Gata Says Cheese!


Kefalograviera Amfilochias POP
 
 
Ser grecki, z mleka owczego i koziego (kozie 10% - informacja ze strony producenta), podpuszczkowy, gotowany, prasowany, dojrzewający, twardy. Zawartość tłuszczu 32g/100g. Minimalna zawartość tłuszczu w suchej masie 40%. Dojrzewa minimum 3 miesiące. Tu wyprodukowany z użyciem podpuszczki mikrobiologicznej (wegetariański).

Nazwa "graviera" to zniekształcone słowo "gruyere". Podobno po raz pierwszy wytworzony w Lapa koło Nea Manolada na zachodnim Peloponezie w roku 1914 przez wyszkolonego w Szwajcarii serowara Nikolaosa Zygourisa, według receptury szwajcarskiego Gruyere, ale - ze względu na ukierunkowanie hodowli - z mleka owczego i koziego zamiast krowiego. Lokalne rasy owiec i kóz są nieduże i dają stosunkowo niewiele mleka, ale wyjątkowo bogatego w składniki odżywcze. Przepis rozpowszechnił się na cały kraj i obecnie Graviera jest drugim po Fecie najsłynniejszym serem Grecji. Tu często spotykana nazwa dwuczłonowa, drugi człon pochodzi od lokalizacji producenta - miasta Amfilochia (Aetolia-Acarnania).

Cztery warianty Graviery wyrabiane w różnych regionach Grecji i z różnych mieszanek mleka posiadają unijne certyfikaty PDO (gr. POP) od 1996. Pozostałe trzy certyfikowane Graviery to: Graviera Kritis (wyspa i region Kreta, mleko owcze plus max. 20% koziego), Graviera Agrafon (góry Agrafa, jednostka regionalna Karditsa w regionie Tessalia, mleko owcze plus max. 30% koziego) i odróżniająca się składem Graviera Naxou (wyspa Naxos w regionie Wyspy Egejskie Południowe, mleko krowie plus max. 30% mieszanki owczego i koziego).

Poza Grecją Kefalograviera jest często mylona z niecertyfikowanym Kefalotyri z powodu podobieństwa składu i nazw (gr. kefali - "głowa"). Do początków XX wieku - zanim nie pojawił się Zygouris i określenie "graviera" - słowo "kefalotyri" oznaczało każdy rodzaj produkowanego w Grecji twardego sera owczego, koziego lub owczo-koziego (gr. tyri - "ser"). Podobno Kefalograviera zawdzięcza nazwę cechom charakterystycznym pośrednim między Kefalotyri a Gravierą. Z tego powodu można spotkać informację o trzech certyfikowanych Gravierach, zaś Kefalograviera jest rozpatrywana jako inny, osobny rodzaj sera.

Dozwolony obszar produkcji Kefalograviery obejmuje regiony Macedonia Zachodnia i Epirus w całości oraz jednostki regionalne Aetolia-Acarnania (Grecja Zachodnia) i Evrytania (Grecja Środkowa). Dwie trzecie terenu to obszary górskie, a jedna trzecia - półgórskie i równiny.

Technologia. Domieszka mleka koziego nie może przekraczać 10%. Barwniki i konserwanty są zabronione. Mleko może być surowe, termizowane lub pasteryzowane. Jako kultury starterowe stosuje się zestawy mieszane lub termofilne, zawierające m.in. bakterie Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus i helveticus. Koagulacja następuje maksimum 48 godzin od udoju, w temperaturze 32-34 °C przez 35 minut. Skrzep rozbija się do wielkości ziarna kukurydzy, "gotuje" progresywnie przez 20-25 minut i w końcowej temperaturze 48 °C jeszcze przez 20 minut, tnie na kawałki, umieszcza w wyłożonych gazą formach (wymiary: 12-13 cm wysokości i 31-32 cm średnicy) i prasuje przez 24 godziny z wymianą gazy i obracaniem. Pierwsze solenie w solance przez 48 godzin. Początkowe dojrzewanie w temperaturze 14-15 °C i wilgotności 85-90%, w tym czasie sery są ponownie solone na sucho i obracane około 10 razy. Druga faza dojrzewania w temperaturze 6 °C. Całkowity czas dojrzewania to minimum 3 miesiące.

Tu kupiony w Auchan, wyprodukowany z mleka pasteryzowanego, przez istniejącą od 1966 rodzinną firmę N. Nakas & Sons O.E. w Amfilochii (jednostka regionalna Aetolia-Acarnania, region Grecja Zachodnia). Tradycja serowarstwa w rodzinie Nakas sięga lat 1950., kiedy Nikos Nakas, który wcześniej zajmował się siodlarstwem, postanowił przestawić się na wyrób sera. Dzięki bliskim kontaktom z farmerami z górskich wiosek w ówczesnej prefekturze Arta (Epirus) najpierw skupował od farmerów gotowe sery, potem sam nauczył się tradycyjnych metod produkcji. W latach 60. kupił ziemię w Amfilochii i otworzył serowarnię, a w 80-tych wypracował technologię produkcji lokalnej odmiany sera Graviera. Obecnie kolejne pokolenie Nakasów współpracuje z 300 lokalnymi hodowcami. Mleko z okolic Amfilochii ma wysoką jakość dzięki polączeniu specyfiki klimatu morskiego i lokalnej flory, którą żywią się pasące się wolno owce.

Porcjowany i pakowany przez Kolios S.A. Greek Diary w Limnotopos (gmina Kilkis, region Macedonia Środkowa). Polski dystrybutor: Eurial Polska. Polska etykieta przyklejona na opakowaniu Koliosa zawiera błędy w nazwie certyfikatu (PGI zamiast PDO), nazwie gminy i kodzie identyfikacyjnym. Nie podano proporcji mleka.

Kształt płaskiego cylindra o średnicy około 30 cm i wysokości około 10 cm. Tu trójkątny wycinek z kręgu z odciętą najcieńszą częścią centralną, o boku 11 cm, wysokości 10 cm i wadze 250 g. Konsystencja twarda, zwarta, jednolita, elastyczna, wilgotna, porozrzucane małe płytkie dziurki. Skórka naturalna, twarda, cienka, prawie niezaznaczona, wilgotna, jasnożółta do jasnokasztanowej, może być pokryta powłoką. Tu o tej samej barwie co miąższ, bez powłoki, jadalna. Barwa miąższu prawie biała do kości słoniowej, słomkowożółtej. Zapach silny, bogaty, słodki, owocowy, kwiatowy. Smak mleczny, maślany, pikantny, orzechowy, mocno słony.



Copyright Gata 2022