Gata Says Cheese!


Pecorino Pepato
 
 
Ser włoski (sardyński), z mleka owczego termizowanego, podpuszczkowy (z podpuszczką jagnięcą), dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 29,1g/100g. Sól 1,1g/100g. Zawiera dodatek całych ziaren czarnego pieprzu (0,6 %). Bez konserwantów. Dojrzewa minimum 6 miesięcy. Rodzina Pecorino.

Pecorino to rodzina półtwardych i twardych serów owczych (wł. pecora - "owca") wyrabianych w różnych regionach Włoch od ponad 2 tysięcy lat. Jego recepturę starożytni Etruskowie i Rzymianie zapożyczyli od Greków, prawdopodobnie ze skolonizowanej jeszcze wówczas przez Greków Sycylii (która po późniejszym podboju stała się pierwszą rzymską prowincją). Pisali o nim Pliniusz Starszy (w dziele "Naturalis Historia"), Marek Terencjusz Warron i specjalista od rolnictwa Lucjusz Columella, który w I wieku ne w dziele o agrotechnice "De Re Rustica" podał szczegółowy opis etapów wytwarzania owczego sera: uzyskiwanie skrzepu, odsączanie w formie, prasowanie i solenie suchą solą.

Pierwotnie wyrabiany w centralnej, nizinnej części kraju: w okolicy Rzymu (na obszarze niziny Campagna di Roma) i na południu Toskanii. Ze względu na długi okres przechowywania i dużą wartość odżywczą stanowił ważny składnik prowiantu rzymskich legionistów podczas wypraw wojennych. Wirgiliusz podaje, że każdemu żołnierzowi przysługiwała 1 rzymska uncja czyli około 27 gram sera dziennie, jako uzupełnienie porcji zupy orkiszowej z chlebem. Rzymskie castra były zazwyczaj otoczone polami uprawnymi i pastwiskami, które zapewniały stacjonującym legionistom źródło prowizji, a znaleziska archeologiczne form i pras serowych sugerują, że sami żołnierze wytwarzali sery na miejscu w okresach pokojowych między kampaniami.

Aż do końca XIX wieku produkowany głównie w regionie Lazio, dopóki w 1884 burmistrz Rzymu nie zakazał przeprowadzania procesu solenia sera w bezpośredniej bliskości stolicy. Ponieważ istniało duże zapotrzebowanie na Pecorino, rozwinęły się coraz liczniejsze serowarnie na innych obszarach Włoch, w tym na dysponującej odpowiednim rodzajem gleby i mającej długie tradycje rolniczo-pasterskie wyspie Sardegna (pol. Sardynia). Obecnie sardyńska odmiana Pecorino - Pecorino Sardo - jest traktowana jako odrębny gatunek sera o własnych unikatowych charakterystykach i posiada unijny certyfikat PDO od 1996.

Pecorino Pepato znaczy po włosku "ser owczy z pieprzem" i nie jest niecertyfikowaną wersją żadnego z sardyńskich owczych serów certyfikowanych. Przede wszystkim jest kilkakrotnie większy zarówno od Pecorino Sardo, jak i drugiego sardyńskiego PDO - Fiore Sardo. Od wyrabianego także na Sardynii Pecorino Romano PDO jest z kolei znacznie mniejszy. Poza tym żaden z tych serów nie może zawierać dodatków. Wielkością i wymiarami Pecorino Pepato najbardziej przypomina owczy ser sycylijski Picurinu (w wersji certyfikowanej Pecorino Siciliano PDO), który może posiadać dodatek ziaren czarnego pieprzu.

Kupiony w Auchan Poznań (CH King Cross). Importer: Api Sp. z o.o. Ostrów Wielkopolski. Wyprodukowany przez firmę Argiolas Formaggi S.r.l. w Dolianova (prowincja Cagliari, region Sardegna). Historia firmy sięga roku 1954, kiedy bracia Ennio i Eligio Argiolas zapoczątkowali swój serowarski biznes w mieście Dolianova na południu wyspy. Założyli firmę Fratelli Argiolas i zaczęli eksperymentowanie z nowymi rodzajami serów. W 1966 zbudowali dojrzewalnię, a w 1970 - pierwszą własną serowarnię. Obecnie Argiolas Formaggi jest jednym z największych sardyńskich producentów sera, a jej dojrzewalnie i magazyny mogą pomieścić 200 tysięcy kręgów. Wyrabia sery owcze, kozie i mieszane. Produkuje certyfikowane Pecorino Sardo w obu odmianach (Dolce i Maturo), Pecorino Romano i Fiore Sardo, a także całą gamę serów bez certyfikatu, w tym autorskie sery o poetyckich nazwach Giglio Sardo ("sardyńska lilia"), Perla Nera ("czarna perła") czy Dolce Smeraldo ("słodki szmaragd"). Pecorino Pepato ma nietypowe dla owczych serów Argiolasa wymiary - pozostałe sery są znacznie mniejsze (2-5 kg, przeważnie 3,2 kg) lub - w przypadku Pecorino Romano - większe (25 kg). W chwili obecnej (10/2023) strona producenta podaje komunikat, że ser nie jest dostępny w magazynie.

Kształt dużego cylindra o płaskich powierzchniach i prostym brzegu, średnicy około 32 cm, wysokości około 11 cm i wadze około 13 kg. Tu trójkątny wycinek o boku 16 cm, wysokości 3,5 cm (odcięty pionowo i poziomo - prawdopodobnie 1/3 wysokości kręgu) i masie 200 g. Konsystencja półtwarda, zwarta, wilgotna, lekko mączna, średnio elastyczna, dość łamliwa. Może posiadać pojedyncze oczka (tu bez oczek). Skórka naturalna, o grubości 1-1,5 mm, jaśniejszej beżowej barwy, wilgotna, śliska, lekko lepka, o silnym owczym, lekko pleśniowym zapachu, niejadalna. Na całej powierzchni skórki odcisk plecionki. Barwa miąższu bladożółta, Zapach silny, intensywny, słodkawy, charakterystyczny dla sera owczego. Smak intensywny, ale nie głęboki; słodki, owocowy, z nutą ananasa. Mało słony, przy skórce nieco bardziej. Ziarna pieprzu są całe i twarde, wypadają podczas krojenia, nie wpływają na smak.



Copyright Gata 2023