Gata Says Cheese!


Taleggio DOP
 
 
Ser włoski, z mleka krowiego (tu pasteryzowanego), podpuszczkowy, dojrzewający, miękki do półmiękkiego, niegotowany, washed-rind. Zawartość tłuszczu 26g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 48%. Dojrzewa minimum 35 dni. Rodzina Stracchino.

Nazwa pochodzi od alpejskiej doliny Val Taleggio w regionie Lombardia, na pograniczu prowincji Bergamo i Lecco. Lokalny klimat jest cieplejszy i wilgotniejszy od klasycznego klimatu górskiego. Przez dolinę płynie nieduża rzeka Enna, której źródło znajduje się w paśmie Alpi Orobie (północna część Prealp Bergamskich), a ujście w rzece Brembo. Na terenie Doliny Taleggio znajdują się trzy gminy, jedną z których jest gmina Taleggio w prowincji Bergamo. Produkcja sera na tych terenach wiązała się ze zwyczajem sezonowego pasterstwa wędrownego, kiedy pasterze z bydłem schodzili na zimę z gór na niżej położone obszary. Jest to jeden z serów (obok Gorgonzoli i Robioli) określanych jako Stracchino, ponieważ pierwotnie wyrabiano go jesienią z mleka krów "zmęczonych" pobytem na letnich pastwiskach ("stracco" - zmęczony w lokalnym dialekcie). Zarówno do dojrzewania, jak i transporu sera stosowano drewno - półki i skrzynie. Tradycje serowarskie na tych terenach sięgają czasów rzymskich (Pliniusz Starszy wychwalał sery wyrabiane przez celtycko-liguryjski lud Orobi zamieszkujący tereny współczesnej prowincji Bergamo), ale aż do końca XIX wieku ser Taleggio był wyrabiany wyłącznie lokalnie przez mieszkańców Val Taleggio i dojrzewany w miejscowych jaskiniach, gdzie rozwijały się specyficzne gatunki pleśni.

Posiada krajowy certyfikat DO od 1988 i unijny PDO (wł. DOP) od 1996. Dozwolony obszar produkcji obejmuje prowincje Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Milano, Monza e Brianza, Pavia (region Lombardia), Novara, Verbano-Cusio-Ossola (region Piemonte), Treviso (region Veneto). Ser posiada oficjalne logo nazwy - czterolistną rozetę z trójkolorową obwódką (zielono-biało-czerwoną) i czarnymi literami CTT wewnątrz. Interesów producentów broni istniejące od 1979 stowarzyszenie Consorzio Per La Tutela Del Formaggio Taleggio (CTT) z siedzibą w Treviglio (prowincja Bergamo). Obecnie (2022) w jego skład wchodzi 25 serowarów, 21 dojrzewaczy oraz ponad 80 firm zajmujących się porcjowaniem i pakowaniem.

Technologia. 50% suchej masy w paszy krów musi pochodzić z wyznaczonego obszaru. Kiszonki są dozwolone. Mleko pełne, może być surowe lub pasteryzowane. Podpuszczka - wyłącznie zwierzęca, bez GMO. Kultura starterowa musi zawierać Lactobacillus delbrueckii bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Koagulacja przebiega w temperaturze 32-35 °C i trwa 10-25 minut. Skrzep jest wielokrotnie cięty - najpierw na grube fragmenty, po czym zostaje odstawiony do zgęstnienia po wstępnym odcedzeniu. Następnie jest cięty ponownie, do wielkości orzechów laskowych, i umieszczany w formach, gdzie zachodzi końcowe naturalne odciekanie. Najbardziej charakterystycznym procesem dla sera Taleggio jest obróbka termiczna w formach, która trwa 8-16 godzin, w temperaturze 20-28 °C i wilgotności 80%. W tym czasie sery są regularnie obracane. Po drugim obróceniu na płaskiej powierzchni odciska się logo składające się z czterech okręgów ułożonych w kwadrat, zawierające literę T i numer identyfikacyjny producenta. Solenie na sucho lub w solance (8-12 godzin w temperaturze 10 °C). Dojrzewanie trwa minimum 35 dni, w pomieszczeniach naturalnych (groty) lub przystosowanych, w temperaturrze 1-6 °C i wilgotności ponad 80%. Ser jest obracany, a skórka raz w tygodniu szczotkowana solanką w celu powstrzymania rozwoju niepożądanych pleśni, a także utrzymania jej wilgotności i miękkości. Na jej powierzchni rozwija się charakterystyczna naturalna (pochodząca ze środowiska) mieszana mikroflora, zawierająca bakterie i drożdże, m. in. Geotrichum candidum, Mucor racemosus, Penicillium frequentans, Torulaspora i Saccharomyces. Jej działanie kształtuje charakterystyki skórki (m.in. powoduje różową lub terakotową barwę), a także odpowiada za dośrodkowe dojrzewanie sera.

Kupiony w Auchanie, wyprodukowany przez Caseificio Defendi Luigi SRL w wiosce Vidalengo (gmina Caravaggio, prowincja Bergamo). Początki firmy sięgają roku 1865, kiedy farmer Pietro Defendi zaczął wyrabiać sery z mleka z własnego gospodarstwa. 150 lat później serowarnia nadal należy do rodziny i z domowego przedsięwzięcia przekształciła się w nowoczesną firmę specjalizującą się w tradycyjnych lombardzkich serach. Poza Taleggio wyrabia też Gorgonzolę DOP oraz całą gamę niecertyfikowanych serów krowich i bawolich, przerabiając 150 tysięcy litrów mleka dziennie. Ich Taleggio nosi dodatkową nazwę Il Caravaggio, od miasta i gminy Caravaggio w prowincji Bergamo. Dostępne są całe sery (1,7-2,4 kg), połówki (0,8-1,2 kg), ćwiartki (0,4-0,6 kg) oraz wycinki 200-gramowe pakowane hermetycznie.

Kształt prostopadłościanu o płaskich powierzchniach i prostych brzegach. Długość boków 18-22 cm, wysokość 4-7 cm, masa 1,5-2,5 kg. Tu prostopadłościenny wycinek o wadze 200 g. Konsystencja gładka, jednolita, miękka, kremowa, wilgotna, z nielicznymi małymi, nieregularnie rozmieszczonymi oczkami. Smarowalna. Bardziej miękka przy skórce i lekko krucha w części centralnej. Skórka naturalna, cienka, miękka, lepka, różowej lub terakotowej barwy (tu złotawa z różowym odcieniem), jadalna. Barwa miąższu biała do słomkowożółtej. Zapach dość intensywny, kwaśny, piwniczny, pleśniowy. Smak delikatny, słodki, mleczny, kremowy, owocowy, umiarkowanie słony, z posmakiem trufli i lekko goryczkowym finiszem.



Copyright Gata 2022