Gata Says Cheese!


Kefalotyri Mytilinis
 
 
Ser grecki, z pasteryzowanego mleka krowiego, owczego, koziego i ich mieszanek (tu owcze i kozie), podpuszczkowy, gotowany, prasowany, dojrzewający, twardy. Zawartość tłuszczu 28,5g/100g. Minimalna zawartość tłuszczu w suchej masie 40%. Dojrzewa 3 - 12 miesięcy.

Wyrabiany w Grecji, Turcji i na Cyprze od czasów bizantyńskich, z mleka krowiego, owczego, koziego lub ich mieszanki. Uważany za przodka większości twardych serów greckich. Pierwszy człon nazwy (czasem w formie Kefalotiri) pochodzi od greckich słów kefali (głowa) i tyri (ser). Do początków XX wieku - czyli pojawienia się serowara Nikolaosa Zygourisa i określenia "graviera" - słowo to oznaczało każdy rodzaj produkowanego w Grecji twardego sera owczego, koziego lub owczo-koziego. Podobną nazwę ma inny ser o zbliżonym składzie - Kefalograviera, czasem mylony z Kefalotyri poza Grecją. W odróżnieniu od certyfikowanej Kefalograviery POP, ograniczonej do regionów Epirus i Macedonia Zachodnia, Kefalotyri może być produkowany na dowolnym terenie. Smakuje podobnie także do pierwowzoru greckiej Graviery - szwajcarskiego sera Gruyere, ale w wersji dojrzałej jest twardszy i bardziej słony. Tu często spotykana nazwa dwuczłonowa, drugi człon pochodzi od lokalizacji producenta - miasta Mytilini (pol. Mitylena), stolicy wyspy Lesbos w archipelagu Wysp Egejskich Północnych.

Technologia. Z racji braku certyfikatu rodzaje i proporcje mleka są nieustalone i zmienne, jednak musi ono być dobrej jakości i o standardowej zawartości tłuszczu. Tradycyjnie używano surowego, współcześnie - pasteryzowanego. Jako kultury starterowe stosuje się zestawy mieszane lub termofilne, zawierające m.in. bakterie Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus i helveticus. Koagulacja trwa 30-35 minut w temperaturze 35-36 °C. Skrzep jest cięty do wielkości 5-10 mm (w przypadku użycia mleka pełnego do wielkości ziaren ryżu). "Gotowanie" progresywne do temperatury 43-45 °C przy stałym mieszaniu. Skrzep umieszcza się w formach i prasuje przez kilka godzin. Pierwsze solenie w solance przez 1-2 dni. Pierwszy etap dojrzewania w temperaturze 14-16 °C zawiera 20-25 soleń na sucho z obracaniem, następnie sery są myte w solance i dalsze dojrzewanie odbywa się w temperaturze 2-4 °C. Łącznie dojrzewanie trwa minimum 90 dni.

Tu kupiony w Lidlu w ramach Tygodnia Greckiego, z mleka pasteryzowanego, pod marką własną Eridanous, wyprodukowany przez firmę Lesvigal S.A. w wiosce Vatousa (wyspa Lesbos), której serowarskie początki sięgają 1968.

Kształt kręgu o średnicy ok 28-30 cm i wadze 5-10 kg, sprzedawany w całości lub w trójkątnych wycinkach (tu o wadze 200 g). Konsystencja jednolita, twarda, elastyczna, sprężysta. Skórka naturalna, cienka, o ton ciemniejsza, z odciśniętym drobnym wzorem. Barwa bladożółta. Zapach łagodny, mleczny, z pikantną nutą. Smak delikatny, słodki, z owocowo-orzechowym posmakiem i lekko pikantnym finiszem. Na opakowaniu brak informacji o czasie dojrzewania, ale zarówno konsystencja (która w dojrzałym serze powinna być bardziej sucha i płatkowata), jak i łagodność wskazują na krótki, być może minimalny okres.



Copyright Gata 2021