Gata Says Cheese!


Tomme des Pyrénées IGP
 
 
Ser francuski, z mleka krowiego lub mieszanego (tu krowie pasteryzowane), podpuszczkowy, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 31g/100g. Minimalny czas dojrzewania wynosi 21-90 dni zależnie od masy i rodzaju mleka. Tu ser dojrzewał 45 dni, co stanowi minimum dla tego rodzaju.

Tomme albo Tome to rodzaj sera górskiego z masy niegotowanej, pochodzącego z francuskich i szwajcarskich Alp oraz francuskich Pirenejów, wyrabianego z mleka krowiego, owczego, koziego lub ich mieszanek. Znaczenie nazwy zmieniało się w ciągu stuleci, oznaczając rodzaj sera albo ser z konkretnego obszaru geograficznego. Pierwotnie był produkowany w gospodarstwach, z mleka odtłuszczonego pozostałego po produkcji masła i serów tłustych, dlatego dawniej miał niższą zawartość tłuszczu. Zazwyczaj jest identyfikowany przez region pochodzenia zawarty w nazwie. Istnieje około 30 francuskich odmian regionalnych Tomme.

Tomme des Pyrénées (jeden z dwóch certyfikowanych Tommes) jest wyrabiany po francuskiej stronie łańcucha Pirenejów - na terenie, gdzie występują zarówno przedgórza i strome masywy górskie, jak i liczne doliny. Obfite opady sprzyjają rozwojowi użytków zielonych umożliwiającemu hodowlę zwierząt, a ukształtowanie terenu powoduje opłacalność chowu mieszanego (kozy i owce mogą żywić się w miejscach niedostępnych dla krów). Zarówno hodowla, jak serowarstwo rozwijają się na tym terenie od XII wieku (podobno król Louis VI otrzymał pirenejski Tomme w prezencie od notabli z miasta Saint Girons w Ariege). Utrudniona komunikacja między dolinami powoduje brak praktyk zbiorowych (jak np. w przypadku alpejskiego Comté) i samowystarczalność rolników, w konsekwencji czego przeważają sery z mleka mieszanego. Z kolei mała dostępność drewna spowodowała powstanie praktyki wyrobu sera z masy niegotowanej - przeciwnie niż w przypadku innej rodziny serów górskich, tzw. alpejskich lub szwajcarskich. "Gotowanie" czyli podgrzewanie skrzepu powoduje dokładniejsze oddzielenie serwatki, co przekłada się na możliwość dłuższego przechowywania, koniecznego w przypadku serów górskich, sprzedawanych dopiero po zakończeniu sezonu wypasu.

Spółdzielnie serowarskie "fruitieres" pojawiły się w Pirenejach dopiero w drugiej połowie XIX wieku (w Alpach prawdopodobnie już w XII wieku), kiedy produkcja sera z indywidualnego etapu rolniczego przeszła na poziom rzemieślniczy, a jeszcze później powstały pierwsze przemysłowe zakłady serowarskie. W 1980 zawiązano stowarzyszenie Association Les Fromagers Pyrénéens z siedzibą w Castanet-Tolosan (departament Haute-Garonne).

Podobnie jak alpejski krowi Tomme de Savoie, Tomme des Pyrénées posiada unijny certyfikat PGI (fr. IGP) od 1996. Dozwolony obszar produkcji to francuska strona masywu Pirenejów - region Occitanie: departamenty Ariege i Hautes-Pyrénées w całości, departamenty Aude, Haute-Garonne i Pyrénées-Orientales (wyszczególnione okręgi, kantony i gminy); region Nouvelle-Aquitaine: departament Pyrénées-Atlantiques w całości.

Zwierzęta mleczne muszą przebywać na pastwisku przez co najmniej 91 dni w roku, a 70% paszy pochodzi ze wskazanego obszaru. Mleko (surowe lub poddane obróbce cieplnej) powinno być krowie, kozie lub mieszane: krowio-owcze (owcze 30-50%), krowio-kozie (kozie 30-50%) lub kozio-owcze (owcze 30-50%). Mleko inne niż krowie pasteryzowane zostało dodane do certyfikatu dopiero w 2019. Mleko owcze można stosować wyłącznie w mieszance i musi ono pochodzić od ras Basco-Béarnaise, Castillonnaise, Manech Tete Noire lub Manech Tete Rousse. Pirenejski Tomme wyłącznie z mleka owczego (Tomme de Brebis) nie został objęty certyfikatem, ponieważ wyrób takiego sera nie jest praktyką stosowaną na całym obszarze, lecz tylko jego części (por. Ossau-Iraty).

Charakterystyczne dla całej rodziny Tomme jest nieprzekraczanie temperatury koagulacji (kultury mezofilne), czyli niegotowanie skrzepu. Tu certyfikowana technologia pozwala na sporą dowolność: solenie może odbywać się w solance lub na sucho, a prasowanie skrzepu jest fakultatywne. Innym zabiegiem fakultatywnym jest oddzielanie laktozy przez płukanie skrzepu wodą czyli procedura "washed curd", kojarzona głównie z serami typu Gouda.
Certyfikat Tomme des Pyrénées precyzuje natomiast zabiegi dokonywane współcześnie na skórce dojrzewającego sera w zależności od rodzaju obróbki mleka: przy mleku surowym nie wolno stosować barwników, środków przeciwgrzybiczych ani powłok, w przypadku mleka pasteryzowanego jest to dozwolone, przy czym powłoką może być parafina lub polioctan winylu w kolorze czarnym (dla sera dojrzewającego minimum 21 dni) albo złocistym (45 dni). Tu polskie opakowanie zawiera informację o "szlachetnej pleśni na powierzchni", co wskazuje, że ser dojrzewał bez powłoki, w sposób tradycyjny dla Tommes, kiedy na skórce rozwijają się kultury pleśni, naturalne lub zaszczepione.

Wyprodukowany dla Auchan przez istniejącą od 1994 firmę Les Fromageries Occitanes SAS, w serowarni w Lons (departament Pyrénées-Atlantiques, region Nouvelle-Aquitaine).

Kształt walca o zaokrąglonych bokach, średnicy 21-24 cm, stosunku średnicy do wysokości 3:2 i masie od 400 g do 5,5 kg. Tu trójkątny wycinek o boku 11,5 cm, wysokości 10 cm i masie 180 g. Konsystencja dość miękka, sprężysta, aksamitna, z wiekiem twardnieje. Nierównomiernie i dość gęsto rozmieszczone nieregularne dziurki o różnej wielkości. Skórka naturalna, cienka, gładka lub chropowata, lepka, pokryta pleśnią, beżowopomarańczowa z dodatkiem białego, żółtego lub szarego, niejadalna. Sery o masie powyżej 1,5 kg mogą mieć złocistą lub czarną powłokę. Barwa jednolita, od prawie białej przez kość słoniową do średniożółtej. Zapach umiarkowanie silny, świeży, kwaskowaty, serwatki. Smak łagodny, słodki, owocowy, kwiatowy, lekko słony.



Copyright Gata 2022