Gata Says Cheese!


Pecorino Fioretto Sepi
 
 
Ser włoski (sardyński), z mleka owczego pasteryzowanego, podpuszczkowy, gotowany, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 31g/100g. Dojrzewa minimum 60 dni.

Kupiony w Hali Gwardii w Warszawie na stoisku wielobranżowej firmy Exclusive z Pabianic, jako "Pecorino Sardo". Produkowany wyłącznie przez istniejącą od 1982 firmę Sepi Formaggi s.r.l. z Marrubiu (prowincja Oristano, region Sardegna). Początki firmy to lata 1970. kiedy Salvatore Sedda i jego bracia przybyli z centralnej części wyspy postanowili założyć interes rodzinny na równinie Campidano w południowo-zachodniej Sardynii, znanej od starożytności z korzystnych warunków dla rolnictwa i hodowli. Sepi szczyci się połączeniem kultywowania lokalnych tradycji serowarskich z innowacyjnymi nowoczesnymi technikami produkcji.

Sepi produkuje całą gamę serów owczych z lokalnego sardyńskiego mleka, dojrzewających od 2 tygodni do kilku miesięcy, w tym certyfikowane Pecorino Romano, Pecorino Sardo i Fiore Sardo. Niecertyfikowany Fioretto określają jako swój sztandarowy produkt. Jeśli porównać zamieszczone na stronie Sepi charakterystyki Fioretto Sepi i certyfikowanego Pecorino Sardo Maturo, jedynymi różnicami są: odcień brązu skórki (Pecorino Sardo jest ciemniejszy) i kształt cylindra - o bokach płaskich dla Pecorino Sardo i zaokrąglonych dla Fioretto Sepi. Oba sery mają taką samą średnicę i wagę, dojrzewają minimum dwa miesiące, powstają z mleka pasteryzowanego, a ich skórka jest tak samo sztucznie konserwowana i barwiona. Nazwa Fioretto wiąże się najpewniej z tym, że kształt cylindra o mocno zaokrąglonych bokach (podobno powstały, by ładunek serów lepiej pasował do grzbietu muła podczas transportu) jest charakterystyczny dla certyfikowanego Fiore Sardo, który jest jednak większy niż Fioretto ("fiore" to kwiat, "fioretto" - kwiatek) i ma odmienną technologię produkcji. Można spotkać liczne przypadki internetowej sprzedaży tego sera przez pośredników jako "Pecorino Sardo Fioretto Sepi", gdzie tłumaczona dosłownie nazwa Pecorino Sardo oznacza po prostu "sardyński ser owczy", choć prawnie jest zastrzeżona dla sera z certyfikatem PDO.

Pecorino to rodzina półtwardych i twardych serów owczych wyrabianych w różnych regionach Włoch od ponad 2 tysięcy lat. Pecorino Sardo jest odmianą powstającą wyłącznie na wyspie Sardegna (pol. Sardynia), gdzie wyrób sera przeniósł się w XIX wieku z okolic Rzymu. W roku 1996 unijny certyfikat PDO uzyskały cztery rodzaje Pecorino, reprezentujące najstarsze historycznie obszary produkcji - Pecorino Romano, Pecorino Siciliano, Pecorino Toscano i właśnie Pecorino Sardo.

Technologia dla Pecorino Sardo Maturo. Używa się podpuszczki cielęcej. Koagulacja mleka (najczęściej termizowanego lub pasteryzowanego) zachodzi w temperaturze 35-39 °C i trwa 35-40 minut. Skrzep jest krojony do wielkości ziarna kukurydzy, podgrzewany do temperatury nieprzekraczającej 43 °C, umieszczany w formach, prasowany i solony na sucho lub w solance.

Kształt cylindra o mocno zaokrąglonych bokach, największej średnicy 20 cm, wysokości 12 cm i wadze 3,2 kg. Tu trójkątny wycinek o boku 7-9 cm, wysokości 12 cm i wadze około 300 g. Konsystencja twarda, zwarta, sucha, krucha, lekko ziarnista, dość gęsto rozmieszczone nieduże płaskie dziurki. Skórka cienka (1-2 mm), gładka, sucha, spójna, jasnobrązowa. Niejadalna, konserwowana E202 (sorbinian potasu) i E235 (natamycyna), barwiona E150d (karmel amoniakalno-siarczynowy). Barwa miąższu słomkowożółta, kości słoniowej. Zapach delikatny, orzeźwiający, roślinny, kwiatowy. Smak niezbyt intensywny, mleczny, słodkawy, orzechowy, lekko pikantny, umiarkowanie słony, z trawiastą nutą.



Copyright Gata 2022