Gata Says Cheese!


Byalo Salamureno Sirene
 
 
Ser bułgarski, z surowego lub pasteryzowanego pełnotłustego mleka owczego, koziego, krowiego lub bawolego oraz ich mieszanek, podpuszczkowy, dojrzewający, solankowy, półmiękki. Dojrzewa w solance 45-60 dni, zależnie od rodzaju mleka.

Nazwa bułgarska "bjaloto salamureno sirene" oznacza dosłownie "biały solankowy ser" i poza Bułgarią jest często zastępowana przez inne, lokalne określenia. W Polsce z reguły zwany "serem szopskim". Polska nazwa wzięła się z faktu, że ser jest jednym ze składników najsłynniejszej bułgarskiej "komunistycznej" sałatki - szopskiej, złożonej poza tym z ogórków, pomidorów, papryki i cebuli (patrz zdjęcie górne i 3-cie dolne). W różnych krajach funkcjonują także określenia "ser bałkański", "ser bułgarski" i "ser typu Feta" (ponieważ metoda produkcji jest analogiczna do najbardziej znanego na świecie sera solankowego - Fety). Feta uzyskała w 2002 unijny certyfikat PDO dla Grecji, co wywołało duże kontrowersje, ponieważ biały ser solankowy jest wyrabiany od starożytności w wielu krajach bałkańskich, pod różnymi lokalnymi nazwami i nie wiadomo, kto i gdzie dokładnie go "wynalazł" i co było najpierw: grecka Feta, bułgarski Sirene, rumuńska Telemea czy jeszcze inny ser. Aż do końca XIX wieku powstawał na własny użytek gospodarstw w bałkańskich regionach górskich, pierwotnie z mleka koziego, później z tańszego krowiego i owczego. W Bułgarii pierwsze manufaktury powstały w 1915.

Posiada krajowy certyfikat BDS (Bułgarskiego Instytutu Standaryzacji) od 2010 i unijny certyfikat PDO (bułg. ZNP - Zaszcziteno Naimenowanije za Proizchod) od lipca 2023 (wniosek złożono w lutym 2021) jako "Bulgarsko byalo salamureno sirene". Wszystkie cztery prezentowane tu sery wyprodukowano wcześniej, więc kwestia certyfikatu ich nie dotyczy. Z drugiej strony - nazwa określona w certyfikacie jest złożona z aż czterech wyrazów i na pewno znajdą się sposoby na obejście ograniczeń - w końcu "sirene" znaczy po prostu "ser" i nie można zakazać używania tego słowa :)

Wymagania zawarte w pierwotnym, kierowanym do bułgarskiego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności przez Stowarzyszenie "Bułgarskie Tradycyjne Produkty Mleczne", wniosku o certyfikat i te z ostatecznego unijnego dokumentu różnią się. Zniknęły dokładnie sprecyzowane proporcje rodzajów mleka dla serów mieszanych (we wniosku było: mieszanka owczo-krowia w proporcji 50/50%, mieszanka owczo-kozia 70/30%, mieszanka krowio-bawola 50/50%), obecnie jest "z mleka pełnego krowiego, owczego, koziego, bawolego lub mieszanego". Obszar pochodzenia surowców i produkcji sera obejmuje całą Bułgarię, przy czym 20% paszy rocznie może pochodzić spoza kraju. Okres wypasu trwa od marca do listopada. Zakwas zawiera bakterie Lactobacillicus delbrueckii ssp. bulgaricus (odkryty w 1905 bałkański szczep "odpowiedzialny" m.in. za słynny bułgarski jogurt) i Streptococcus thermophilus, a poza tym Lactococcus lactis ssp. lactis i Lactobacillus casei. Szczepy mikroorganizmów kwasu mlekowego muszą być produkowane w Bułgarii i nie są poddawane modyfikacjom genetycznym. Konserwanty i stabilizatory są zabronione.
Kształt sera: równoległościan o wymiarach: długość 10-22 cm, szerokość 10-11 cm, wysokość 8-10 cm i wadze 200 g-2 kg. Zawartość tłuszczu w suchej masie nie może być mniejsza niż 44% (wariant krowi i kozi), 48% (owczy i bawoli), 45% (mieszany).

Technologia. Pierwotny wniosek o certyfikat zawiera dokładny opis etapów produkcji, który usunięto z finalnego "jednolitego dokumentu". Pasteryzacja mleka w temperaturze 68-74 °C, koagulacja w temperaturze 30-34 °C przez 50-60 minut dla wszystkich rodzajów mleka. Skrzep jest cięty na kostki o boku 2/2 cm i mieszany w określonych odstępach czasu, aż do uwolnienia wystarczającej ilości serwatki. Następnie wlewa się go na tkaninę filtracyjną do formowania i prasowania lub do perforowanych form w celu dodatkowego odsączenia serwatki i samoistnego prasowania. Bloki sera kroi się na kawałki o wyżej podanych wymiarach. Solenie na sucho (sól umieszcza się pomiędzy warstwami sera podczas pakowania) lub w solance przez 12-15 godzin. Dojrzewanie wstępne w temperaturze około 16 °C do uzyskania odpowiedniej kwasowości (2-3 dni). Następnie ser umieszcza się w pojemnikach, zalewając solanką z soli i wody z dodatkiem kwasu cytrynowego lub mlekowego lub z serwatki i soli. Dojrzewanie w temperaturze 10-14 °C przez 45 dni dla wariantów krowiego i koziego oraz 60 dni dla owczego, bawolego i mieszanego. Sprzedawany w kawałkach pakowanych w solance lub hermetycznie na sucho.

Zdjęcie górne:
Ovche Salamureno Sirene - wariant z pasteryzowanego mleka owczego z "małą domieszką" koziego. Kupiony w Intermarché (kwiecień 2021), wyprodukowany w Bułgarii dla niemieckiej firmy Alwelis Routhier Weber, pod nazwą własną Bulgar Schafskäse ("bułgarski owczy ser"). Producenta nie podano, ale kod weterynaryjny (BG 1112006 EO) wskazuje na istniejącą od 1991 firmę Kondov Ekoproduktsia EOOD z wioski Staro Seło (prowincja Wraca, podnóże łańcucha górskiego Stara Płanina) - producenta Byalo Salamureno Sirene z mleka owczego, koziego i krowiego pozyskiwanego od zwierząt wypasanych naturalnie na ekologicznie czystych podgórskich pastwiskach.

Opakowanie próżniowe w wersji niemieckiej z polską naklejką (nazwa polska jako "ser bułgarski szopski"). Zawartość tłuszczu 27g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 48% (właściwa dla wariantu owczego). Prostopadłościan o wadze 200 g. Konsystencja zwarta, krucha, ziarnista, dość twarda, lekko tłusta. Skórki brak. Kolor mlecznobiały. Zapach łagodny, jogurtowy, twarogowy. Smak kremowy, mleczny, kwaskowaty, słony.

Zdjęcie dolne 1:
Bivolsko Salamureno Sirene - wariant z pasteryzowanego mleka bawolego (96,75%). Kupiony w Lidlu (wrzesień 2021) pod marką własną Nostja, wyprodukowany przez istniejącą od 1996 firmę Mlechni Produkti Ltd. w wiosce Manole (obwód Płowdiw). Według informacji na opakowaniu dojrzewał 45 dni, choć bawoli powinien dojrzewać dłużej - 60 dni. Wyrabiany z pasteryzowanego mleka bawolic wodnych Bubalus bubalis, gatunku bydła pochodzącego z Azji Południowo-Wschodniej i hodowanego w Bułgarii od VI wieku. Do produkcji sera bawolego potrzeba mniej mleka, niż w przypadku sera krowiego, ponieważ mleko bawole zawiera mniej wody i więcej suchej masy. Jest ono także bogatsze w tłuszcze i białka.

Opakowanie próżniowe, opis w języku polskim jako "ser z mleka bawolego". Zawartość tłuszczu 29g/100g. Wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną). Prostopadłościan o wadze 200 g. Konsystencja średnio jędrna, kremowa. Skórki brak. Barwa mlecznobiała. Zapach świeży, mleczny, kwaskowaty, z trawiastą nutą. Smak kwaśnego mleka, gorzkawy, umiarkowanie słony. Bawoli Sirene łączy się zazwyczaj z ogórkami, pomidorami i rukolą, ale ponoć w górskich regionach Bułgarii spożywa się go z owocami i dżemem albo po prostu z pieczywem.
 
 
Zdjęcie dolne 2:
Koze Salamureno Sirene - wariant z pasteryzowanego mleka koziego (97%). Kupiony w sklepie z artykułami ze Wschodu Odessa Market w Poznaniu (maj 2023). Wyprodukowany w Bułgarii dla niemieckiej firmy importowo-eksportowej Ulan GmbH w Philippsburg-Huttenheim (kraj związkowy Baden-Württemberg), członka holdingu Siberia Group, pod marką własną Ulan. Producenta nie podano, ale kod weterynaryjny (BG 0812009 BO) wskazuje na istniejącą od 1959 firmę Serdika Dobricz AD (wcześniej Serdika-90 AD) z miasta Dobricz w regionie Jużna Dobrudża. Serdika Dobricz specjalizuje się w Sirene z mleka koziego, owczego oraz krowiego, a także krowiego Kaszkawału, produkowanych na nowoczesnych liniach technologicznych według oryginalnych bułgarskich technologii. Posiada międzynarodowy certyfikat jakości International Featured Standard (IFS). Dużo produkuje na eksport, m.in. do Australii, USA i krajów Bliskiego Wschodu (ma certyfikat Halal). Jej własne marki handlowe to Serdika, Rosa i Duga. Polski dystrybutor - Odessa Market Poznań. Cena 73 zł/kg.

Produkt Serdiki nosi oryginalnie nazwę Sirene. Tu, ponieważ ser jest przeznaczony dla klientów rosyjskojęzycznych (rosyjskiej diaspory w Niemczech i Europie Zachodniej), nazwa cyrylicą na etykiecie brzmi "brynza", co jest rosyjskim określeniem na biały ser solankowy (od rumuńskiego "brânză" - ser). Nie należy mylić tego rosyjskiego terminu z polską Bryndzą Podhalańską, podobną do niej śłowacką Slovenską Bryndzą, ani z bułgarską Brynzą - regionalnym serwatkowym serem rodopskim zwanym też "bito sirene".

Opakowanie próżniowe, główna etykieta w języku rosyjskim, na tylnej stronie naklejka informacyjna po niemiecku i druga mała po polsku (bez terminu ważności). Zawartość tłuszczu 19g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 47% (większa niż 44%, więc prawidłowa). Bez GMO. Wegetariański (z podpuszczką drobnoustrojową). Dojrzewa minimum 60 dni. Prostopadłościan o wymiarach 10x7x2 cm i wadze 150 g (strona producenta podaje minimalną wagę produkowanych porcji jako 200 g). Konsystencja delikatna, miękka, dość luźna, krucha, wilgotna, lekko ziarnista. Skórki brak. Barwa mlecznobiała. Zapach słaby, świeży, twarogowy. Smak kremowy, mleczny, mocno kwaskowaty, wyczuwalny charakterystyczny dla kozich serów specyficzny posmak. Mocno słony.
 
 
Zdjęcie dolne 3:
Krave Salamureno Sirene - wariant z pasteryzowanego mleka krowiego. Kupiony w sklepie z artykułami ze Wschodu Odessa Market w Poznaniu (listopad 2023). Wyprodukowany przez istniejącą od 1992 firmę Wakom MP z miasta Szumen w północno-wschodniej Bułgarii. Założona przez ojca i syna - Iwana i Władimira Naczew - tuż po upadku komunizmu, firma bardzo szybko rozwinęła się, eksportując swoją produkcję na kilka kontynentów. Wakom podkreśla swoje zaangażowanie w zachowanie tradycji i autentyczności bułgarskich serów. Mleko pochodzi z 200 gospodarstw położonych na ekologicznie czystym obszarze łańcucha górskiego Stara Płanina, w promieniu do 150 km od serowarni i jest odbierane własnymi ciężarówkami Wakomu. Proces produkcji łączy nowe rozwiązania technologiczne z tradycyjnym ręcznym wykonywaniem niektórych czynności.
Oferta Wakomu obejmuje tradycyjne bułgarskie sery z mleka krowiego, koziego i owczego - biały solankowy Sirene oraz Kaszkawał należący do typu pasta filata. Firma posługuje się marką handlową Pastir (tu na opakowaniu jako Pastiri - bułg. "pasterz"). Wyprodukowany dla międzynarodowej, bazującej głównie w Niemczech, grupy Monolith International GmbH. Polski dystrybutor - Odessa Market. Cena - 60 zł/kg.

Jedyny spośród czterech kupionych przeze mnie Sirene, który zachował oryginalną nazwę na opakowaniu, pomimo że - podobnie jak trzy pozostałe - był produkowany z przeznaczeniem na eksport.

Technologia. Mleko jest pasteryzowane w temperaturze 72 °C. Tradycyjny bułgarski zakwas złożony z: Lactobacillus bulgaricus,
Streptococcus thermophiles, Lactococcous lactis i Lactobacillus casei. Używa się soli czarnomorskiej. Okres dojrzewania to minimum 60 dni.

Opakowanie próżniowe, główna etykieta w języku niemieckim, ale z zachowaną oryginalną nazwą, na tylnej stronie naklejka informacyjna po niemiecku i francusku oraz druga mała po polsku. Zawartość tłuszczu 22,3g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 48% (większa niż 44%, więc prawidłowa). Sól jodowana 3,3g/100g. Wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną). Kształt prostopadłościanu o wymiarach 11x7,5x2 cm i wadze 200 g (minimalna waga produkowanych porcji). Konsystencja średnio twarda, dość zwarta, delikatna, wilgotna, lekko lepka, kremowa, krucha. Daje się łatwo kroić bez rozsypywania. Skórki brak. Barwa mlecznobiała. Zapach słaby, świeży, kwaskowaty, twarogowy. Smak kremowy, słodkawo-gorzkawy, mleczny, kwaskowaty. Mocno słony.
 



Copyright Gata 2021-2023