Gata Says Cheese!


Ser Carski
 
 
Ser polski, z mleka krowiego, podpuszczkowy, wysokodogrzewany, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 26g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 45%. Wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną). Bez konserwantów. Dojrzewa około 3 miesięcy. Typ szwajcarski.

Według "Atlasu serów polskich" Kosmulskiego (dane z lat 1948-2019) ser o nazwie Carski był lub jest produkowany w czterech polskich spółdzielniach mleczarskich: OSM Hajnówka (niezależna) oraz OSM Grajewo (obecnie SM Mlekpol), OSM Radzyń Podlaski (obecnie SM Spomlek) i OSM Wysokie Mazowieckie (obecnie SM Mlekovita). Z tych czterech miejscowości trzy leżą w województwie podlaskim, a jedna - Radzyń Podlaski - w lubelskim. Według Kosmulskiego jest serem "o umiarkowanej popularności" produkowanym wyłącznie na wschodzie kraju. Jego norma zakładowa to ZN-05/A-16. Zawartość tłuszczu sera Carskiego Kosmulski podaje jako od 25 do 28g/100g. Jest wyrabiany w wersji naturalnej i wędzonej.

Ser Carski na pewno wszedł do produkcji po roku 1975, ponieważ nie wymienia go Żeromski w publikacji "Sery". Z drugiej strony - jego nazwa nie wpisuje się w stylistykę PRL, możliwe więc, że wymyślono ją już po zmianie ustroju. Fakt, że w 2005 OSM Hajnówka dodała do swojego nowego produktu dodatkowe określenie "z Hajnówki", wydaje się sugerować, że był już wtedy w sprzedaży jakiś inny ser o nazwie Carski. Obecnie na polskim rynku istnieją dwa różne sery o takiej samej nazwie, ale odmiennej technologii i charakterystykach.

Ser produkowany od 2005 przez niezależną spółdzielnię OSM Hajnówka, pod nazwą Ser Carski z Hajnówki, jest całkowicie odrębnym produktem - jest to twardy ser długodojrzewający w typie holenderskim, dojrzewający w powłoce polioctanowej.

Półtwardy ser Carski w typie szwajcarskim obecnie jest wytwarzany przez więcej podmiotów, niż trzy wymienione w pracy Kosmulskiego, ale wyłącznie dla sieci Lidl. Te trzy firmy, czyli wielooddziałowe spółdzielnie w Radzyniu Podlaskim, Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem (odpowiednio Spomlek, Mlekpol i Mlekovita) na stronach firmowych w ogóle nie wymieniają Carskiego wśród swoich produktów. Dostępny w Lidlu najczęściej anonimowy Carski (naturalny lub wędzony) nosi własną markę handlową sieci Pilos (do niedawna także Bluedino). Strony internetowe gromadzące dane o produktach spożywczych wymieniają jako jego wytwórcę różne firmy, w tym Mlekovitę, Spomlek, Mlekpol i nieujętą przez Kosmulskiego dużą (13 zakładów w 2023) grupę Polmlek.

W kwietniu 2023 na półkach Lidla znalazłam Carski w kawałku oraz trzy warianty Carskiego w plastrach w opakowaniach o różnej wadze (koperta 130 g, pojedyncze opakowanie 250 g i podwójne 500 g), wszystkie w identycznej szacie graficznej i pod marką Pilos. Informacja na opakowaniu pokazuje jednak, że mają trzech różnych producentów: SM Spomlek Radzyń Podlaski (250 g), SM Mlekpol Grajewo (500 g) oraz jeszcze jedną nie wspomnianą przez Kosmulskiego mleczarnię - OSM Łowicz (woj. łódzkie). OSM Łowicz także nie wymienia Carskiego wśród swoich produktów na firmowej stronie internetowej.

Tu marka własna Lidla Pilos, kupiony w kwietniu 2023, termin ważności do końca maja. Wyprodukowany w SM Spomlek Radzyń Podlaski zakład w Radzyniu Podlaskim (kod weterynaryjny PL 06151601 WE). Firmę Spomlek założono w 1909 jako chłopską spółkę mleczarską, w 1936 powstała mała mleczarnia zbudowana przez miejscowych rolników w celu wyrobu masła i serów. Od 1947 nosi nazwę OSM Radzyń Podlaski, od 1991- Spomlek. Obecnie posiada cztery zakłady produkcyjne (dwa w woj. lubelskim i po jednym w warmińsko-mazurskim i pomorskim). Jej gwiazdami są autorskie sery dojrzewające: "pierwszy polski ser z dziurami" Radamer, "pierwszy polski ser długodojrzewający" Bursztyn (produkcja od 2002), który zapoczątkował markę Skarby Serowara (obecnie także Rubin i Szafir), a także luksusowa marka Old Poland (Grand Radamer i Grand Gouda) oraz popularny sieciowy brand Serenada. Ser Carski Pilos posiada na opakowaniu logo "Produkt Polski".

Technologia. Ser jest opisany na opakowaniu jako "typu szwajcarskiego", w gazetce promocyjnej jako "z orzechową nutą". Cechą charakterystyczną typu szwajcarskiego jest dogrzewanie (tzw. "gotowanie") skrzepu do temperatury przewyższającej temperaturę koagulacji (np. dla klasycznego szwajcarskiego Emmentalera jest to 52-55 °C, ale najczęściej 40 °C albo nieco wyższa), co powoduje dokładniejsze odizolowanie serwatki. Używa się wówczas starterów termofilnych. Za technologią szwajcarską przemawiają też duże kształtne okrągłe oka, co sugeruje użycie Propionibacterium - bakterii, która podczas drugiego etapu fermentacji powoduje zmianę kwasu mlekowego uzyskanego z laktozy w kwas propionowy. Wydzielany w tym procesie dwutlenek węgla nie może wydostać się na zewnątrz i tworzy regularne puste przestrzenie w masie serowej.

Kształt prostopadłościennego bloku. Tu wycięta poprzecznie z bloku kostka o wymiarach 11 x 8 x 3 cm i wadze 250 g. Pakowany w folię w atmosferze ochronnej. Konsystencja półtwarda, zwarta, elastyczna, sucha. Nieregularnie rozmieszczone regularne okrągłe oka o zróżnicowanej średnicy (2-20 mm). Skórki brak - ser dojrzewał najprawdopodobniej w polietylenowej folii termokurczliwej. Odcisk bardzo drobnego wzoru na najmniejszych powierzchniach. Barwa miąższu jednolita, bladożółta, starej kości słoniowej. Zapach aromatyczny, świeży, orzeźwiający, kwaśny, z lekką trawiastą nutą. Smak łagodny, słodki, maślany, owocowy, lekko orzechowy, mało słony (1g soli na 100g produktu). Ser bardzo przypomina holenderski Leerdammer, który jest wyrabiany według mieszanej technologii holendersko-szwajcarskiej.



Copyright Gata 2023