Gata Says Cheese!


Feta POP
 
 
Ser grecki, z mleka owczego lub z domieszką koziego (maksimum 30%), podpuszczkowy, dojrzewający, miękki. Zawartość tłuszczu 24,6g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 43%. Dojrzewa w solance minimum 3 miesiące. Tu wyprodukowany przy użyciu podpuszczki mikrobiologicznej (wegetariański).

Grecy na poważnie wywodzą swoje mleczno-serowarskie tradycje od starożytnych bogów, powołując się na fakt, że Zeusa karmiono kozim mlekiem, a jeden z przydomków Merkurego to Tireutir czyli "robiący/dający ser". Sama sztuka serowarstwa została ponoć podarowana biednym ludziom przez olimpijskie bóstwa. Niektórzy greccy badacze twierdzą, że Polifem w "Odysei" robił w swojej jaskini właśnie ser w rodzaju Fety, ale nie zgadza się metoda dojrzewania (wiklinowe kosze zamiast solanki).

Najstarsze wiarygodne pisemne informacje o serach owczych i kozich wyrabianych na tym terenie według pokrewnej do Fety technologii odnoszą się do VIII wieku pne. Pierwsza historyczna pisemna wzmianka o serze podobnym do Fety pochodzi z XI wieku, kiedy bizantyński historyk Psellos opisał ser o nazwie "prósfatos" czyli "świeży". Paradoksalnie, ser ten był wyrabiany na Krecie, która obecnie jest wyłączona z certyfikowanego obszaru. XV-wieczny włoski podróżnik Pietro Casola opisuje kreteńskie sery przechowywane w solance i narzeka, że są strasznie słone.

Nazwa Feta - od łacińskiego "fette" i włoskiego "fetta" oznaczających "cięcie" lub "plaster" - funkcjonuje dopiero od XVII wieku (okres wpływów Republiki Weneckiej) i nawiązuje do faktu, że ser był krojony przed umieszczaniem w beczkach, gdzie dojrzewał. Pierwsze pisemne wspomnienie Fety z nazwy pochodzi z końca XIX wieku i odnosi się do zakupu sera o tej nazwie przez syryjskiego lichwiarza. W tym okresie zaczęło się też samo stosowanie beczek do transportu i przechowywania sera, gdyż wcześniej używano do tego worków. Ułatwiony transport lądowy i morski wpłynął z kolei na dostępność sera w coraz dalej położonych miastach, a potem innych krajach, w tym Egipcie.

Feta jest wyrabiana sezonowo, przez 6-8 miesięcy w roku. Mleko pochodzi od lokalnych ras owiec i kóz, przystosowanych do klimatu śródziemnomorskiego (łagodne deszczowe zimy i suche gorące lata) i żywionych bogatą i pozbawioną sztucznych zanieczyszczeń roślinnością specyficzną dla tego obszaru, w tym gatunkami endemicznymi. Rasy zwierząt nie są modyfikowane i mają niską wydajność udoju. Tereny są w większości górzyste (powyżej 200 m. npm.), a gospodarstwa liczne, ale małe. Na obszarach górskich stosuje się transhumancję - migrację stad między pastwiskami letnimi a zimowymi.

Posiada krajowe zastrzeżenie nazwy od 1994 i unijny certyfikat PDO (gr. POP) od 2002. Wcześniej otrzymał PDO w 1996, ale wpłynęły protesty innych państw unijnych produkujących ser pod tą nazwą rodzajową (głównie Danii, Francji i Niemiec), pierwotnie uwzględnione przez UE w 1999, ale w 2002 ostatecznie rozstrzygnięte na korzyść Grecji (jeszcze do 2005 trwało odrzucanie kolejnych protestów). Dozwolony obszar produkcji obejmuje większość Grecji kontynentalnej: Trację, Macedonię, Epirus, Tessalię i Grecję Środkową, a także region Peloponez oraz byłą prefekturę Lesbos w regionie Wyspy Egejskie Północne. Analogiczny ser produkowany w pozostałej części kraju oraz w innych państwach nazywa się "białym serem solankowym" (por. bułgarski Byalo Salamureno Sirene). W październiku 2007 zakończył się trwający 5 lat okres przejściowy, umożliwiający producentom "rodzajowej Fety" przebrandowanie wytwarzanego sera na inną nazwę, np. "ser typu Feta" czy produkowane przez duże koncerny sery np. Favita (Mlekovita), Apetina (Arla Foods).

Technologia i wymagania. Do mleka owczego można domieszać maksimum 30% koziego. Mleko podlega standaryzacji pod względem zawartości tłuszczu. Może być surowe, termizowane lub pasteryzowane (72 °C przez 15 sekund), musi być przerobione na ser w ciągu 48 godzin od udoju. Pierwotnie zakwaszanie mleka odbywało się naturalnie, obecnie do mleka pasteryzowanego dodaje się zestawy starterowe: Streptococcus thermophilus i Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus, lub
Lc. lactis ssp. lactis i Lb. delbrueckii ssp. bulgaricus, lub Lc. lactis ssp. lactis i Lc. lactis ssp. cremoris. Zakwaszanie trwa 20-30 minut. Koagulacja podpuszczką (tradycyjnie z trawieńca jagniąt lub koźląt, obecnie przemysłowa) zachodzi w temperaturze 32-34 °C przez około 50 minut. Skrzep jest rozdrabniany do wielkości ziaren 2-3 cm i pozostawiany na 10 minut w celu częściowego odpływu serwatki, po czym stopniowo przenoszony do perforowanych form o kształcie i wymiarach odpowiadających beczce, w której ser będzie finalnie przechowywany. Powolny sposób przenoszenia sprzyja tworzeniu się małych otworków w masie, charakterystycznych dla Fety. Skrzep jest pozostawiany w formach w celu końcowego odcieknięcia bez prasowania, w temperaturze 14-16 °C przez 2-3 godziny, odwracany i pozostawiany na kolejne 2-3 godziny. Odcieknięty skrzep jest krojony do końcowej wielkości: kliny albo prostopadłościany 11x11 lub 11x22 cm. Solenie suchą solą na specjalnych stołach, gdzie kawałki masy są spryskiwane gruboziarnistą solą morską po obu stronach. Solenie na sucho ma istotną rolę dla rozwoju wtórnej mikroflory, co z kolei wpływa na smak sera. Nie powinno być zastępowane przez wcześniejsze zanurzanie w solance, ponieważ skutkuje to akumulacją kwasu mlekowego i kwaśnym smakiem sera. Kawałki sera są ciasno pakowane do metalowych pojemników lub drewnianych beczek, a pozostała przestrzeń wypełniana solanką o zawartości soli 7-8%. Dojrzewanie składa się z dwóch etapów o różnych temperaturach: 2-3 tygodnie w temperaturze 14-16 °C (do uzyskania odpowiedniego pH i wilgotności) i co najmniej 2 miesiące w temperaturze 4-5 °C.

Tu marka własna Lidla Milbona, wyprodukowany przez istniejącą od 2007, ale bazującą na rodzinnym doświadczeniu serowarskim od 1960, firmę Little Acre Milk Farm S.A. z Trikala (region Tessalia).

Kształt prostokątnego bloku, tu kostka o masie 200 g, zanurzona w solance. Konsystencja ścisła, krucha, ziarnista, może mieć nieliczne dziurki, dobrze się kroi. Skórki brak. Barwa mlecznobiała. Zapach łagodny, kwaskowaty, mleczny, maślany. Smak łagodny, lekko słony, kwaskowaty, z gorzkawym finiszem.



Copyright Gata 2021