Gata Says Cheese!


Tomme de Brebis
 
 
Ser francuski, z mleka owczego, podpuszczkowy, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Dojrzewa 3 -8 tygodni. Rodzina Tomme.

Tomme albo Tome to rodzaj sera górskiego z masy niegotowanej, pochodzącego z francuskich i szwajcarskich Alp oraz francuskich Pirenejów, wyrabianego z surowego lub pasteryzowanego mleka krowiego, owczego, koziego i ich mieszanek. Znaczenie nazwy zmieniało się w ciągu stuleci, oznaczając rodzaj sera wyrabianego przy użyciu specyficznej technologii albo takiż ser z konkretnego obszaru geograficznego. Pierwotnie był produkowany w górskich gospodarstwach, z mleka odtłuszczonego pozostałego po produkcji masła i serów tłustych, dlatego dawniej miał niższą zawartość tłuszczu. Stanowił lokalne pożywienie wieśniaków. Współcześnie z reguły jest identyfikowany przez miejsce pochodzenia zawarte w nazwie. Tu nazwa jest anonimowa, określa jedynie rodzaj mleka - "brebis" to po francusku owca.

Istnieje około 30 francuskich odmian regionalnych Tomme, wśród których wyróżnia się grupy serów pochodzących z tego samego obszaru geograficznego. Tommes Alpines to odmiany alpejskie, w skład tej grupy wchodzą m.in. Tommes de Savoie pochodzące wyłącznie z alpejskiego departamentu Savoie. Najbardziej znany wśród nich jest krowi Tomme de Savoie (region Auvergne-Rhône-Alpes: departamenty Savoie i Haute-Savoie oraz część Ain i Isere), który ma unijny certyfikat PGI od 1996. Sery z wyżynno-górskiej krainy Masyw Centralny to Tommes du Massif Central.
Osobną podgrupą są Tommes produkowane we francuskich departamentach przylegających do łańcucha Pirenejów, m.in. Tomme des Pyrénées (PGI od 1996) i Ossau-Iraty (PDO od 1996). Ze względu na wysokość nad poziomem morza wyróżnia się wysokogórską podgrupę Tommes de Montagne - serów wyrabianych na górskich pastwiskach powyżej 700 m. npm.
Istnieją także Tommes szwajcarskie, a nawet kanadyjskie.

Technologia. Mleko może (choć nie zawsze musi) mieć niższą zawartość tłuszczu. Stosuje się bakterie mezofilne. Podpuszczka jest dodawana wcześniej, przez co koaguluje mniej zakwaszone mleko. Skrzep nie jest "gotowany" - maksymalna temperatura to 36-37 °C, z reguły nie przekracza temperatury koagulacji. Jest rozdrabniany do wielkości ziarna ryżu, mieszany przez około kwadransa, wstępnie odsączany i przekładany do form, gdzie jest samoprasowany przez dwa dni. W tym czasie jest bardzo często odwracany. Po dwóch dniach jest solony na sucho, dzień później proces solenia jest powtarzany. Jeszcze przez 3-4 dni ser pozostaje w miejscu powstania, aż zrobi się lekko śliski z powodu rozwoju pleśni powierzchniowej. Dojrzewanie odbywa się w ciepłej i wilgotnej piwnicy, ser porasta kożuchem pleśni, która podczas obracania jest rozsmarowywana po całej jego powierzchni. Dojrzewanie jest krótsze niż alpejskich serów "szwajcarskich", trwa średnio 60 dni. Pleśń pojawiająca się na skórce pierwotnie pochodziła z naturalnej mikroflory piwnicy dojrzewania, obecnie dodaje się do mleka specyficzne kultury pleśni i drożdży.
Ten proces produkcji skutkuje najbardziej charakterystycznymi cechami Tommes, którymi są: miękka maślana konsystencja, bladożółty miąższ i obficie porośnięta szarobrązową pleśnią "rustykalna" skórka. Tommes mają z reguły kształt niedużego kręgu o wadze od mniej niż kilogram do 5 kg.

Tu zawartość tłuszczu 34 g/100 g. Kupiony w Lidlu, wyprodukowany z mleka pasteryzowanego przez istniejącą od 1994 firmę Les Fromageries Occitanes SAS, w serowarni w Villefranche-de-Lauragais (region Occitanie, departament Haute-Garonne). Geograficznie byłby to nieomal Tomme des Pyrénées, ale miejsce produkcji jest położone około 60 km poza obszarem certyfikowanym, a poza tym w Tomme des Pyrénées mleko owcze jest dozwolone wyłącznie jako składnik mieszanki (certyfikat przyznaje istnienie praktyki wyrobu wyłącznie owczego Tomme "na części obszaru"). Do tej części, czyli obszaru produkcji certyfikowanego owczego Ossau-Iraty w zachodnich Pirenejach jest z kolei bardzo daleko.

Kształt wysokiego walca o wymiarach i masie zależnych od wariantu (dla Tomme des Pyrénées jest to 400 g-5,5 kg, dla Tomme de Savoie 400 g-2 kg). Obowiązkowy dla certyfikowanych Tomme jest nie rozmiar, lecz stosunek wysokości do średnicy wynoszący 2:3. Tu trójkątny wycinek o boku 12 cm i masie 220 g, pakowany w atmosferze ochronnej. Konsystencja delikatna, gładka, zwarta, kremowa, elastyczna. Skórka naturalna, lepka, pofałdowana, barwy beżowej, niejadalna. Kolor jasnożółty. Zapach delikatny, lekko kwaskowaty, pleśniowy, trochę ziemisty. Smak delikatny, słodkawy, maślany, orzechowy.



Copyright Gata 2021