Gata Says Cheese!


Ricotta Papouis
 
 
Ser cypryjski, z serwatki z pasteryzowanego mleka krowiego, owczego i koziego (proporcji nie podano), zwarowy, świeży, miękki. Regulator kwasowości - kwas cytrynowy. Zawartość tłuszczu 10,3g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 40%. Sól 1,2g/100g. Kupiony w Auchan (CH Galaxy Szczecin, październik 2024). Cena 30 zł/kg.

Producent: Papouis Dairies Ltd. z siedzibą we wsi Athienou, dystrykt Larnaka, Cypr. Firmę założył Costas Papouis w 1967 jako biznes rodzinny zatrudniający 4 pracowników, wyrabiający tradycyjne cypryjskie sery Halloumi i Anari z przeznaczeniem na rynek krajowy. W 2006 firmę przekształcono w spółkę z o.o. jako Papouis Dairies Ltd. Zbudowano nowoczesną serowarnię w zgodzie z normami UE (Cypr dołączył do UE w 2004), zajmującą ponad 500 m2. W 2012 firmę sprzedano Ogólnocypryjskiej Organizacji Hodowców Bydła (POCF) - organizacji zrzeszającej 80% cypryjskich producentów mleka. Nowi właściciele zainwestowali w mleczarnię, która obecnie zajmuje ponad 5000 m2 i zatrudnia 180 pracowników. Jest jedną z największych serowarni na wyspie, wyrabiającą rocznie 8-9 tysięcy ton Halloumi oraz 400 ton Anari i Ricotty. Eksportuje sery do 30 krajów w Europie, Ameryce Płn., Australii i na Bliskim Wschodzie. Chwali się licznymi międzynarodowymi nagrodami dla Halloumi otrzymanymi w latach 2015-18, czyli jeszcze przed przyznaniem Halloumi unijnego certyfikatu PDO w 2021. Nota bene informacja o Halloumi na stronie Papouis w 2024 nadal nie zawiera wzmianki o przyznaniu certyfikatu. Także bieżący katalog wymienia rodzaje Halloumi nie objęte certyfikatem, które w ogóle nie powinny nosić tej nazwy - z dodatkami takimi jak bazylia, pieprz i chilli (jedyny dozwolony dodatek to mięta cypryjska). Pozostałym dwóm serom - Anari i Ricotcie - poświęcono jeden zbiorczy akapit, informujący, że są to miękkie, białe, świeże, bogate w proteiny sery zwarowe, dostępne w wersji solonej i niesolonej. Analiza składu na etykiecie pokazuje drobne różnice - Anari ma nieco wyższą zawartość tłuszczu (14,7g/100g), co jest spowodowane dodatkiem mleka (także mieszanego), podczas gdy Ricotta powstaje wyłącznie z serwatki.

Polskim dystrybutorem sera jest Eurial Polska. W 10/2024 Eurial ma w ofercie 4 sery cypryjskie, wszystkie od Papouis - poza Ricottą soloną, także Ricotta niesolona (0,3g/100g soli) oraz Halloumi w kawałku i w plastrach (na zdjęciach ilustracyjnych Halloumi jest bez oznaczenia PDO).

Na terenie Półwyspu Apenińskiego sery zwarowe są wyrabiane od pierwszego tysiąclecia pne. czyli od czasów, kiedy sery podpuszczkowe zastąpiły kwasowe jako bardziej trwałe. Proces produkcji serów podpuszczkowych pozostawiał dużą objętość słodkiej serwatki i serowarzy zaczęli mieszać ją z mlekiem i także wykorzystywać do wyrobu sera. Ricotta nie jest wspominana w dziełach pisanych ówczesnych specjalistów od rolnictwa w rodzaju Columelli - prawdopodobną przyczyną jest jej krótka trwałość, co powodowało, że była spożywana lokalnie i nie trafiała na rynki dużych miast. Współcześnie we Włoszech istnieje wiele odmian Ricotty - od świeżej w formie luźnego twarogu po Ricottę uformowaną, poddaną soleniu, wędzeniu, pieczeniu lub dalszemu dojrzewaniu. Produkt Papouis jest odpowiednikiem włoskiej Ricotta salata - sera prasowanego, solonego i suszonego, mającego formę małego cylindra z odciśniętym wzorem plecionki koszyka.
Wiele innych krajów ma swoje regionalne sery zwarowe, wyrabiane z serwatki z takich samych rodzajów mleka, jak lokalne sery podpuszczkowe. Przykłady - greckie Manouri i Xynomyzithra.

Technologia. Sery zwarowe (serwatkowe) to sery wyrabiane ze zwaru czyli mieszanki tłuszczu i białka, uzyskiwanej poprzez powtórne podgrzanie serwatki pozostałej po serach podpuszczkowych, zakwaszonej kulturami bakteryjnymi. Ricotta to miękki, niedojrzewający ser zwarowy, pierwotnie produkowany we Włoszech z serwatki pozostałej po serach podpuszczkowych (z mleka koziego, krowiego, owczego lub bawolego) poprzez drugie gotowanie (wł. "ri-cotta" - powtórnie gotowany), przypominający twaróg, pierwotnie niesolony. Powstaje poprzez koagulację białek, które pozostają po użyciu kazeiny do produkcji sera, zwłaszcza albuminy i globuliny. Serwatka zostaje najpierw zakwaszona poprzez dodatkową fermentację (pozostawienie jej na 12-24 godziny w temperaturze pokojowej). Następnie zakwaszona serwatka jest podgrzewana do temperatury bliskiej wrzenia. Połączenie niskiego pH i wysokiej temperatury denaturuje białko i powoduje tworzenie drobnego twarogu. Po schłodzeniu jest on oddzielany poprzez odcedzenie masy twarogowej przez cienką tkaninę. Oryginalna włoska Ricotta powstaje wyłącznie z serwatki, ale istnieje także - podobnie jak w przypadku Anari - "wzbogacona" Ricotta z serwatki z dodatkiem mleka.

Kształt małego cylindra lekko zwężonego ku górze, o wymiarach: 7-8 cm średnicy, 5 cm wysokości i wadze 250 g. Pakowany próżniowo w folię spożywczą. Dwie etykiety - ozdobna kolorowa w języku angielskim "Ricotta salted" i informacyjna w języku polskim, z nazwą "Ricotta Papouis solona".

Konsystencja miękka, delikatna, wilgotna, jednolita, odrobinę ziarnista, sprężysta, łamliwa. Skórki brak, na powierzchni lekki odcisk formy. Barwa biała, off-white. Zapach bardzo nikły, świeży, słodki, mleczny. Smak delikatny, łagodny, serwatkowy, słodki, o owocowym posmaku. Praktycznie niesłony.



Copyright Gata 2024