Gata Says Cheese!


Abondance AOP
 
 
Ser francuski, z mleka krowiego surowego pełnego, podpuszczkowy, półgotowany, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 33g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 48%. Dojrzewa minimum 100 dni. Może być produkowany w gospodarstwie (Fermier) lub w mleczarni (Laitier). Rodzina serów alpejskich.

Pierwotnie produkowany w szałasach przez pasterzy, wyłącznie z mleka od krów z własnego stada, wypasanych na górskich halach. Nazwa pochodzi od Abondance - miejscowości i doliny położonej w departamencie Haute-Savoie (region Auvergne-Rhone-Alpes). Około roku 1108 powstał tam klasztor (od 1140 opactwo) zakonu kanoników regularnych Notre-Dame-d'Abondance, prawdopodobnie założony przez mnichów z innego, wcześniejszego opactwa tej samej kongregacji w pobliskim Saint-Maurice-d'Agaune. Już w XIII wieku mnisi bardzo zachęcali miejscową ludność do wyrabiania serów i wspierali rozwój pastwisk, chętnie też przyjmowali daniny w postaci sera. Według lokalnej legendy w 1378 zakonnicy z opactwa Abondance wysłali sporą partię tego sera do Avignon, na "alternatywne" konklawe mające wybrać konkurencyjnego dla Rzymu papieża. Jeśli wierzyć tej opowieści, można przypuszczać, że pierwszy antypapież Klemens VII miał okazję skosztować sera Abondance. Aż do czasów współczesnych utrzymała się historyczna praktyka wyrobu sera z mleka krów stanowiących własność jednej rodziny, bez grupowania stad w spółdzielnie, charakterystyczne dla innych górskich obszarów Francji. Jest to powodem, dla którego Abondance ma mniejsze rozmiary niż inne francuskie sery alpejskie, np. Comté czy Gruyere.

Posiada francuski certyfikat AOC od 1990 i unijny PDO od 1996. Dopuszczalny obszar produkcji obejmuje 350 tysięcy hektarów - całość lub część ponad 170 wyszczególnionych gmin departamentu Haute-Savoie; teren odpowiadający francuskiej części regionu naturalnego Chablais, zwanej Chablais Savoyard albo Chablais Français i stanowiącej najbardziej na północ wysuniętą część Alp Francuskich. Interesów producentów broni utworzony w 1985 Syndicat Interprofessionnel du Fromage Abondance z siedzibą w Thonon-les-Bains.

Technologia. Używa się pełnego mleka surowego od krów ras Abondance, Montbéliarde i Tarentaise. Lokalna rasa Abondance, odporna na trudne warunki klimatyczne i przyzwyczajona do rzeźby terenu, powinna stanowić minimum 45% stada mlecznego. Pasza składa się w co najmniej 50% z trawy w okresie letnim oraz z siana w okresie zimowym. Kiszonki i pasze GMO są zabronione. Minimalny okres wypasu - 150 dni w roku. Używa się otwartych kadzi miedzianych o max. pojemności 1500 litrów. Stosuje się startery termofilne. Zaprawienie mleka podpuszczką (wyłącznie cielęcą) musi odbyć się przed południem następnego dnia licząc od najwcześniejszego udoju (mleczarnie) lub nie później niż 14 godzin od zakończenia najwcześniejszego udoju (gospodarstwa). Mleko może być podgrzane tylko raz - przed zaprawieniem podpuszczką do maksymalnej temperatury 30-35 °C. Skrzep jest ręcznie krojony do wielkości mniejszej niż 1 cm3 i stopniowo podgrzewany do temperatury 45-50 °C. Czas obróbki w kadzi od rozpoczęcia krojenia skrzepu do wylania do form nie może być krótszy niż 40 minut. Skrzep owija się płótnem przed umieszczeniem w okrągłej formie o wysokości 7-8,5 cm. Czas prasowania co najmniej 7 godzin. Podczas prasowania na brzegu kręgu jest umieszczana płytka identyfikacyjna z kodem producenta - czerwony kwadrat w przypadku serów produkowanych w mleczarni lub zielony owal dla serów farmerskich. Obracanie sera - co najmniej raz w ciągu pół godziny po wylaniu do form i co najmniej dwa razy w ciągu kolejnych 12 godzin. Solenie w solance. Okres wstępnego dojrzewania wynosi maksimum 10 dni, w temperaturze 7-16 °C. Sery dojrzewają w piwnicach, na nieheblowanych deskach z drewna świerkowego, w temperaturze 10-13 °C i wilgotności co najmniej 90%. Skórka jest regularnie nacierana "morge" - mieszanką na bazie solanki, przy pomocy szczotki lub płótna (co najmniej trzy nacierania i odwracania co 10 dni przez pierwszy miesiąc, a następnie co najmniej 1 nacieranie i odwracanie co 10 dni). Minimalny czas dojrzewania 100 dni od daty zaprawienia podpuszczką. Roczna produkcja nie może przekraczać 5 mln kg mleka dla mleczarni i 500 tys. kg mleka dla gospodarstw.

Tu kupiony w Carrefourze (CH Posnania) pod marką własną Reflets de France. Cena 88 zł/kg. Wyprodukowany przez firmę Fromageries Chabert w Vallieres-sur-Fier (Haute-Savoie). W 1936 serowar Camille Chabert i jego żona Marcelle założyli własny interes. Chabert zajął się wyrobem Emmentalera w serowarni w Thusel, a w kolejnych latach kilkakrotnie zmieniał lokalizację. W 1965 dołączył do niego syn Gérard - dyplomowany serowar. Kiedy w Vallieres powstała nowa, nowoczesna serowarnia wraz z piwnicą dojrzewania, rodzina Chabertów przeniosła się tam w 1967. Obecnie w firmie pracuje kolejne pokolenie - rodzeństwo Luc i Céline Chabert. Firma posiada 10 serowarni na terenie departamentów Savoie i Haute-Savoie, ser powstał w jednej z dwóch mleczarni - w La Fruitiere du Semnoz w Gruffy lub w Thorens-les-Glieres (obie w Haute-Savoie). Poza Abondance Fromagerie Chabert wyrabia kilka innych serów certyfikowanych: Tomme de Savoie, Emmental de Savoie, Raclette de Savoie, Tome des Bauges, Beaufort, Gruyere, Reblochon.

Kształt płaskiego walcowatego kręgu ("meule") o wklęsłych bokach, wysokości 7-8 cm i masie 6-12 kg (nie definiuje się średnicy). W przypdku produktu Fromageries Chabert: średnica 40 cm, wysokość 10 cm, waga 10 kg. Tu trójkątny wycinek o boku 19 cm, wysokości 8 cm i wadze 250 g. Konsystencja miękka, sucha, kremowa, aksamitna, elastyczna, lekko ziarnista. Nieliczne i równomiernie rozmieszczone małe dziurki (tu zgrupowane w górnej połowie kręgu). Skórka naturalna, twarda, cienka, elastyczna, złotawożółta do brązowej (tu jasnoceglasta), z odciskiem tkaniny, o silnym i ostrym nieprzyjemnym zapachu, niejadalna. W przypadku serów porcjowanych warstwa "morge" może - jak tutaj - zostać usunięta, więc skórka jest sucha i nie klei się. Barwa miąższu bladożółta, kości słoniowej. Zapach silny, drożdżowy, kwaśny, stajenny. Smak bogaty, intensywny, słodki, maślany, owocowy, orzecha laskowego, z nutą goryczy na finiszu.



Copyright Gata 2022