Gata Says Cheese!


Chabichou du Poitou AOP
 
 
Ser francuski, z mleka koziego surowego, kwasowo-podpuszczkowy, miękki, nieprasowany, niegotowany, dojrzewający, z porostem pleśni. Zawartość tłuszczu 24g/100g. Minimalna zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Dojrzewa minimum 10 dni, do 2-3 tygodni.

Według legendy wyrób koziego sera na obszarze krainy historycznej Poitou wywodzi swoje początki z VIII wieku, kiedy arabska armia Umajjadów zostałą pokonana przez Franków w bitwie pod Poitiers w roku 732. Niektórzy z arabskich żołnierzy osiedlili się ponoć w okolicy i zajęli hodowlą kóz. Wyrabiali kozi ser nazywany po arabsku (?) "chebli(s)", która to nazwa przekształciła się z czasem w Chabichou. W 1782 ser Chabichou z Montbernage (dziś dzielnica Poitiers) został wspomniany i pochwalony w przewodniku Charlesa de Chergé "Guide du voyageur a Poitiers et aux environs". Autor ostrzega, żeby nie chować sera do kieszeni bez starannego owinięcia w specjalny papier.

Obszar wyrabiania Chabichou du Poitou odpowiada regionowi Haut-Poitou, położonemu na wapiennym płaskowyżu, rozciągającym się od Masywu Centralnego na wschodzie po słynący z upraw winorośli departament Charente na południu. Produkcja wina w regionie była kontynuowana do połowy XIX wieku, dopóki w 1876 plaga mszycy filoksery nie zniszczyła winnic. Wówczas lokalni farmerzy przestawili się na hodowlę bydła i kóz oraz w efekcie nadmiaru mleka - serowarstwo, zawiązując pierwsze spółdzielnie mleczarskie na początku XX wieku. Poitou do dziś pozostaje najważniejszym francuskim obszarem hodowli kóz. Podobno ser zawdzięcza swój kształt uciętego stożka skojarzeniu z kawałkiem drewna służącego do zatkania beczki z winem, zwanym "bonde". Pierwotnie formy były ceramiczne, ich niewielki rozmiar umożliwia wyrób sera z małej ilości mleka, a kształt ułatwia odsączenie serwatki.

Posiada krajowy certyfikat AOC od 1990 i unijny PDO (fr. AOP) od 1996. Dozwolony obszar produkcji obejmuje wyszczególnione kantony i gminy departamentów Vienne, Deux-Sevres i Charente w regionie Nouvelle-Aquitaine. Interesów producentów strzeże utworzone w 1989 stowarzyszenie Syndicat de Défense du Chabichou du Poitou z siedzibą w Poitiers.

Technologia. Używa się mleka surowego, pełnego, pochodzącego od kóz lokalnych ras: Alpine, Saanen, Poitevine oraz ich krzyżówek. Pasza zielona musi w całości pochodzić ze wskazanego obszaru geograficznego. Mleko dojrzewa minimum 2 godziny. Jest zaszczepiane naturalną florą z serwatki oraz kulturami drożdżowymi i pleśniowymi. Koagulacja jest głównie kwasowa z niewielkim dodatkiem podpuszczki, trwa co najmniej 16 godzin. Wstępne odsączanie skrzepu jest zabronione. Skrzep umieszcza się w formie ręcznie, zazwyczaj przy pomocy czerpaka. Stosuje się perforowane formy w kształcie odwróconego uciętego stożka i wymiarach: wysokości 6,5-16 cm i średnicy 6,2/6,6 cm. Odsączanie trwa co najmniej 18 godzin. Minimalna liczba obróceń - 3. Solenie w solance. Suszenie przez minimum 24 godziny - wówczas rozpoczyna się proces "graissage" (inkrustacji) czyli rozwoju powierzchniowych pleśni i drożdży. Temperatura w dojrzewalni jest obniżana stopniowo i po 10 dniach musi wynosić min. 8 st.C. Minimalna masa sera po 10 dniach dojrzewania - 140 g.

Wyprodukowany dla Auchan pod marką własną premium Mmm! przez firmę Coopérative Laitiere de la Sevre (CLS) w Celles-sur-Belle (kanton Celles-sur-Belle, departament Deux-Sevres, region Nouvelle-Aquitaine), która wyrabia miękkie sery kozie (głównie z mleka surowego) pod marką własną Sevre & Belle. Chabichou jest ich jedynym certyfikowanym serem. CLS ma formę niezależnej spółdzielni mleczarskiej, utworzonej w 2004 przez połączenie dwóch jednostek o długiej historii: Échiré i Sevre & Belle (obie założone w 1893). Obecnie CLS zrzesza ponad stu hodowców krów i kóz, zlokalizowanych w promieniu 30 km od serowarni i dostarczających mleka wolnego od GMO.

Kształt małego uciętego stożka o wysokości 6 cm, średnicy 6 cm u podstawy/5 cm w górnej części i masie 150 g. Konsystencja delikatna, miękka, kremowa, w części wewnętrznej bardziej zwarta, krucha, "sernikowa", w zewnętrznej półpłynna. Z zasady w młodych serach elastyczna, z czasem staje się łamliwa i może pojawić się wyciek spod skórki. Skórka naturalna, cienka, nieregularna, pofałdowana, pokryta białą, żółtą i szaroniebieską pleśnią Geotrichum candidum. Na górnej powierzchni znajduje się pozostawiony przez formę odcisk "CdP". Barwa miąższu w części środkowej prawie biała, na zewnątrz ciemniejsza - jasnokremowa, kości słoniowej. Zapach ziemisty, pleśniowy, grzybowy. Smak delikatny, mleczny, słodkawy, kwaskowaty, goryczkowy, z nutą orzechów laskowych. Mocno słony, choć powinien być "lekko słony".



Copyright Gata 2022