Gata Says Cheese!


Sainte-Maure de Touraine AOP
 
 
Ser francuski, z mleka koziego surowego, kwasowo-podpuszczkowy, dojrzewający, miękki, z porostem pleśni. Zawartość tłuszczu 22g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Dojrzewa minimum 10 dni.

Nazwa pochodzi od miasteczka i gminy Sainte-Maure-de-Touraine w departamencie Indre-et-Loire (region Centre-Val de Loire). Tradycyjnie teren ten stanowił część historycznej prowincji Touraine, istniejącej do 1790, kiedy została podzielona na cztery departamenty. Wywodzące się z łaciny starofrancuskie imię Maur/Maura, oznaczające "pochodzący z Mauretanii" albo "posiadający ciemną skórę" nosili liczni średniowieczni święci, dlatego też jest ono często spotykane we francuskich toponimach. W średniowieczu Maurami nazywano też potocznie muzułmańskich mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Jest to kolejny - obok Selles-sur-Cher i Chabichou du Poitou - kozi ser, którego początki legenda wiąże z okresem arabskich najazdów Umajjadów na terytoria Franków w VIII wieku, po których "saraceńscy" żołnierze osiedlili się na terenie dzisiejszej środkowej Francji i zajęli hodowlą kóz. Jednak certyfikat informuje, że na obszarze byłej prowincji Touraine hodowla kóz nie istniała aż do połowy XX wieku (co jest mało prawdopodobne, zważywszy złe jakościowo i mało żyzne gleby), a tradycja wyrobu koziego sera jest całkowicie rodzima. Pierwotna metoda wyrobu zakładała wykorzystanie mleka bezpośrednio po dojeniu, a pojemność formy (robionej z plecionej wikliny) odpowiadała dziennemu udojowi jednej kozy (2,5 litra). Sery powstawały w kuchni, schły przy kominku, a słomkę zaczęto stosować, by wydłużony ser nie przełamywał się.

Posiada regionalne zastrzeżenie znaku od 1978, krajowy certyfikat AOC od 1990 i unijny PDO (fr. AOP) od 1996. Dozwolony obszar produkcji obejmuje południowo-zachodnią część Basenu Paryskiego: wyszczególnione gminy departamentów Indre, Loir-et-Cher (region Centre-Val de Loire) i Vienne (region Nouvelle-Aquitaine). Od czasu uzyskania AOC produkcja sera wzrosła ponad 300-krotnie i obecnie jest to drugi co do wielkości produkcji certyfikowany kozi ser Francji. Interesów producentów strzeże utworzona w 1989, zrzeszająca producentów mleka, przetwórców (rolników, spółdzielnie i firmy) oraz rafinerów organizacja Comité Interprofessionnel du Sainte-Maure-de-Touraine.

Technologia. Używa się wyłącznie pełnego surowego mleka koziego, dojonego maksymalnie 48 godzin przed dostarczeniem do serowarni. Kozy pochodzą z ras Alpine, Saanen, Poitevine oraz ich krzyżowek. Minimum 75% rocznej dawki pokarmowej musi pochodzić ze wskazanego obszaru (pasza zielona w 100%), a powierzchnia paszowa wynosi co najmniej 1000 m2 na jedną kozę mleczną. Dojrzewanie mleka odbywa się w temperaturze minimum 10 °C przez maksimum 24 godziny. Koagulacja jest głównie kwasowa, dozwolony jest tylko niewielki dodatek podpuszczki. Koagulacja trwa 18-48 godzin w temperaturze max. 25 °C. Krojenie skrzepu jest dozwolone, , ale bez wstępnego odciekania. Kształt formy określa się jako "zwężającą się kłodę" o wymiarach 48 i 65 cm (średnice górna i dolna), 26 cm (wysokość). Skrzep odsącza się samoistnie w formie, wolno i przez długi czas (minimum 18 godzin).Po wyjęciu z formy ser jest posypywany popiołem węgla drzewnego i solony na sucho na całej powierzchni, a także przebijany zbożową słomką. Na słomce powinny być umieszczone nazwa pochodzenia i kod identyfikacyjny serowarni. Ser dojrzewa przez co najmniej 10 dni, w temperaturze 6-16 °C i wilgotności minimum 75 %. Po upływie 10 dni na powierzchni sera wykształca się wyraźna skórka z widoczną powierzchniową pleśnią. Certyfikat nie podaje maksymalnego czasu dojrzewania, różne źródła wspominają o 4 lub 6 tygodniach. W miarę upływu czasu dojrzewania ser staje się bardziej suchy i kruchy.

Kupiony w Hali Gwardii w Warszawie, na stoisku firmy La Petite France. Wyprodukowany przez firmę Laiterie de Verneuil Cooperative Touraine-Berry w Verneuil-sur-Indre (departament Indre-et-Loire, region Centre-Val de Loire). Jak wiele innych serowarni, ta także ma źródło w założonej na początku XX wieku (1909) rolniczej spółdzielni mleczarskiej. Spółdzielnia zrzeszająca rolników z okolic miasta Loches (departament Indre-et-Loire) liczyła początkowo 236 członków posiadających 1200 krów. Zakład serowarski postanowiono zbudować w Verneuil z powodu znajdującej się tam stacji kolejowej i przebiegającej w pobliżu głównej drogi. Wybór lokalizacji okazał się tak trafny, że do dziś serowarnia stoi w tym samym miejscu. XXI wiek przyniósł znaczącą modernizację zakładu, który pełni istotną rolę w gospodarczym ożywieniu regionu. Firma posiada własne autocysterny, którymi codziennie odbiera mleko krowie od 105 gospodarstw i kozie od 31 hodowców. Drugim produkowanym certyfikowanym kozim serem jest Valençay AOP.

Kształt walca o długości 14-16 cm (tu 15 cm), średnicy 3-4 cm w węższym końcu i 4-5 cm w szerszym oraz wadze 250-300 g (tu 250 g). Walec jest na całej długości przebity słomką, która wystaje z jednego końca na około 1-1,5 cm. Konsystencja miękka, aksamitna, lekko wilgotna, krucha, łamliwa, smarowalna, lekko gumowata. Przy skórce rzadsza, przechodząca w półpłynną, lepka, o ton ciemniejsza. Skórka naturalna, cienka (1-1,5 mm), lekko lepka, szaroczarna (posypana popiołem - węglem roślinnym E153), z porostem białej pleśni. Barwa biała do kości słoniowej. Zapach dość silny, pleśniowy, grzybowy, głównie pochodzący od skórki. Wewnątrz łagodniejszy, mleczny, z nutami roślinnymi, siana i suszonych owoców. Smak niezbyt intensywny, słodki, kremowy, mleczny, grzybowy, z lekką goryczką przy skórce, trochę mdły, mało słony.



Copyright Gata 2022