzim, pieprzem, orzechami włoskimi, truflami, oliwkami, chrzanem wasabi, chili, lawendą, nasionami kminku (jedyny składnik dozwolony certyfikatem). Występują także w wersji wędzonej.

W 1911 w Holandii wprowadzono krajowe przepisy dotyczące sera Gouda oraz utworzono nazwę Gouda Holland. Ser o tej nazwie posiada unijny certyfikat PGI (nid. BGA) od 2010. Inne certyfikowane odmiany to: Noord-Hollandse Gouda z prowincji Holandia Północna (PDO od 1996) i Boerenkaas czyli produkowany rzemieślniczo z dowolnego mleka surowego ser farmerski, w tym Goudse Boerenkaas (TSG od 2007). Istotny wymóg technologiczny dla Goudy Holland to naturalne dojrzewanie z dostępem powietrza ("bez folii"). Dozwolony obszar produkcji obejmuje całe europejskie Niderlandy.

Tu kupiony w Aldi, pod marką własną Hofburger, producenta nie podano, dojrzewany i dystrybuowany przez istniejącą od 1934 (1981) firmę Vergeer Holland w wiosce Reeuwijk (gmina Bodegraven-Reeuwijk, prowincja Zuid-Holland, bezpośrednie sąsiedztwo miasta Gouda), posiadającą rodzinne tradycje serowarskie od XVII wieku, obecnie zajmującą się dojrzewaniem, pakowaniem i sprzedażą serów. Ich dojrzewalnia jest usytuowana w piwnicach w centrum wioski, 8 metrów pod powierzchnią ziemi, a sery leżakują na półkach z 30-letniego drewna sosny skandynawskiej.

Kształt spłaszczonego cylindra, bloku lub bochenka o wadze 2,5-20 kg. W przypadku cylindra jego boki powinny być zaokrąglone, a wysokość musi wynosić jedną czwartą lub jedną trzecią średnicy. Tu trójkątny wycinek cylindra o boku ok. 19 cm (w tym wycięta część środkowa), wysokości 11 cm i masie 450 g. Konsystencja zwarta, jednolita, sucha, lekko kremowa, elastyczna, oczka niewykształcone. U starszych twardsza i widoczne oczka, u bardzo dojrzałych występują kryształy. Skórka zwarta, gładka, czysta, sucha, o ton ciemniejsza, grubości 2-3 mm, pokryta powłoką polioctanową (która jest przepuszczającą powietrze pastą ochronną, a nie folią). Barwa kości słoniowej do jasnożółtej. Zapach nikły, świeży, mleczny, śmietanowy. Smak bardzo łagodny, kremowy, słodki, mało słony, z lekką nutą karmelowo-orzechową wyczuwalną bliżej skórki.



Copyright Gata 2022