Gata Says Cheese!


Tilsiter Svalia
 
 
Ser litewski, z pasteryzowanego mleka krowiego, podpuszczkowy, półgotowany, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 25,2g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Sól 1,6g/100g. Wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną). Barwiony annato E160b. Dojrzewa od 1 do kilku miesięcy. Kupiony w sklepie z artykułami ze Wschodu Odessa Market w Poznaniu (maj 2023). Cena 64 zł/kg. Importer z Litwy - grupa Monolith Süd GmbH z Herrenbergu. Rodzina Tilsiter.

Ser do 2015 był produkowany wyłąćznie przez firmę AB Pieno žvaigždes (lit. "mleczne gwiazdy") z siedzibą główną w Vilnius - jednego z największych litewskich producentów nabiału. Spółka akcyjna powstała w 1998 roku z połączenia czterech litewskich firm: Mažeikiu pienine z Mažeikiai, Kauno pienine z Kaunas, Pasvalio surine z Pasvalys i Panevežio pienas z Panevežys ("pienas" - "mleko", "pienine" - "mleczarnia", "suris" - "ser", "surine" - "serowarnia"). Firma dysponuje własną siecią odbioru mleka oraz dystrybucji produktów, w tym magazynami i samochodami dostawczymi. Przerabia 850 ton mleka dziennie (2023). Eksportuje do ponad 40 krajów. W 2020 przychód wyniósł 171 milionów euro.
Ser został wyprodukowany przez Pasvalio surine w mieście Pasvalys położonym na północy Litwy w okręgu Panevežys. Svalia jest marką handlową, która poza dojrzewającymi serami typu Gouda, Edam i Tilsiter oraz autorskimř Old Vilnius ř Parnidžio obejmuje serek wiejski, masło, jogurt i desery. Jest reklamowana jako połączenie najwyższej jakości, tradycji i oryginalnego smaku, a produkty powstają z mleka od krów pasących się naturalnie na czystych litewskich łąkach. Svalia to nazwa rzeki w północnej Litwie, która wpada do Levuo właśnie w mieście Pasvalys.

Cztery z pięciu serów dojrzewających brandu Svalia prezentowanych na stronie firmowej Pieno žvaigždes noszą na opakowaniu nazwy - Gouda, Edam, Old Vilnius, Parnidžio. Piąty jest sprzedawany po prostu jako ser Svalia i trzeba zajrzeć "w głąb" strony, żeby dowiedzieć się, że jest to ser w typie Tilsitera. Pasvalys dzieli od miasta Tilsit (obecnie rosyjski Sowieck) ponad 200 kilometrów, a po podziale Żmudzi między Rosję a Prusy w 1795 miasto znalazło się w części rosyjskiej. Trudno więc w serze z Pasvalys doszukiwać się śladów tradycji oryginalnego Tilsitera, powstałego w Prusach Wschodnich około 1840, który był cylindrycznym serem nieprasowanym z maziową skórką. Tilsiter Svalia przypomina za to bardzo współczesną polską wersję tego sera - Ser Tylżycki. Jest to ser półtwardy w formie prostopadłościennego bloku o wadze około 3 kg, dojrzewający w folii termokurczliwej. Pieno žvaigždes sprzedaje całe bloki, kawałki 250 g i 350 g oraz plastry. Ser jest zdobywcą medalu międzynarodowej wystawy AgroBalt w Kaunas 1995, konkursu Lietuvos metu gaminys (Litewski produkt roku) 2000 i międzynarodowej wystawy ProdExpo w Moskwie 2007.

W roku 2014 Rosja wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z wielu krajów. Rok później celnicy w Sankt-Petersburgu zatrzymali płynący z Rotterdamu statek przewożący ładunek "marynowanego tofu w sosie korzennym" produkcji chińskiej (kraju nieobjętego embargiem), który okazał się 22 tonami sera Svalia produkcji Pasvalio surine. W tym samym czasie Pieno žvaigždes dała zgodę rosyjskiej firmie Wielkołucki Kombinat Mleczarski na produkcję sera pod marką Svalia, aby zachować pozycję na rosyjskim rynku (do 2014 firma eksportowała do Rosji 35% swojej produkcji), pomimo świadomości, że rosyjski produkt będzie się różnił od litewskiego z powodu posiadania innego surowca i linii produkcyjnych. Produkcja w Wielkich Łukach trwała do 2017, kiedy strona rosyjska rozwiązała umowę z powodu "różnic w rozumieniu pojęcia sera wysokiej jakości". Produkcję na litewskiej licencji przejęła Bobrowska Fabryka Serów Sp. z o.o. w wiosce Trojnia w obwodzie woroneskim. Na początku 2018 Ministerstwo Rolnictwa obwodu moskiewskiego rozpowszechniło informację o zamiarze Pieno žvaigždes zainwestowania 1 miliarda rubli w budowę własnego zakładu pod Moskwą, z planami rozpoczęcia produkcji w 2019. Pieno žvaigždes szybko zdementowała informację, nazywając ją nieporozumieniem. Lokalizacją rzekomego zakładu miał być tzw. "serowy klaster" - Agropark Serowa Dolina, budowany przez podmoskiewskie władze w okolicy miasta Dmitrow na północ od Moskwy (oficjalnie otwarty w sierpniu 2022).
Internetowe opinie rosyjskich kupujących wskazują, że w latach 2018-2022 ser Svalia Tilsiter był nadal dostępny w Rosji - na etykiecie jako producenta wymieniano podmoskiewską firmę PiR-Pak Sp. z o.o., która jednak zajmowała się wyłącznie porcjowaniem i pakowaniem gotowych serów kupowanych od producentów. Ponieważ brak w sieci zdjęć etykiet Bobrowskiej Fabryki Serów, jest możliwe, że PiR-Pak kupował sery do porcjowania właśnie od niej. Dostępne w sieci rosyjskie etykiety różnią się - w składzie sera jest podpuszczka zwierzęca, czasem też konserwant azotan potasu E252 (zakazany w niektórych krajach), nieobecne w Svalii produkowanej na Litwie. Bakterie starterowe określa się czasem jako mezofilne, czasem jako mieszane.

Technologia. Obowiązujące charakterystyki Tilsitera zostały opisane przez FAO i WHO w międzynarodowej normie Codex Alimentarius - International Food Standards (utworzona w 1968, ostatnia zmiana w 2019) o numerze CXS 270-1968: mleko krowie, bawole lub ich mieszanka; zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 30%, maksimum nieokreślone, średnio 45-55%; barwa od prawie białej, kości słoniowej do jasnożółtej, żółtej; konsystencja jędrna; równo rozmieszczone dziurki nieregularnego kształtu; skórka myta, maziowa lub dojrzewanie "na suchą skórkę" w lub bez powłoki; minimalny czas dojrzewania 3 tygodnie w temperaturze 10-16 °C. Współcześnie najbardziej charakterystyczne cechy Tilsitera/Tylżyckiego (dzielone tylko z serem Rossijskim/Rosyjskim) to dogrzewanie skrzepu do temperatury nieco wyższej niż temperatura koagulacji i tzw. formowanie na suche ziarno. Polskie firmy specjalistyczne (np. Tewes-Bis) oferują "automatyczną linię do produkcji serów dojrzewających typu tylżyckiego i rosyjskiego w technologii formowania na suche ziarno", w której ziarno oddziela się od serwatki automatycznie (formowanie na suche ziarno), kieruje do form i poddaje bloki sera indywidualnemu prasowaniu. Prawdopodobnie litewska serowarnia korzysta z podobnych urządzeń podczas przemysłowej produkcji Svalia Tilsiter, a także bardziej tłustego sera noszącego od niedawna nazwę Kłassiczeskij (wcześniej Rossijskij).

Tu prostopadłościenny kawałek o wadze 350 g, wymiary 10,5 x 10 x 3-3,5 cm - co daje przypuszczalne wymiary bloku jako 30 cm długości, 10,5 cm szerokości i 10 cm wysokości. Waga bloku podana na stronie producenta to 3 kg (czyli blok byłby dzielony poprzecznie na 8 części). Pakowany w atmosferze ochronnej w folię plastikową, opakowanie z wielorazowym zamknięciem. Na folii informacja w kilku językach (bez angielskiego) plus dodatkowa mała nalepka po polsku - bez podania składu i z nazwą sera w języku czeskim (sic!), w dodatku niewłaściwą, bo jako "ser w plastrach".
Konsystencja dość miękka, średnio gęsta, elastyczna, sucha. Gęsto rozmieszczone drobne nieregularne spłaszczone oczka i szczeliny. Skórki brak (ser dojrzewał w folii). Na części powierzchni odcisk bardzo drobnej kratki pozostawiony przez folię. Barwa miąższu jasnożółta z lekkim pomarańczowym odcieniem. Zapach średnio silny, świeży, orzeźwiający, kwaskowaty, kwaśnej śmietany. Smak delikatny, śmietankowy, lekko kwaskowaty, lekko ostry. Średnio słony.



Copyright Gata 2023