Gata Says Cheese!


Formaggio Misto Classico Podda
 
 
Ser włoski (sardyński), z mleka mieszanego krowiego i owczego (proporcji nie podano), podpuszczkowy, prasowany, dojrzewający, twardy. Zawartość tłuszczu 34g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 47%. Sól 1,9g/100g. W skórce znajdują się barwniki E150d (karmel amoniakalno-siarczynowy) i E160b (annato) oraz konserwant E235 (natamycyna). Dojrzewa około 5 miesięcy.

Kupiony w Auchan w Poznaniu (CH King Cross) w grudniu 2023. Cena 110 zł/kg. Producent - Granarolo S.p.A. z siedzibą główną w Bolonii. W skład rolniczej spółki założonej w 1957 jako Konsorcjum Producentów Mleka (Granarolo to nazwa ich trademarku) obecnie wchodzi kilkanaście zakładów przerobu mleka i produktów mlecznych, w tym 14 na terenie Włoch. W 2011 do grupy dołączył doświadczony sardyński producent serów dojrzewających - istniejąca od ponad 60 lat firma Ferruccio Podda S.p.A. Grupa Granarolo wykupiła w niej kontrolny pakiet 65% udziałów, przeniesionych do nowoutworzonej spółki Casearia Podda S.r.l. Firma znajduje się na południu Sardynii. Jako przedsięwzięcie rodzinne założył ją Ferruccio Podda - w 1952 otworzył w Cagliari sklepik z odsprzedażą świeżego mleka, w 1960 - mały zakład wyrabiający sery, a w 1969 - serowarnię w miejscowości Sestu koło Cagliari. Ferruccio zmarł w 2014 w wieku 88 lat, obecnie firma jest kierowana przez jego syna Alessandro Poddę (w 2012 miała miejsce próba jego porwania dla okupu przez sardyński gang, jednym z członków którego był pracownik serowarni Podda). Zakład produkcyjny nadal znajduje się w miejscowości Sestu (była prowincja, a obecnie miasto metropolitalne Cagliari) i wciąż jest własnością rodziny Podda dzierżawioną przez Granarolo. Oczywiście jak każda serowarnia rodzinna, Podda reklamuje się połączeniem starych sardyńskich tradycji i przepisów serowarskich z nowoczesnymi technologiami.

Casearia Podda specjalizuje się w twardych i półtwardych serach z lokalnego mleka krowiego, owczego, koziego (-> Il Saggio) i mieszanego. Formaggio Misto Classico Podda w wersji Semistagionato (albo Dolce "słodki") i Stagionato (albo Saporito "o głębokim, bogatym smaku") to ich słynny autorski ser mieszany krowio-owczy, podobno opracowany i wyrabiany jeszcze w pierwszej serowarni w Cagliari, czyli w latach 1960. Stagionato dojrzewa minimum 5 miesięcy, a Semistagionato krócej, ale nie podano ile dokładnie. Nazwa "Formaggio Misto Classico Stagionato/Semistagionato" znaczy dosłownie "ser mieszany klasyczny sezonowany/ półsezonowany". Ponieważ "misto" to po prostu "mieszany", sery pod nazwą "Formaggio Misto" są wyrabiane także przez innych włoskich producentów, choć już zestawienie z określeniem "Classico/Il Classico" wydaje się ograniczone do Casearia Podda. Ser Misto Classico Stagionato Podda otrzymał Srebrny Medal w kategorii serów z mleka mieszanego podczas World Cheese Awards 2023. Podda wyrabia także certyfikowane sardyńskie sery owcze typu Pecorino - Pecorino Romano PDO i Pecorino Sardo PDO.

Technologia. Minimum informacji, a i to niepewnej. Polsko-estońska etykieta mówi o surowym mleku, znaleziona w sieci informacja o tym serze ze szwedzkiej strony Granarolo podaje mleko pasteryzowane, a włoska wersja strony - termizowane. Mleko jest pełnotłuste. Wspomina się o podpuszczce cielęcej. Czas dojrzewania mojego sera określiłam tylko na postawie informacji ze szwedzkiej strony Granarolo, gdzie ser z identyczną etykietą posiada opis "dojrzewa minimum 5 miesięcy" (nie wiadomo co konkretnie oznacza w tym kontekście rysunek trzech zaznaczonych kropek na pięć z podpisem "aging"). Nic nie mówi także zielony kolor etykiety - w porównaniu z oryginalnymi niebieską (Dolce) i czerwoną (Saporito) Poddy. Ser na formę niedużego (średnio 3,5 kg) cylindra o charakterystycznym profilu boków - z wystającą krawędzią biegnącą w połowie wysokości kręgu. Skórka jest wykształcona, naturalna, więc ser dojrzewał bez powłoki, "na suchą skórkę". Niestety jest dodatkowo barwiona i konserwowana. Jej powierzchnię pokrywa gęsty prążkowany wzór plecionki prawdopodobnie mający się kojarzyć z tradycyjnym koszem do wyrobu serów ("canestro"). Nota bene - jeden z włoskich sklepów internetowych sprzedaje ser nazywany "Canestrato di Sardegna Ferruccio Podda", wyglądający identycznie jak Misto bez żadnej etykiety (Canestrato to też rodzaj włoskiego sera mieszanego krowio-owczego, tyle że sycylijski).

Kształt niedużego cylindra o średnicy 12-18 cm (najszerszy w środkowej części), wysokości 12 cm i wadze około 3-4 kg. Tu trójkątny wycinek o wadze 150 g, pakowany próżniowo. Na polsko-estońskiej etykiecie znajduje się informacja "wyprodukowane w Sardynii, porcjowane i pakowane w Piemoncie", a kod weterynaryjny wskazuje na piemoncką firmę Perla di Sepertino Eugenia z siedzibą główną w Savigliano. Firma ta oprócz produkcji serów piemonckich zajmuje się "dystrybucją typowych serów z innych regionów" (mam w kolekcji produkowane i/lub konfekcjonowane przez nich sery: Raschera PDO, Toma Piemontese PDO, Monte Veronese PDO oraz niecertyfikowane Pecorino Rosso, Cacio Nero i Formajo Imbriago). W przypadku Misto porcjowanie odbywa się najpewniej na zlecenie Granarolo, ponieważ na oryginalnej etykiecie znajduje się logo tego brandu.

Konsystencja twarda (przy skórce bardziej), zwarta, sucha, krucha, łamliwa, lekko mączna. Rzadko i nieregularnie rozmieszczone bardzo drobne oczka. Skórka naturalna, twarda, o ceglastopomarańczowym zabarwieniu na powierzchni (sztucznie barwiona), odciśnięty drobny wzór prążkowania, niejadalna. Barwa miąższu bladożółta, słomkowa, przy skórce ma lekko szarawy odcień. Zapach niezbyt silny, mleczny, słodkawy, owocowy. Smak słodki, owocowy, orzechowy, z gorzkim finiszem. Umiarkowanie słony.



Copyright Gata 2023-2024