Gata Says Cheese!


Raschera DOP
 
 
Ser włoski, z mleka krowiego, podpuszczkowy, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Dopuszczalny niewielki dodatek mleka owczego lub koziego. Zawartość tłuszczu 30g/100g. Dojrzewa przez minimum 30 dni (z mleka pasteryzowanego) lub 60 dni (z mleka surowego), do 6 miesięcy. Ser dojrzewający 120 dni ma etykietę "oltre quattro mesi" (ponad 4 miesiące). Rodzina serów alpejskich.

Nazwa pochodzi od jeziora Raschera u podnóża góry Mongioie w Alpach Liguryjskich (część Alp Zachodnich, teren włoskiej Ligurii i Piemontu). Koło jeziora, u stóp gór, rozciąga się ponad 600 hektarów pastwisk, także nazywanych Raschera (obecnie gmina Magliano Alpi). Już w XIV ser wyrabiany przez pasterzy z pastwisk Raschera cieszył się lokalną sławą i zachował się dokument, w którym miejscowy wielmoża życzył sobie daniny w serowej postaci. Wspomniany w 1477 w "Summa Lacticiniorum" eksperta-serowara Pantaleone da Confienza.

Posiada krajowy certyfikat AOC od 1982 i unijny PDO (wł. DOP) od 1996 oraz oficjalne logo nazwy (biało-zielone stylizowane R). Dopuszczalny obszar produkcji to prowincja Cuneo (region Piemonte) i jedna granicząca z nią gmina, Villafranca Piemonte, w prowincji Torino. Wyróżnia się górską odmianę Raschera d'Alpeggio produkowaną między 1 czerwca a 15 października, z mleka krów wypasanych na wysokości ponad 900 m npm., wyłącznie w 9 określonych gminach prowincji Cuneo. Interesów producentów strzeże utworzone w 1984 stowarzyszenie Consorzio Tutela Formaggio Raschera z siedzibą w Vicoforte (prowincja Cuneo, region Piemonte).

Technologia. Wyrabiany z mleka mleka krów żywionych paszą naturalną na pastwisku, z dwóch kolejnych udojów, surowego albo poddanego obróbce cieplnej, może być częściowo odtłuszczone. Dopuszczalny niewielki dodatek owczego lub koziego. Dopuszczalne naturalne zakwasy i kultury starterowe. Można stosować podpuszczkę niezwierzęcą. Skrzep jest rozbijany przez 5 minut do uzyskania wielkości ziaren kukurydzy. Odsączany przez prasowanie, skrzep jest zawijany w płótno konopne. Solenie na sucho może być poprzedzone soleniem w solance. Pierwotnie jedynym kształtem był cylinder, równoległościan wymyślono, bo łatwiej mieścił się na grzbietach mułów, kiedy transportowano go do niżej położonych terenów na sprzedaż. Obecnie forma kanciasta zdecydowanie przeważa. Dojrzewanie odbywa się w naturalnych piwnicach lub komorach, które wiernie odtwarzają ich warunki - ma to decydujący wpływ na charakter skórki i rozwijających się na niej pleśni. Porcjowanie można przeprowadzać poza obszarem produkcji.

Tu marka własna Lidla Italiamo, z mleka pasteryzowanego, wyprodukowany przez istniejącą od 1995 firmę Perla di Sepertino Eugenia & C Snc, pakowany w zakładzie w Savigliano (prowincja Cuneo, Piemonte).

Kształt równoległościanu o kwadratowej podstawie (bok 28-40 cm, wysokość 7-15 cm, waga 6-10 kg) lub kręgu o średnicy 30-40 cm, wysokości 6-9 cm i wadze 5-9 kg. Tu trójkątny wycinek o boku ok. 12 cm i masie 150 g. Konsystencja zwarta, elastyczna, z nielicznymi małymi spłaszczonymi oczkami. Skórka naturalna, cienka, szaroczerwona, elastyczna, może mieć czerwone plamki, pokryta pleśnią, niejadalna. Barwa biała do kości słoniowej., wersja górska jest słomkowożółta. Zapach dość silny, kwaskowato-pikantny. Smak subtelny, słodkawy, maślany, z lekką goryczką, umiarkowanie pikantny, ostrzejszy z wiekiem.



Copyright Gata 2021