Gata Says Cheese!


Gruyere France IGP
 
 
Ser francuski, z mleka krowiego surowego, podpuszczkowy, gotowany, prasowany, dojrzewający, twardy, maziowy. Zawartość tłuszczu 33g/100g. Rodzina serów alpejskich. Dojrzewa minimum 4 miesiące, do roku albo nieco dłużej.

Współczesny francuski certyfikat lansuje nieco naciąganą teorię pochodzenia nazwy od średniowiecznych urzędników zwanych "gruyer", pobierających podatki w formie kręgów sera. Szwajcarska teoria, bardziej prawdopodobna, wywodzi nazwę od miasta Gruyeres w szwajcarskim kantonie Fribourg. Potwierdza to fakt, że w 1762 Akademia Francuska umieściła słowo "gruyere" w swoim słowniku, z adnotacją, że odnosi się ono do sera produkowanego w regionie Gruyere. Historycznie ser nie jest ani francuski, ani szwajcarski - pochodzi z czasów Księstwa Sabaudii (Duché de Savoie), obejmującego teren podzielony obecnie między Szwajcarię a Francję. Po raz pierwszy wspomniany pisemnie z nazwy w XVII wieku, właśnie w mieście Gruyeres. Powstał w wyniku rozwoju gospodarki rolno-pasterskiej wśród mieszkańców Alp Fryburskich, a w XVIII wieku w wyniku migracji Fryburczyków do Franche-Comté i Savoie pojawił się na terenach obecnej Francji (ta sama receptura dała początek serowi Comté). Podobnie jak Comté, Gruyere jest serem dużym, co wynika ze specyficznej lokalnej kultury serowarskiej, zakładającej wspólną produkcję serów dużego formatu z mleka zebranego od wielu rolników. Francuska tradycja formowania spółdzielni serowarskich zwanych "fruitieres" sięga XII wieku.

Nazwa "Gruyere" może też funkcjonować jako określenie rodziny serów wytwarzanych według podobnej technologii i na tym samym obszarze geograficznym. Do rodziny Gruyere należą m.in. Abondance, Beaufort, Comté (jego alternatywna nazwa to Gruyere de Comté) i francuski Emmental.

Produkowany we Francji ma krajowy certyfikat AOC od 2007 i unijny PGI (fr. IGP) od 2013, a dozwolony obszar produkcji to graniczące ze Szwajcarią departamenty: Ain, Côte d'Or, Doubs, Isere, Jura, Haute-Marne, Haute-Saône, Saône-et-Loire, Savoie, Haute-Savoie, Vosges i Territoire de Belfort, w całości lub wyszczególnione gminy i kantony. Organem wnioskującym o certyfikat i broniącym interesów producentów jest utworzone w 2004 konsorcjum Syndicat Interprofessionnel du Gruyere z siedzibą w Vesoul (Haute-Saône), zrzeszające 45 wytwórców.

Pierwotnie Francuzi złożyli wniosek o PDO, ale ustąpili po sporze ze Szwajcarią. Zgodnie z podpisanym w 1951 międzynarodowym porozumieniem ze Stresy Szwajcaria ma na równi z Francją prawo do używania nazwy sera Gruyere. Poza obszarem produkcji i brakiem międzynarodowego certyfikatu (ma krajowy AOC od 2001, przekształcony w AOP w 2013) szwajcarski Le Gruyere różni się od francuskiego brakiem dziurek i mniej słodkim smakiem.

Obecnie dopuszcza się użycie mleka krów pięciu ras lokalnych (Montbéliarde, Simmental Française, Abondance, Tarentaise i Vosgienne), co najmniej 150 dni rocznie wypasanych naturalnie, a zimą karmionych bez użycia kiszonek.

Technologia. Używa się otwartych miedzianych wanien serowarskich. Mleko musi pochodzić z maksimum dwóch kolejnych udojów. Zakwaszenie mleka dokonuje się bez kultur starterowych, wyłącznie dzięki dodaniu serwatki lub preparatu na jej bazie. "Gotowanie" skrzepu przebiega w temperaturze co najmniej 52 st. C. Solony w solance lub na sucho. Właściwe dojrzewanie poprzedza faza dojrzewania wstępnego (15 dni), kiedy kręgi są regularnie obracane i nacierane mieszanką solanki z lokalną mikroflorą, zwaną "morge". Potem przez 3 tygodnie sery leżakują w temperaturze powyżej 15 st. (wówczas wykształcają się dziurki), po czym właściwe dojrzewanie zachodzi w temperaturze niższej, ale nie poniżej 4 st.C. Tradycyjnie dojrzewanie odbywało się w innym miejscu niż produkcja (wynikało to z systemu działania "fruitieres"), ale certyfikat nie podaje, by było to obowiązkowe, ograniczenie dotyczy tylko położenia geograficznego.

Tu kupiony w Intermarché. Jako producenta podano serowarskiego potentata firmę Entremont z Annecy (departament Haute-Savoie, region Auvergne-Rhône-Alpes), ale kod identyfikujący wskazuje na podległą Entremontowi firmę Monts & Terroirs w Vevy (departament Jura, region Bourgogne-Franche-Comté). Na etykiecie oprócz nazwy i znaku PGI widnieje obowiązkowy dopisek "France" oraz informacja "z surowego mleka z Franche-Comté".

Kształt płaskiego kręgu z lekkim wybrzuszeniem, o wypukłym boku, o średnicy 53-63 cm, wysokości 13-16 cm i wadze 42 kg. Według certyfikatu powinien zawierać liczne dziurki o wielkości od groszku do wiśni. Tu trójkątny wycinek o boku 15 cm i masie 200 g, pakowany w atmosferze ochronnej. Konsystencja niezbyt twarda, kremowa, elastyczna, gumowata, jednolita. Brak dziurek. Skórka naturalna, jasnopomarańczowa do brązowej, o silnym, kwaśnym, bardzo nieprzyjemnym zapachu, posiada odciśnięty drobny wzór, niejadalna. Barwa bladożółta do kości słoniowej. Zapach podobny jak skórka, ale słabszy, ziemisty, z lekkimi nutami mlecznymi. Smak nikły, mało wyrazisty, słodkawy, odrobinę orzechowy, trochę mdły. Z wiekiem powinien stawać się bardziej wyrazisty i ziemisty.

Na opakowaniu brak informacji o okresie dojrzewania. Konsystencja bardziej charakterystyczna dla sera półtwardego, brak dziurek i niewykształcony smak sugerują, że ser jest bardzo młody. Jednak nawet dojrzewający minimalne 120 dni powinien zgodnie z certyfikatem posiadać dziurki.



Copyright Gata 2021