Gata Says Cheese!


Emmentaler AOP
 
 
Ser szwajcarski, z mleka krowiego surowego, podpuszczkowy, gotowany, prasowany, dojrzewający, półtwardy do twardego. Zawartość tłuszczu 31g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 45%. Dojrzewa 4-18 miesięcy. Rodzina serów alpejskich ("szwajcarskich").

Współcześnie produkuje się osiem odmian szwajcarskiego Emmentalera: Classic (min. 4 miesiące), Réserve (min. 8 miesięcy), Extra (min. 12 miesięcy), Cave-Aged (min. 12 miesięcy, z czego 6 w naturalnej kamiennej jaskini), Organic, Eidgenoss (14 miesięcy, dedykowany szwajcarskiemu tradycyjnemu rodzajowi zapasów), Gotthelf (min. 12 miesięcy, dedykowany XIX-wiecznemu pastorowi i pisarzowi) i Urtyp (12-15 miesięcy, podobno najbardziej zbliżony do XIII-wiecznego pierwowzoru).

Inne nazwy to Emmental, Emmenthal i Emmenthaler, wszystkie pochodzą od regionu Emmental i Doliny Emmental - doliny szwajcarskiej rzeki Emme w kantonie Berne. 80-kilometrowa Emme wypływa z Alp Berneńskich i płynie przez Alpy Urneńskie i Wyżynę Szwajcarską, wpadając do rzeki Aare, dopływu Renu. Dolina Emmental jest pofałdowanym górzystym terenem, pokrytym łąkami, pastwiskami i lasami.

Ser z Doliny Emmental został po raz pierwszy wymieniony w dokumencie z roku 1293, a obecna nazwa pojawiła się pisemnie w 1542 roku, w dokumencie odnoszącym się do wielkiego pożaru w mieście Langenthal - "Emmenthaler Käss" został podarowany pogorzelcom przez komornika z Aarburga. Jest wyrabiany od XIII wieku, początkowo wyłącznie na alpejskich pastwiskach doliny Emme. Produkcja mocno wzrosła w XVII-XVIII wieku, a w 1813 powstała pierwsza nizinna serowarnia w Kiesen. W połowie XIX wieku Emmentaler rozpowszechnił się na inne regiony niemieckojęzycznej Szwajcarii i zaczął być eksportowany. Rozmiary kręgu są bardzo duże, a średnia waga to 90 kg. Jest to spowodowane faktem, że jeszcze w XIX wieku cło od sera pobierano od sztuki. Do wyprodukowania jednego kręgu potrzeba 1200 ltrów mleka.

Zgodnie z podpisanym w 1951 międzynarodowym porozumieniem ze Stresy nazwa "Emmentaler" została uznana za własną i jedynym serem mogącym jej używać bez dodatkowych określeń jest Emmentaler pochodzący ze Szwajcarii. Na terenie Unii Europejskiej trzy sery z "Emmental" w nazwie mają certyfikaty: francuskie Emmental de Savoie PGI i Emmental Français Est-Central PGI oraz niemiecki Allgäuer Emmentaler PDO. Inne popularne europejskie sery w typie Emmentalera to holenderski Maasdammer, szwedzki Grevé i norweski Jarlsberg.

Posiada szwajcarski certyfikat AOC od 2002 (przekształcony w AOP w 2013). Dopuszczalny obszar produkcji to kantony: Aargau, Bern, Glarus, Lucerne, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Thurgau, Zug, Zurich i część kantonu Fribourg. Organem odpowiedzialnym za całość procesu produkcji i dystrybucji szwajcarskiego Emmentalera jest Rada Emmentaler Switzerland (Vorstand von Emmentaler Switzerland), w której reprezentowane są trzy grupy interesów: producenci mleka, producenci serów i firmy handlowe. Obecnie wyrobem Emmentalera zajmuje się 106 szwajcarskich wiejskich serowarni, a jego sprzedażą 14 firm (aktualny wykaz na stronie www.emmentaler.ch).

Technologia. Używa się surowego mleka pochodzącego od krów karmionych naturalnie (trawą i sianem). Kiszonki są zabronione. Odległość od miejsca udoju do serowarni nie może przekraczać 30 km. Obróbka mleka jest przeprowadzana w miedzianych kadziach, nie później niż 24 godziny od udoju. Dozwolone dodatki to podpuszczka i trzy typy bakterii: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus helveticus i Propionibacterium freudenreichii. Podpuszczka jest dodawana w temperaturze 32 °C, koagulacja trwa 35-45 minut. Skrzep jest cięty do wielkości od ziarna pszenicy do ziarna kukurydzy, podgrzewany w rozwodnionej serwatce do temperatury 52-55 °C przez 30-60 minut ("gotowany"), następnie umieszczany w perforowanych formach i prasowany przez 20 godzin. Solenie w solance przez 24-72 godziny. Dojrzewanie dwuetapowe: najpierw w ciepłym pomieszczeniu, gdzie pracują bakterie propionowe tworząc słynne przysłowiowe dziury (temp. 19-24 °C, wilgotność 80%), następnie w chłodnej piwnicy (11-14 °C, wilgotność 70-90%). Obracanie raz w tygodniu ze szczotkowaniem skórki na sucho albo na mokro. Minimalny okres dojrzewania to 4 miesiące.

Tu kupiony w Auchan, wariant Réserve dojrzewający 8 miesięcy, producent nieznany, porcjowany i pakowany przez Hardegger Käse AG w Jonschwil (kanton St. Gallen), polski dystrybutor Alpan. Hardeggera nie ma na liście serowarni-producentów, jest więc jedynie pakowaczem-sprzedawcą.

Kształt kręgu o średnicy 80-100 cm, wysokości 16-27 cm i wadze 75-120 kg (średnio 90 kg). Tu płaski prostopadłościenny wycinek, cięty pionowo (ze skórką na najmniejszych, przeciwległych bokach), o najdłuższym boku (czyli wysokości kręgu) 16,5-17,2 cm i wadze 170 g. Konsystencja twarda, gładka, elastyczna, tłusta, dziury o średnicy 2-4 cm (wielkości wiśni). Skórka naturalna, twarda, zwarta, sucha, barwy złotożółtej, o grubości 5 mm. Z wiekiem ciemnieje i pokrywa się białawym nalotem. Musi posiadać 4-cyfrowy znak serowarni w kolorze czerwonym. Barwa miąższu kości słoniowej (zima) do jasnożółtej (lato). Zapach bogaty, mleczny, słodki, orzechowy. Smak głęboki, bogaty, ostry, słodko-kwaśny, orzechowy, cierpki, goryczkowy, pikantny, lekko słony.



Copyright Gata 2022