Gata Says Cheese!


Ser Lisewski
 
 
Ser polski, z mleka krowiego pełnotłustego pasteryzowanego, podpuszczkowy, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 27g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Barwiony annato E160b. Dojrzewa minimum 6-12 tygodni. Kupiony w Pasażu Handlowym na Osiedlu Kosmonautów 104B w Poznaniu (marzec 2024), stoisko firmy Dobry Smak Bliżej Natury Wojciech Chocieszyński (numer stoiska 13-14). Cena 56 zł/kg.

Ser autorski, produkowany wyłącznie przez Spółdzielnię Mleczarską we wsi Lisewo (powiat chełmiński, województwo kujawsko-pomorskie). Tradycje firmy sięgają roku 1904, kiedy miejscowi hodowcy krów mlecznych założyli w Lisewie spółdzielczą mleczarnię. W latach 1950-57 mleczarnia była upaństwowiona, a potem wróciła do formy spółdzielczej jako Zakład Mleczarski w Lisewie stanowiący oddział Chełmińskiej Spółdzielni Mleczarskej. Od 1992 funkcjonuje jako samodzielna jednostka gospodarcza.
SM w Lisewie specjalizuje się w serach dojrzewających, świeżych (naturalnych lub z dodatkami) i wędzonych. Sery powstają z mleka od lokalnych hodowców z powiatu chełmińskiego, są wyrabiane metodami rzemieślniczymi, ręcznie i "zgodnie z recepturami, przekazywanymi od pokoleń przez lisewskich serowarów". Nie stosuje się konserwantów ani sztucznych polepszaczy. Do roku 2022 spółdzielnia była członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Kujawy i Pomorze. Jej hasłem reklamowym jest "Mamy SERce do sera". Ser Lisewski jest produkowany od 2015 roku. Posiada certyfikat "Top Produkt" ogólnopolskiego programu Doceń Polskie 2021.

Technologia. Według "Atlasu serów polskich" Kosmulskiego oraz informacji na etykiecie ser Lisewski należy do typu Gouda czyli do rodziny serów holenderskich. Jednak w porównaniu z drugim produkowanym w Lisewie serem dojrzewającym typu holenderskiego - Edamskim - ma o wiele więcej dziur i w dużo większym rozmiarze oraz mocno wypukłe, "rozdęte" boki. To sugerowałoby użycie bakterii propionowych, nigdzie jednak nie znalazłam żadnej informacji na ten temat. Wyglądem i charakterystykami ser bardzo przypomina pochodzący z Niderlandów, ale należący do mieszanego typu szwajcarsko-holenderskiego Maasdammer, w którym użyte bakterie i stosowane technologie zawierają elementy charakterystyczne dla wyrobu zarówno holenderskiej Goudy, jak i szwajcarskiego Emmentalera. Nota bene w katalogu spółdzielni widnieje stwierdzenie o wzorowaniu się na "tradycyjnych metodach wyrobu serów szwajcarskich i holenderskich". Ser powstaje z pełnotłustego mleka pasteryzowanego. Jest formowany ręcznie w metalowych formach perforowanych wyściełanych chustami serowarskimi, prasowany i solony w solance. Dojrzewa w folii termokurczliwej w kolorze czerwonym, przez czas od 6 do 12 tygodni.

Kształt bloku o mocno wypukłych bokach i wadze około 3 kg. Tu wycinek o wadze 285 g, wycięty z połowy bloku pionowo (widoczna górna, bardziej wypukła powierzchnia). Wysokość bloku 12 cm w części centralnej, 10 cm w części bocznej. Śzerokość bliku około 13 cm. Pakowany hermetycznie w folię, prosta etykieta informacyjna.
Konsystencja półtwarda, elastyczna, zwarta, sucha. Duże okrągłe i owalne dziury dość gęsto rozmieszczone w centralnej części bloku. Skórki brak (ser dojrzewa w folii). Barwa jasnożółta do złocistożółtej. Zapach średnio silny, świeży, orzeźwiający, kwaśnego mleka, kwaśnej śmietany. Smak łagodny, słodki, maślany, odrobinę orzechowy, z lekką pikantną nutą na finiszu.



Copyright Gata 2024