Gata Says Cheese!


Dutch Style Mature Cheese
 
 
Ser holenderski, z pełnego mleka krowiego pasteryzowanego, podpuszczkowy, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawartość tłuszczu 38,6g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 50%. Sól 1,62g/100g. Wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną). Według informacji na etykiecie dojrzewał minimum 10 miesięcy. Typ holenderski.

Kupiony w Lidlu, pod marką własną Dutch Style Specialities. Cena 65 zł/kg. Bezimienny półtwardy "Mature Cheese". Na etykiecie podano jako producenta Kaasboetiek Culemborg w Bodegraven, ale Kaasboetiek Culemborg B.V. to ekskluzywny sklep spożywczy w Bodegraven ("kaasboetiek" to po niderlandzku "sklepik z serem"), sprzedający głównie sery z różnych krajów, ale także inne luksusowe produkty spożywcze i wina. Oferuje szeroki przekrój serów krajowych i zagranicznych, w tym kozie, owcze, z niebieską pleśnią i twarde.
Kod weterynaryjny (NL Z0686 EG) wskazuje jednak jako producenta sera holenderską rodzinną firmę Vandersterre Holland B.V. z siedzibą główną także w Bodegraven.

Bodegraven to miasto w prowincji Zuid-Holland, bardzo zasłużone dla holenderskiego serowarstwa. W 2. połowie XIX wieku zasłynęło jako ośrodek handlu serami - od 1884 aż do 2001 w każdy wtorek odbywały się tam targi serów, sprzedawanych bezpośrednio przez farmerów. Współcześnie miasto upodobały sobie nowoczesne firmy jako lokalizację swoich hurtowni serów. W Bodegraven znajduje się muzeum sera i pomnik w kształcie kręgu sera, postawiony w 1982 dla uczczenia stulecia serowych targów przed kościołem St. Gallus.

Firma Vandersterre zaczynała w 1946 w Bodegraven od dojrzewania serów farmerskich i ich sprzedaży. Obecnie oferuje zarówno sery własnej produkcji, jak i wyprodukowane przez współpracujące serowarnie i farmerów. Posiada centrum dystrybucji w Bodegraven, nowoczesną dojrzewalnię w Meerkerk i zakład zajmujący się pakowaniem w Grootebroek. Produkuje ser pod dwiema markami własnymi - krowi Prima Donna ("włoski styl") i Landana w typie holenderskim z różnych rodzajów mleka (w tym Landana Geitenkaas i Landana Jersey). Na swojej stronie internetowej (ale tylko w wersji niderlandzkiej) informuje, że oferuje także produkcję sera pod marką własną klienta i w dedykowanym opakowaniu. Tu opakowanie zawiera markę własną i logo Lidla, trudno tylko wyjaśnić, skąd wziął się w tej transakcji sklep z Bodegraven i dlaczego podano go jako wytwórcę sera.

Według holenderskiej klasyfikacji sery starsze niż 10 miesięcy są określane jako "oud" (nid. stary). Tu na głównej etykiecie w roli nazwy występuje anglojęzyczne określenie "mature cheese" czyli "ser dojrzały", którego holenderskim odpowiednikiem jest "belegen", zarezerwowane dla serów dojrzewających znacznie krócej, 14-18 tygodni. Żadna inna charakterystyka sera także nie pasuje do standardowego asortymentu Vandersterre. Mature Cheese dojrzewał w polioctanowej powłoce ochronnej o klasycznej dla młodych Goud barwie pomarańczowej, choć zwyczajowo powłoka serów "oud" jest czarna. Zawartość tłuszczu jest sporo wyższa niż standardowej 10-miesięcznej krowiej Landany Oud. Nie ulega wątpliwości tylko to, że ser należy do typu holenderskiego.

Technologia. Vandersterre nie podaje szczegółów o swoich serach poza informacją o żywieniu krów naturalną paszą (trawa, zioła, dzikie kwiaty, koniczyna), faktem użycia pełnego mleka pasteryzowanego, ogólnikami o stosowaniu "starej tradycji mistrza serów" i dojrzewaniu na półkach z surowego drewna z ręcznym obracaniem. Generalnie dla serów typu Gouda (holenderskiego) charakterystyczne są: użycie mezofilnych kultur starterowych typu DL (w procesie fermentacji mlekowej produkują one dwutlenek węgla, powodujący powstanie drobnych oczek), niska temperatura zaprawiania mleka i obróbki skrzepu oraz wstępne odsączanie w kadzi. Goudy wyróżniają się słodkim smakiem, spowodowanym przez płukanie skrzepu wodą (ang. washed-curd), co redukuje ilość laktozy (i w efekcie kwasu mlekowego). Ponieważ woda stosowana do płukania jest gorąca, jednocześnie zachodzi proces parzenia (ang. scalding) skrzepu. Termin jest mylący, ponieważ temperatura "parzenia" w tym przypadku nie przekracza 38 °C. Ser jest prasowany, a następnie solony w solance. Goudy dojrzewają naturalnie "na suchą skórkę" lub w otoczce z parafiny albo powłoki polioctanowej, co redukuje utratę wilgoci i zapobiega rozwojowi pleśni powierzchniowej. Mają wyjątkowo szeroki zakres czasu dojrzewania (od 1 miesiąca do 3 lat).

Kształt płaskiego cylindra o mocno zaokrąglonych bokach, średnicy 28-30 cm, wysokości 11 cm i wadze około 6 kg. Tu trójkątny wycinek o boku 12,5 cm (bez odciętej najcieńszej części środkowej), wysokości 11 cm i wadze 200 g. Opakowanie dedykowane Lidla, przednia etykieta po angielsku, tylna po polsku i chorwacku.
Konsystencja twarda, jednorodna, zwarta, tłusta, w części centralnej dość elastyczna, bliżej skórki bardziej twarda i krucha. Pojedyncze małe oczka. Widać zaczątki tworzących się kryształów. Skórka niezaznaczona (ser dojrzewał w powłoce). Barwa miąższu średniożółta, około 4-8 mm części zewnętrznej jest sporo ciemniejsze. Zapach bogaty, aromatyczny, słodki, orzechowy. Smak bogaty, intensywny, słodki, kremowy, gorzkawy, cierpki, pikantny.



Copyright Gata 2023