Gata Says Cheese!


Moosbacher
 
 
Ser austriacki, z mleka krowiego pasteryzowanego, podpuszczkowy, gotowany, prasowany, dojrzewający, półtwardy, z płukaną skórką (washed-rind). Zawartość tłuszczu 27g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Dojrzewa 2 miesiące. Wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną). Typ alpejski.

Moosbacher jest produkowany wyłącznie pod marką Schärdinger, której
początki jako mleczarni sięgają roku 1900, kiedy rolnicy z Schärding założyli spółdzielnię, pierwotnie zajmującą się produkcją i sprzedażą masła. W połowie lat 1990. sześć największych austriackich spółdzielni mleczarskich, w tym Schärdinger Landmolkerei, połączyło się w Berglandmilch, obecnie krajowego potentata nabiałowego, kooperatywę będącą własnością rolników. Dziś, po restrukturyzacji, podmioty należące do Berglandmilch eGen przerabiają mleko od 10 tysięcy austriackich rolników w dziewięciu lokalizacjach. Sery dojrzewające, w tym Moosbacher, są wyrabiane w Voitsberg (kraj związkowy Steiermark, środkowo-południowa Austria). Po rozbudowie w 2018 zespół serowarni w Voitsberg stanowi największy tego typu kompleks w Austrii. Schärdinger Moosbacher jest zdobywcą Brązowego Medalu World Cheese Awards 2010 i 2014.

Nazwa sera pochodzi podobno od nazwiska rolnika Moosbachera z Voitsberg, który jako pierwszy dostarczał mleko do jego wyrobu. Znak towarowy "Moosbacher" dla nabiału został zarejestrowany w 1999 w EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) i jest własnością Berglandmilch eGen. Choć wiele źródeł internetowych nazywa Moosbacher "królem austriackich serów", poza tym dostępna informacja jest wyjątkowo skąpa, brak danych o twórcy i roku powstania oryginalnej receptury, szczegółach procesu produkcji, a nawet hasła w Wikipedii.

Moosbacher stanowi unikatowe na skalę światową połączenie sera z klasycznymi dziurami i z płukaną skórką, uzyskane dzięki zastosowaniu dwuetapowej technologii dojrzewania. Do produkcji używa się mleka krów ras Fleckvieh i Simmental, karmionych wyłącznie trawą, a w zimie - nieprzetworzonym sianem i ziarnem bez GMO. Ponieważ mleko jest poddawane pasteryzacji, poza kulturami starterowymi dodaje się do niego bakterie z rodzaju Propionibacterium. Przez pierwsze cztery tygodnie dojrzewania skórka sera jest traktowana solanką z dodatkiem kultur czerwonych bakterii powierzchniowych Brevibacterium linens. Następnie skórkę pokrywa się specjalnie tkanym przez lokalną małą tkalnię lnianym płótnem i kolejne cztery tygodnie ser spędza w wyższej temperaturze około 20 °C. Ponieważ laktoza przefermentowała już w kwas mlekowy, następuje dalsze przekształcanie się kwasu mlekowego w kwas propionowy, czemu towarzyszy wydzielanie dwutlenku węgla, tworzącego w masie sera typowe duże okrągłe oka wielkości wiśni lub orzecha. Efektem jest smak zarówno słodki, jak i pikantny - pośredni między holenderską Goudą a szwajcarskimi alpejskimi Appenzellerem i Gruyere. Moosbacher jest też uważany za austriacki odpowiednik Emmentalera.

Kupiony w Biedronce (Warszawa), z etykietą własną sprzedawcy, jako część kolekcji "Smaki kuchni austriackiej". Cena 69,90/kg. Producenta nie podano, porcjowany i pakowany dla Jeronimo Martins przez polskiego dystrybutora - Euroser Dairy Group. Opakowany wyłącznie w miękką folię, przez co większość porcji na sklepowej półce była zdeformowana.

Kształt kręgu o średnicy 30-35 cm, wysokości 10-13 cm i wadze około 8-8,5 kg. Tu wycinek o nietypowej formie wydłużonego prostopadłościanu o wymiarach 11/4/3 cm i wadze 150 g. Najkrótsze boki są pokryte skórką, co sugeruje pionowe cięcie z kręgu o wysokości 11 cm. Konsystencja półtwarda, lekko tłusta, kremowa, elastyczna. Bardzo duże, okrągłe, nieregularnie rozmieszczone dziury. Skórka naturalna, cienka (1-1,5 mm), dość twarda, sucha, barwy słomkowożółtej do czerwonobrązowej (tu żółta), pokryta odciskiem drobnego wzoru lnianej tkaniny, średnio silny zapach z nutami pleśni i obory. Barwa miąższu złocistożółta. Zapach słodkawy, lekko ostry, drożdżowy, odrobinę korzenny i orzechowy. Smak łagodny, ale wykształcony i wyrazisty, lekko słodki, słonawy, odrobinę owocowy i orzechowy, z pikantnym finiszem.



Copyright Gata 2022