Gata Says Cheese!


Manouri POP
 
 
Ser grecki, z mleka owczego i koziego, zwarowy (serwatkowy), świeży, półmiękki. Zawartość tłuszczu 51,7g/100g. Minimalna zawartość tłuszczu w suchej masie 70% (Double Creme). Zawiera serwatkę i śmietankę z mleka owczego i koziego oraz mleko pasteryzowane owcze i kozie.

Historycznie jedna z odmian najstarszego greckiego sera serwatkowego Myzithra (por. Xynomyzithra) w jego słodkiej, niedojrzewającej postaci. Nazwa pochodzi od greckiego "manós" - "rzadki, lekki, rozcieńczony". Wyrabiany w regionach Macedonia i Tessalia od starożytności, z mleka zwierząt miejscowych ras żywionych specyficzną lokalną roślinnością, przy użyciu technologii ujednoliconej w XIX wieku. Tradycyjnie produkowany z serwatki mleka owczego, koziego lub ich mieszanki, pozostałej po produkcji Fety lub niskotłuszczowego sera Batzos PDO (to odróżnia go od kreteńskiej Myzithry, gdzie wykorzystuje się głównie serwatkę pozostałą po wyrobie Graviery i Kefalotyri). Para Batzos + Manouri jest o tyle unikatowa, że historycznie ser serwatkowy nie był w niej produktem pochodnym (jak np. w przypadku Myzithry), lecz podstawowym - dawniej Batzos specjalnie wyrabiano jako niskotłuszczowy, żeby powstała wysokotłuszczowa serwatka była odpowiednia dla Manouri. Współcześnie ta technologia nie jest już stosowana - Manouri wzbogaca się dodatkiem pełnotłustego mleka i śmietanki. To plasuje go w kategorii Double Creme (sery, w których zawartość tłuszczu w suchej masie produktu - czyli po teoretycznym oddzieleniu wody - wynosi 60-75%). Jeszcze na początku XX wieku badacze często utożsamiali Myzithrę i Manouri, np. pisząc, że "najgrubsza i najsmaczniejsza Myzithra nazywa się Manouri" (Polychronidis, 1912).

Posiada unijny certyfikat PDO (gr. POP) od 1996. Dopuszczalny obszar produkcji obejmuje wyłącznie Macedonię Środkową i Zachodnią oraz Tessalię.

Technologia. Zsiadanie mleka, z którego pochodzi serwatka, musi mieć miejsce w ciągu 48 godzin od udoju, w temperaturze 28-30 °C. Jedyne dozwolone dodatki do serwatki to mleko, śmietanka i sól, zabrania się dodawania mleka w proszku, barwników, konserwantów i antybiotyków. Serwatka jest filtrowana w celu usunięcia ewentualnych pozostałości twarogu, po czym wzbogacana do osiągnięcia zawartości tłuszczu minimum 2,5%. Następnie serwatkę ogrzewa się do temp. 88-90 °C przez 40-45 minut, z ciągłym mieszaniem. Gdy temperatura serwatki osiąga 70-75 °C, dodaje się do niej sól (1%) i pełnotłuste mleko i/lub śmietankę z mleka owczego i/lub koziego, w objętości do 25%. Koagulacja zaczyna się w temperaturze około 80 °C, Podgrzewanie jest kontynuowane do 88-90 °C, już bez mieszania, przez 15-30 minut, po czym skrzep umieszcza się w płótnie i przenosi do form, które po odsączeniu nadają serowi cylindryczny kształt. Odsączanie trwa 4-5 godzin w temperaturze otoczenia. Następnie sery są przechowywane w pomieszczeniu o temp. 4-5 °C, gdzie znajdują się do chwili sprzedaży (niektóre źródła podają, że do 2-3 miesięcy i nazywają ten czas dojrzewaniem). Poza komorą chłodniczą Manouri ma bardzo krótki okres przydatności do spożycia - kilka dni. Ten sprzedawany w europejskich sieciach handlowych pakuje się w atmosferze ochronnej, co przedłuża jego trwałość do kilku (w tym przypadku 9) miesięcy.

Tu marka własna Lidla Eridanous, wyprodukowany przez istniejącą od 1920 firmę Hotos A.B.E.E. ze stolicy Tessalii - Larissy, pakowany przez Evroklidon Ltd. w Atenach. Opakowanie dedykowane Lidla w języku angielskim z polską naklejką na tylnej stronie. Zastanawia fakt pakowania sera poza obszarem certyfikowanym, co raczej nie jest praktykowane w przypadku serów świeżych.

Kształt wysokiego cylindra (rolady) o średnicy 10-12 cm i wysokości 20-30 cm. Tu krojony poprzecznie plaster o średnicy 11 cm i masie 200 g. Konsystencja jednolita (bez otworów), zwarta, kremowa, krucha, aksamitna, tłusta, maślana, może być lekko ziarnista. Skórki brak. Barwa mlecznobiała. Zapach świeży, mleczny, kwaskowaty. Smak łagodny, mleczny, jogurtowy, słodki, lekko cytrynowy, "sernikowy".



Copyright Gata 2021