Gata Says Cheese!


Goudse Boerenkaas GTS
 
 
Ser holenderski, z mleka krowiego surowego pełnego, podpuszczkowy, półgotowany, płukany (washed-curd), prasowany, dojrzewający, półtwardy do twardego. Zawartość tłuszczu 30-35g/100g (brak informacji na opakowaniu). Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 48%. Dojrzewa w gospodarstwie co najmniej 13 dni od pierwszego dnia produkcji, średnio 4-6 tygodni, do ponad roku. Rodzina Gouda.

Boerenkaas posiada europejski certyfikat "Gwarantowana Tradycyjna Specjalność" - TSG (nid. GTS) od 2007. Certyfikat obejmuje niderlandzkie "sery chłopskie" (nid. boer - chłop, rolnik, kaas - ser) wyrabiane z różnego rodzaju surowego mleka (krowie, kozie, owcze, bawole). Mogą zawierać dodatki: kminek, zioła, nasiona, przyprawy. Decydującym elementem jest fakt produkcji sera przez farmera tradycyjnymi metodami we własnym gospodarstwie i w co najmniej 50% z mleka od własnych zwierząt. Wśród krowich Boerenkaas wyróżnia się trzy odmiany, nazwane od podobieństwa charakterystyk i technologii wyrobu do popularnych holenderskich serów: Goudse Boerenkaas, Edammer Boerenkaas i Leidse Boerenkaas. Goudse Boerenkaas to farmerska Gouda - trzecia, obok Gouda Holland i Noord-Hollandse Gouda, posiadająca jakiś rodzaj europejskiego certyfikatu. Ma charakterystyczny dla Goudy kształt kręgu z zaokrąglonymi bokami, z tym, że rozmiary cylindra są bardziej zróżnicowane.

Technologia. Mleko w co najmniej 50% pochodzi z własnego gospodarstwa (resztę można dokupić od maksimum dwóch innych hodowców) i musi być przerobione w ciągu 40 godzin od udoju. Używa się mezofilnych kultur starterowych typu DL (w procesie fermentacji mlekowej produkują one dwutlenek węgla, powodujący powstanie oczek). Zaprawianie podpuszczką w temperaturze 29 °C. Koagulacja trwa pół godziny. Skrzep jest krojony do wielkości ziarna grochu, część serwatki odsączona. Potem następuje charakterystyczny dla Goudy proces płukania skrzepu w mieszance pozostałej serwatki i gorącej wody, gdzie temperatura nie może przekroczyć 37 °C. Dla mleka krowiego czynność płukania jest powtórzona dwukrotnie, wówczas temperatura rośnie z 33 do 36 °C. Goudy małych rozmiarów są płukane tylko raz, od razu w wyższej temperaturze. Skrzep jest umieszczany w formach i prasowany przez kilka godzin, Przed lub w trakcie prasowania na powierzchni sera umieszcza się znak kazeinowy z nazwą, rodzajem mleka i numerem seryjnym. Solenie w solance od 1 do 6 dni, zależnie od rozmiaru. Dojrzewa w temperaturze co najmniej 12 °C, najczęściej w otoczce z parafiny albo powłoki polioctanowej, co redukuje utratę wilgoci i zapobiega rozwojowi pleśni powierzchniowej. Minimalny czas dojrzewania w gospodarstwie wynosi 13 dni od dnia rozpoczęcia produkcji, w tym czasie ser jest obracany codziennie. Następnie ser dojrzewa dalej, w gospodarstwie lub u dojrzewacza-dystrybutora, prze okres od kilku tygodni do ponad roku. Co 6-8 tygodni każde gospodarstwo jest poddawane kontroli przez organizację Stichting Controleorgaan Kwaliteitszaken. Pomimo nacisku na naturalność ser jest konserwowany azotanem sodu (E251) w celu zahamowania rozwoju niepożądanej mikroflory.

Tu wariant jong czyli młody, co w holenderskiej klasyfikacji serów oznacza 4 tygodnie dojrzewania. Kupiony w sklepie firmy Deska Serów Jakub Krzemiński w Gdańsku, Cena 75 zł/kg. Kod identyfikacyjny wskazuje na firmę De Producent Ambachtelijke Boerenkaas B.A. w Moordrecht (prowincja Zuid-Holland). Powstała w 1915 spółdzielnia producentów sera zrzeszała 33 serowarów z okolic miasta Gouda. Miała na celu poprawę sytuacji producentów rolniczych, którzy dotąd sprzedawali sery indywidualnie kupcom, którzy zaniżali ceny. Spółdzielnia zagwarantowała farmerom zakup ich produkcji po właściwej cenie. Wynajęto w Goudzie magazyn, w którym powstała wspólna dojrzewalnia. Cztery lata później spółdzielnia liczyła już ponad 600 rolników, nie tylko serowarów. Zbudowano nową, większą dojrzewalnię serów. Firma rozwijała się, tworząc oddziały dla różnego rodzaju produkcji rolnej. W 1975 wprowadzono plastikowe powłoki, które poprawiły jakość dojrzewania serów. W setną rocznicę powstania firmie przyznano tytuł Królewskiego Dostawcy. W 2018 zrezygnowano z dojrzewalni w Goudzie na rzecz nowego większego, nowoczesnego obiektu w Moordrecht. Obecnie spółdzielnia zrzesza kilkudziesięciu członków, głównie z terenu rolniczych regionów Krimpenerwaard i Groene Hart w prowincji Holandia Południowa. W ofercie ma szeroką gamę serów TSG z mleka krowiego, o masie 1, 2, 5, 8, 12 i 16 kg, dojrzewających od 1 do ponad 12 miesięcy, czystych i z rozmaitymi dodatkami (szczypiorek, pietruszka, papryka, czosnek, cebula, pokrzywa, kozieradka, chilli, oliwki, pomidory, oregano, kminek, goździki, chrzan, nasiona musztardy, pieprz, imbir, bazylia, orzeszki piniowe, rukola). Wszystkie posiadają certyfikat Weidemelk (Łąkowe Mleko) wydany przez Stichting Weidegang (Fundację Wypasu). Oznacza to, że krowy spędzają minimum 120 dni rocznie (6 godzin dziennie) na naturalnych pastwiskach.
Kupiony przeze mnie ser jest najmniejszy z oferty i na stronie firmy nazywa się "Boeren lunch kaas". Krąg waży około 1 kg (sprzedająca w Desce Serów twierdziła, że 850 g), dojrzewa 4-6 tygodni, oprócz wersji czystej może mieć dodatek kminku lub pokrzywy.

Kształt niedużego kręgu o zaokrąglonych bokach, średnicy 14-15 cm, wysokości 6,5-7 cm i masie około 800-1000 g. Tu wycinek z kręgu ważący 180 g. Konsystencja półtwarda, ścisła, zwarta, elastyczna, lekko tłusta, kremowa, trochę mączna. Pojedyncze drobne dziurki. Skórka naturalna, twarda, o grubości 3 mm, pokryta powłoką polioctanową w kolorze ciemnożółtym. Na górnej powierzchni papierowa etykieta na powłoce (w języku angielskim - Dutch Farmhouse Cheese Young), na dolnej znak kazeinowy na skórce. Barwa miąższu słomkowożółta. Zapach bogaty, słodki, mleczny, maślany, owocowy, kwiatowy. Smak delikatny, niezbyt zdecydowany, słodki, kremowy, orzechowy, z goryczkowym finiszem.



Copyright Gata 2022