Gata Says Cheese!


Ser Carski z Hajnówki
 
 
Ser polski, z pasteryzowanego mleka krowiego, podpuszczkowy, prasowany, dojrzewający, twardy. Zawartość tłuszczu 28g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Sól 1,5g/100g. Z podpuszczką zwierzęcą. Barwiony annato E160b. Bez GMO. Dojrzewa 6-12 miesięcy. Cena 50 zł/kg. Kupiony w Sklepie Kresowym Groszek w Hajnówce (czerwiec 2023) za pośrednictwem i dzięki uprzejmości Pauliny M. (dziękuję! <3).

Według "Atlasu serów polskich" Kosmulskiego (dane z lat 1948-2019) ser o nazwie Carski był lub jest produkowany w czterech polskich spółdzielniach mleczarskich: OSM Hajnówka (niezależna) oraz OSM Grajewo (obecnie SM Mlekpol), OSM Radzyń Podlaski (obecnie SM Spomlek) i OSM Wysokie Mazowieckie (obecnie SM Mlekovita). Z tych czterech miejscowości trzy leżą w województwie podlaskim, a jedna - Radzyń Podlaski - w lubelskim. Według Kosmulskiego jest serem "o umiarkowanej popularności" produkowanym wyłącznie na wschodzie kraju. Jego norma zakładowa to ZN-05/A-16. Nie wiadomo kiedy wszedł do produkcji. Fakt, że w 2005 OSM Hajnówka dodała do swojego nowego produktu dodatkowe określenie "z Hajnówki", może sugerować, że był już wtedy na rynku jakiś ser o nazwie Carski. Zawartość tłuszczu sera Carskiego Kosmulski podaje jako od 25 do 28g/100g. Jest wyrabiany w wersji naturalnej i wędzonej.

Obecnie na rynku są oferowane dwa całkowicie odmienne sery o nazwie Carski. Ten produkowany głównie przez wielooddziałowe spółdzielnie Mlekpol, Spomlek i Mlekovita w ogóle nie jest wymieniany na stronach firmowych producentów, a dostępny wyłącznie w sieci Lidl Carski naturalny lub wędzony ich produkcji nosi lidlowy brand Pilos. Carski wytwarzany dla Lidla to półtwardy ser o bladożółtej barwie i słodkim smaku, typu szwajcarskiego, z pięknymi dużymi okrągłymi okami.

OSM Hajnówka to niezależna spółdzielnia mleczarska, która powstała w połowie lat 1950. jako filia SM w Bielsku Podlaskim, przekształcając się w OSM w 1962. Od roku 2000 do odejścia na emeryturę w 2021 prezesem zarządu spółdzielni była Wiera Pawluczuk. Firma nieustannie rozwija się i modernizuje, np. w 2012 powstała nowa linia do produkcji serów dojrzewających. Jest położona na obrzeżu Puszczy Białowieskiej, na nieskażonych terenach wolnych od przemysłu i posiadających swoisty mikroklimat. Mleko skupowane od lokalnych rolników pochodzi od krów karmionych tradycyjnie. W 2020 dzienny przerób wynosił 150 tysięcy litrów mleka pozyskiwanego od 1800 dostawców, z czego 1450 to drobni hodowcy. Spadek liczby dostawców do ponad 700 w roku 2021 był wynikiem zaawansowanego wieku rolników i braku następcy, jednak poziom skupu mleka pozostał na podobnym poziomie.
Poza autorskim Carskim z Hajnówki OSM Hajnówka oferuje popularne sery dojrzewające w blokach typu holenderskiego: Gouda, Edamski, Morski i Podlaski (w tym wędzoną półtłustą Goudę pod nazwą własną Puszczyk), a także autorski ser typu szwajcarskiego Oko na Żubra.

"Ser Carski z Hajnówki" to sztandarowy produkt OSM Hajnówka, ser długodojrzewający produkowany od 2005. Laureat wielu nagród, m.in. finalista Podlaskiej Marki Roku 2011, zwycięzca Podlaskiej Marki Roku 2012, 1. miejsce w XXIV Krajowej Ocenie Serów 2013, 2. miejsce w II Międzynarodowym Turnieju Smaków 2015. Surowcem do produkcji Sera Carskiego z Hajnówki jest wyselekcjonowane mleko pochodzące z gospodarstw leżących w rejonie Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej, w regionie odległym od dużych ośrodków przemysłowych. Mleko pozyskiwane jest od krów wypasanych na naturalnych łąkach bogatych w różnorodne trawy i zioła, żywionych tradycyjnymi paszami. Nazwa sera nawiązuje do niezbyt chlubnej karty historii regionu - zapoczątkowanych w 1860 polowań carów Rosji Aleksandra II, Aleksandra III i Mikołaja II w Puszczy Białowieskiej. Na opakowaniu sera widnieje budynek Restauracji Carskiej w Białowieży, usytuowanej w historycznym dworcu kolejowym Białowieża Towarowa z 1903 (linię kolejową z Białowieży do Hajnówki pociągnięto w 1894 dla wygody cara Aleksandra III). Wybór nazwy i kontekstu przestaje dziwić wobec faktu, że OSM Hajnówka zaczęła produkować ser Carski specjalnie na rynek rosyjski i do wprowadzenia embarga w 2014 cieszył się on w Rosji dużą popularnością, stanowiąc do 30% eksportu produkcji spółdzielni. Eleganckie kartonowe opakowanie mieszczące ser nie było chyba modyfikowane od bardzo dawna, bo spora część informacji jest nadal w języku rosyjskim, w tym komunikat o zgodności z nieaktualną od 2015 Ustawą Federalną Federacji Rosyjskiej zawierającą regulację techniczną na mleko i produkty mleczne. Także tylko po rosyjsku wymienia się numer normy zakładowej ZN-05/A-16.

Technologia nie została nigdzie zdefiniowana. Producent opisuje ser jako typ holenderski, jednak na opakowaniu podano (tylko w wersji rosyjskiej) informację o użyciu starterów zarówno mezofilnych, jak termofilnych. W serach typu holenderskiego stosuje się mezofilny typ DL, ponieważ technologia dla rodziny Gouda zakłada niską temperaturę zaprawiania mleka podpuszczką i obróbki skrzepu (mniej niż 40 °C). Goudy charakteryzuje też płukanie skrzepu wodą, wstępne odsączanie i prasowanie w kadzi oraz dojrzewanie "na suchą skórkę" albo w jakimś rodzaju powłoki ochronnej. Tu ser ma praktyczną formę bloku, produkowanego przemysłowo na nowoczesnej linii produkcyjnej (-> filmik YT z 2012). Materiał filmowy pokazuje tylko niektóre etapy produkcji. Wynika z niego, że pierwsze prasowanie ma miejsce w kadzi i po odprowadzeniu serwatki następuje cięcie skrzepu na mniejsze bloki. Kieruje się je do form, gdzie są poddawane indywidualnemu końcowemu prasowaniu, po czym są solone w solance. Brak informacji o temperaturze dogrzewania czy fakcie płukania skrzepu. Powierzchnię Carskiego z Hajnówki powleka się na początku dojrzewania kilkakrotnie (3-4 razy), ręcznie, polioctanem winylu. Powłoka polioctanowa jest stosowana głównie do serów z nieco wyższej półki, częściej w tradycyjnej formie kręgu/cylindra - bloki są zazwyczaj pokrywane tańszą polietylenową folią termokurczliwą. Dojrzewanie trwa minimum 6 miesięcy, do roku.

Kształt prostopadłościennego bloku o wadze 3,6-4 kg. Górna i dolna powierzchnia lekko wypukła, boki proste lub lekko zaokrąglone. Sprzedawany w całości lub w porcjach 300 g. Tu prostopadłościenny wycinek o wymiarach 9,5 x 5-5,5 x 5 cm ze skórką na trzech bokach, co daje przypuszczalne wymiary bloku jako 25 cm długości, 11 cm szerokości i 9,5 cm wysokości. Pakowany w folię plastikową w atmosferze ochronnej (przez spółkę TMT z Łomży) plus eleganckie pudełko z lakierowanego kartonu składane w piramidkę.

Konsystencja twarda, zwarta, jednolita, sucha, mączna, dość elastyczna w części środkowej, przy skórce dużo twardsza i bardziej łamliwa. Możliwe nieliczne owalne oczka (tu całkowity brak oczek). Skórka naturalna, gładka, twarda, sucha, pokryta powłoką polioctanową o barwie ciemnobrązowej. Barwa miąższu jednolita, średniożółta z lekkim pomarańczowym odcieniem (barwiona annato), 5-8 mm przy skórce ciemniejsze, z szarawym odcieniem. Zapach mleczny, słodki, orzechowy. Smak zdecydowany, ostry, pikantny, słodkawy, z orzechowymi nutami (przypomina w smaku bynajmniej nie Goudę, lecz sery włoskie w rodzaju Grana Padano). Najdłużej (czyli rok) dojrzewające sery mają zyskiwać kruchą konsystencję, wykształcające się kryształy, ciemniejszy bursztynowy kolor i gorzkawy smak. Niestety sądząc po moim Carskim, dłuższe dojrzewanie sera w formie niedużego bloku skutkuje bardzo szybkim twardnieniem masy - tu zewnętrzna 1/4 masy (w ciemniejszym żółtoszarym odcieniu) stwardniała do stopnia porównywalnego z około półtorarocznym serem w kształcie klasycznego cylindra, choć ser nie zaczął jeszcze nawet wykształcać kryształów.



Copyright Gata 2023