Gata Says Cheese!


Brinza suris
 
 
Ser litewski, z pasteryzowanego mleka krowiego lub mieszanki z innymi rodzajami (tu krowi), podpuszczkowy, dojrzewający, solankowy (?), półmiękki. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 45%. Dojrzewa od 20 dni do 2 miesięcy, zależnie od rodzaju mleka.

Słowo "brânză" pochodzi z języków wołoskich i jest obecne we współczesnym rumuńskim, oznacza po prostu "ser". Musiała zaistnieć w przeszłości jakaś dwoistość geograficzno-kulinarno-lingwistyczna, gdyż obecnie istnieją dwa całkowicie różne gatunki serów, wywodzące swoje nazwy od wołoskiej "brânzy". Bryndza to miękki ser pomazankowy (smarowalny), wyrabiany przez górali w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech (polska Bryndza Podhalańska i słowacka Slovenská Bryndza mają certyfikaty UE). Ponieważ sery góralskie trafiły na Podhale i Żywiecczyznę z kulturą wołoską, która w XV-XVI wieku upowszechniła górskie pasterstwo i zwyczaje związane z organizacją wypasu, w tym przypadku zapożyczenie lingwistyczne jest oczywiste. Jednak na wschodzie Europy, głównie w Rosji i Ukrainie, ser nazywany "Brynza" (bez "d") to ser solankowy w typie bułgarskiego Sirene lub greckiej Fety.

Technologia według wydanego w 1977 w Moskwie podręcznika "Tiechnołogija syra" Nikołajewa i Małuszki. Radziecka Brynza miała kształt prostopadłościanu o wymiarach 10-11 cm długości i szerokości, 7-9 cm wysokości, o masie 1-1,5 kg, o smaku i zapachu kwaśnego mleka i delikatnej, dość zwartej konsystencji, bez wykształconej skórki. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 45%. W zależności od rodzaju użytego mleka Brynza dojrzewała od 20 dni dla mleka krowiego do 2 miesięcy dla mleka mieszanego (krowie plus owcze / kozie / bawole). W przypadku mieszanek proporcje mleka wynosiły 1:1 lub 3:1 z przewagą mleka krowiego. Koagulacja zachodzi w temperaturze 28-33 °C w czasie 40-70 minut. Skrzep jest krojony na kostki o boku 15-20 mm i pozostawiany na 10-15 minut, a następnie przez 20-30 minut ostrożnie mieszany. Prasowanie - najpierw grawitacyjne, następnie mechaniczne - odbywa się na specjalnym stole pokrytym lnianą tkaniną o rzadkim splocie i trwa w sumie 2-2,5 godziny. Powstały blok tnie się na sześciany o boku 10 cm. Solenie w solance trwa 5 dni.
Osobno Nikołajew i Małuszko podają przemysłową technologię wyrobu Brynzy krowiej. Po utworzeniu skrzepu usuwa się 65-70% serwatki i soli ziarno suchą solą, po 15-20 minutach usuwając resztę serwatki. Skrzep jest umieszczany w grupowych formach podzielonych wewnątrz na mniejsze komórki o boku 15 cm. Samoprasowanie trwa 4-5 godzin z 2-3-krotnym obracaniem form. W razie konieczności stosuje się dodatkowe prasowanie mechaniczne. W przypadku korzystania z wanny serowarskiej skrzep można formować bezpośrednio w niej, tworząc płaty o grubości 13-15 cm prasowane przy użyciu nacisku płyt prasujących. Następnie płat jest krojony na kawałki o boku 15 cm. Solenie w solance przez 5-7 dni. Następnie kawałki Brynzy umieszcza się ciasno w beczkach, zapełniając puste miejsca, i zalewa solanką, pozostawiając do dojrzewania w temperaturze 8-10 °C.

Tu ser produkcji litewskiej, kupiony na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku w listopadzie 2023, na stoisku z krowimi i kozimi "serami z litewskiej farmy". Na etykiecie w języku litewskim podano w składzie jedynie "pienas" czyli mleko, obok rysunku krowy. Ser jest opisany jako "Brinza suris" czyli "ser Brinza", przy czym upewniłam się u sprzedawcy, że w języku litewskim ser nazywa się tak samo jak po rosyjsku. Sądząc z faktu, że Brynza była znana w ZSRR, można przypuszczać, że rosyjska nazwa przyjęła się też w niesłowiańskich republikach radzieckich. Jako producenta etykieta podaje gospodarstwo rolne Alvydasa Paliukenasa (Alvydo ukis) z miasteczka Butrimonys położonego na południu Litwy w okręgu Alytaus, ale w sieci można znaleźć informację, że faktycznie gospodarstwo leży we wsi Plasapninkai w gminie Butrimonys. Nazwa marki Karališki Suriai czyli Królewskie Sery, którą posługuje się serowarnia ("karaliskisuriai.lt" to także adres strony internetowej), wynika z faktu, że Alvydas Paliukenas jest nazywany Królem Serów. Jego serowarnia wytwarza około 70 odmian serów, zarówno krowich, jak i kozich (większość z nich to sery z dodatkami - miętą, bazylią, oliwkami, kminkiem, koperkiem). Paliukenas oferuje swoje wyroby na jarmarkach na terenie całej Litwy, organizuje też degustacje w swoim obiekcie. Firma istnieje od 2001, ale nie informuje o swojej historii, skupiając się na ogólnikowych deklaracjach o najwyższej jakości, najlepszych składnikach i oddanym, kompetentnym zespole. Brzmi to bardziej jak produkcja rzemieślnicza, a nie farmerska, choć trafiłam na artykuł informujący, że mleko pochodzi z własnego gospodarstwa. Strona internetowa dzieli wyroby Paliukenasa na trzy kategorie: sery fermentowane, fermentowane sery mleczne (twarogi) i słodkie sery mleczne (Ricotta i ser pieczony). Brinza (na stronie jako Brynza) zalicza się do serów fermentowanych, ale tu też brak konkretnych danych o składzie czy procesie produkcji. Cenę internetową podano jako 17 euro za kilogram - na jarmarku za kawałek bez podanej wagi, około 250 g, zapłaciłam 23 złote.

Kształt półkolistego wycinka z małego cylindra (wysokość 6 cm, cięciwa 12,5-14 cm), co wskazuje na odejście od dawnej radzieckiej formy prostopadłościennej. Pakowany próżniowo w folię (brak daty ważności). Konsystencja półmiękka (część środkowa nieco twardsza, zewnętrzna - w temperaturze pokojowej nieomal smarowalna), luźna, wilgotna, lepka, elastyczna. Bardzo gęsto rozmieszczone drobne dziurki. Skórki brak, na powierzchniach odcisk drobnej siatki. Barwa miąższu bladożółta. Zapach niezbyt silny, orzeźwiający, świeży, kwaśny, kwaśnego mleka, maślanki. Smak kwaśny, gorzkawy, kwaśnego mleka, maślanki. Mało słony. Mam wątpliwości co do jego solankowego charakteru - w porównaniu do Fety czy Sirene ma niewłaściwą barwę (na zdjęciach na stronie Paliukenasa ser jest nieco jaśniejszy, off-white, ale też nie mlecznobiały), konsystencję (lepką i elastyczną zamiast kruchej i ziarnistej) i stanowczo zbyt niski poziom słoności.



Copyright Gata 2023