Gata Says Cheese!


Gouda Chimichurri Bastiaansen
 
 
Ser holenderski, z mleka krowiego pasteryzowanego "organicznego", podpuszczkowy (z podpuszczką mikrobiologiczną), dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 33,6g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 50%. Sól 2,03g/100g. Rodzina Gouda. Zawiera dodatek ziół i przypraw. Według sprzedającego są to bazylia, oregano i chili. Według specyfikacji znalezionej w sieci: oregano (0,9%), pietruszka (0,9%), chili (0,3%), czosnek, szczypiorek, tymianek, czarny pieprz.

Kupiony w Warszawie (sierpień 2024) na Bio Bazarze w Fabryce Norblina - stoisko firmy My Eco Life sp. z o.o. (nazwa stoiska Fabryka Deli, numer 37). Cena 99 zł/kg. Stoisko ma bogaty wybór serów niecertyfikowanych, głównie holenderskich, ponieważ jego holenderskim partnerem jest firma Vandersterre Holland B.V. z siedzibą w "serowym zagłębiu" Bodegraven. Vandersterre nie tylko wyrabia własne sery (patrz -> Landana Geitenkaas, Landana Gouda Jersey), ale też pośredniczy w sprzedaży produktów współpracujących serowarni, jedną z których jest Bastiaansen z Molenschot.

Spółdzielnia Bastiaansen Bio należy do większej, liczącej ponad 250 członków spółdzielni Rouveen Kaasspecialiteiten Cooperative Dairy z siedzibą w Rouveen (gmina Staphorst, prowincja Overijssel). Rouveen Kaasspecialiteiten posiada tytuł "Bij Koninklijke beschikking Hofleverancier" (Dostawcy Rodziny Królewskiej na mocy dekretu królewskiego). To wyróżnienie jest przyznawane wyłącznie firmom z co najmniej 100-letnim doświadczeniem.
Sama firma Bastiaansen istnieje od ponad 50 lat. W 1972 roku Jan Bastiaansen wziął udział w kursie serowarskim, co zaskutkowało nowym hobby. Na początku mleko przetwarzano w garażu, a sery solono w rodzinnej wannie w domu w Molenschot. W 1979 powstała firma. Obecnie Bastiaansen Bio wyrabia sery z mleka od około 50 lokalnych farmerów prowadzących "organiczne" gospodarstwa, gdzie krowy, owce i kozy pasą sie wyłącznie naturalnie, na pastwiskach i łąkach "pełnych trawy, koniczyny, dzikich ziół i kwiatów". Wypas naturalny trwa przez minimum 180 dni rocznie, 8 godzin dziennie. Sery są produkowane jako w pełni wegetariańskie, bez konserwantów, polepszaczy smaku czy substancji barwiących. Serowarnia Bastiaansen nadal znajduje się w Molenschot (prowincja Noord-Brabant), ale nie należy już do rodziny - po 30 latach Jan sprzedał ją spółdzielni Rouveen Kaasspecialiteiten. Jednak dyrektorem do spraw sprzedaży i marketingu jest w niej jedna z córek Jana - Marja Bastiaansen. Niestety na stronie firmy brak listy wyrabianych serów, zapewne jednym z powodów jest zmienna oferta - Bastiaansen chwali się kreatywnością i pomysłowością swoich serowarów. Jeszcze założyciel firmy Jan Bastiaansen w latach 1980. wymyślił ser Gouda z niebieską pleśnią Penicillium roqueforti, a także ponoć jako pierwszy wyrabiał ser kozi według recepty Goudy. W ofercie przeważają półtwarde i twarde sery dojrzewające w postaci spłaszczonych kręgów o wadze od 2,5 do 12 kg. Artykuł sieciowy z roku 2020 mówi o 94 rodzajach produkowanego sera, a także wymienia ulubioną dziesiątkę Marji Bastiaansen, którą tworzą: Extra Belegen (ekstradojrzały - min. 6 miesięcy), Gold Overjarig (pożegnalny prezent dla Jana, z jego wizerunkiem i podpisem), Koriander Fenegriek (z kolendrą i kozieradką), Charmeux Fenegriek (z kozieradką i kulturami czerwonych bakterii), Koe Blauw (wspomniane połączenie Goudy i Penicillium roqueforti), Koe Brie (krowi Brie), Geit Jong Belegen (6-tygodniowy kozi), Schaap Blauw (owczy z niebieską pleśnią), Geit Rozemarijn (młody kozi z rozmarynem), Buche Affinée (kozi z porostem białej pleśni). Jak widać kreatywność i pomysłowość mają miejsce, jednak podstawą nowych wynalazków jest zazwyczaj klasyczna Gouda. Choć jeśli poszperać w sieci głębiej, trafi się na inne Bastiaansenowe klasyki - Maasdammer czy Leidse.


Charakterystyczne dla technologii produkcji Goudy są: użycie mezofilnych kultur starterowych typu DL (w procesie fermentacji mlekowej produkują one dwutlenek węgla, powodujący powstanie oczek), niska temperatura zaprawiania mleka i obróbki skrzepu oraz wstępne odsączanie w kadzi. Goudy wyróżniają się słodkim smakiem, spowodowanym przez płukanie skrzepu wodą (ang. washed-curd), co redukuje ilość laktozy (i w efekcie kwasu mlekowego). Ponieważ woda stosowana do płukania jest gorąca, jednocześnie zachodzi proces parzenia (ang. scalding) skrzepu. Termin jest mylący, ponieważ temperatura "parzenia" w tym przypadku nie przekracza 38 °C. Skrzep jest prasowany, a następnie solony w solance. Goudy dojrzewają naturalnie "na suchą skórkę" lub w otoczce z parafiny albo powłoki polioctanowej, co zmniejsza utratę wilgoci i zapobiega rozwojowi pleśni powierzchniowej. Sery typu Gouda mają wyjątkowo szeroki zakres czasu dojrzewania: od 1 miesiąca do 2, a nawet 3 lat. Z powodu łagodnego smaku Goudy często są produkowane z dodatkami: czosnkiem z pomidorami lub bazylią (Red Pesto i Green Pesto), czosnkiem niedźwiedzim, pieprzem, orzechami włoskimi, truflami, oliwkami, chrzanem wasabi, chili, lawendą, nasionami kminku (jedyny składnik dozwolony certyfikatem).

Chimichurri to rodzaj niegotowanego sosu pochodzącego z Argentyny. Składa się z ziół i przypraw (pietruszka, czosnek, oregano, bazylia, chili), soli, octu winnego i oliwy (wszystkie składniki zmiksowane). Najczęściej stosowany z grillowanym mięsem. Nazwę z reguły wywodzi się z baskijskiego "tximitxurri", co oznacza chaotyczną mieszaninę kilku składników, "miszmasz".

Według słów sprzedawcy na stoisku Fabryki Deli producent sera chciał połączyć ten ziołowy miszmasz z serem, co wydaje się pasować do "kreatywności i pomysłowości" serowarów Bastiaansena. Jednak moim zdaniem eksperyment nie udał się - mieszanka nie jest zrównoważona, a zioła są zbyt agresywne i jest ich za dużo. Jest to zresztą po prostu ser z ziołami, a dodanie egzotycznej nazwy wygląda bardziej na chwyt reklamowy. Poza użytymi przyprawami ser nie ma wiele wspólnego z argentyńskim produktem. Zresztą sprzedający zapytany przeze mnie, z czym najlepiej zestawić ser (miałam na myśli owoce itp.) odpowiedział, że z pewnym konkretnym rodzajem włoskiego makaronu, rozpuszczając ser na jego powierzchni.
Chimichurri Bastiaansen wszedł na rynek w 2023 i od razu zdobył Brązowy Medal Worl Cheese Awards (Trondheim 2023), jednak podmiotem wystawiającym wszystkie sery Bastiaansen był Vandersterre Groep International B.V.

Kształt płaskiego kręgu o wysokości 10 cm i wadze 4 kg. Tu trójkątny wycinek o wadze 280 g. Konsystencja twarda, sucha, mało elastyczna, dość łamliwa. Brak dziurek. Skórka naturalna, twarda, o grubości 1-2 mm, pokryta powłoką polioctanową z nadrukami. Barwa miąższu szarożółta (przy skórce bardziej szara), widoczne bardzo gęsto rozmieszczone zielone i czerwone drobiny przypraw. Zapach silny, całkowicie ziołowy - brak wyczuwalnych aromatów serowych. Smak intensywnie ziołowy, ostry i pikantny od chili, mocno wyczuwalne pozostałe zioła. Podobnie jak w przypadku wspomnianego wyżej Green Pesto przyprawy całkowicie zagłuszyły cechy sera.



Copyright Gata 2024