Gata Says Cheese!


Chochółka Pszczyńska
 
 
Ser polski, z mleka krowiego pasteryzowanego, podpuszczkowy, krótko dojrzewający, miękki. Zawartość tłuszczu 20g/100g. W typie sera Korycińskiego. Dojrzewa od kilku dni do kilku tygodni.

Kupiony w Lidlu (Warszawa, marzec 2022). Produkowany wyłącznie przez istniejącą od 1930 Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Pszczynie (województwo śląskie, powiat pszczyński). Rok 1930 to data wpisana spółdzielni do Rejestru Sądowego, zaś pierwsze walne zebranie członków odbyło się w 1934. Staraniami zarządu uzyskano od księcia pszczyńskiego parcelę pod budowę zakładu przetwórczego, który otwarto w 1939, kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Podczas niemieckiej okupacji działalność spółdzielcza została zawieszona, wznowiono ją w 1945. W latach 1950-1957 spółdzielnia była upaństwowiona, a w 1976-1980 wchodziła w skład WSM w Katowicach.

Kiedy kupowałam ser, na stronie producenta brak było jakichkolwiek danych na temat sera o tej nazwie, dwa lata później pojawiło się zdjęcie, ale bez żadnego opisu. W sieci pojawia się jako alternatywne określenie "twaróg Chochółka", co jest błędne w przypadku sera dojrzewającego. Nazwa wydaje się pochodzić od byłej wsi Chuchułka, obecnie dzielnicy Pszczyny, w której znajduje się staw Chuchółka oraz ulica Chochółka, sąsiadująca z siedzibą OSM Pszczyna. Na opakowaniu umieszczono określenia "szlachetna" i "ręcznie robione", a także wizerunek zamku w Pszczynie. Poza wariantem czystym istnieją wersje z dodatkiem czarnuszki, kozieradki lub ziół. Ser bywa dostępny w ofercie kilku sieci supermarketów, poza Lidlem także E.Leclerc, Aldi i Intermarché. Poza Chochółką OSM Pszczyna wytwarza serki kremowe, twarogi oraz polski wariant indyjskiego sera Panir.

Kształt owalnej bryły - spłaszczonej kuli, o średnicy około 21 cm i średniej wysokości 5 cm. Forma sera jest spowodowana przez cedzak. Tu trójkątny wycinek z mocno zaokrągloną górną powierzchnią, o boku 10,5 cm i wadze 190 g. Konsystencja zwarta, sprężysta, wilgotna, łamliwa, gumowata, o błyszczącej powierzchni i dość licznych bardzo drobnych oczkach. Skórki brak, na górnej zaokrąglonej powierzchni widoczny odcisk ukośnego prążkowania cedzaka. Barwa jasnokremowa, off white. Zapach nikły, świeży, kwaskowaty, kwaśnego mleka. Smak łagodny, mało wyrazisty, kwaskowaty, słodkawy, niesłony. Lekko skrzypi w zębach.



Copyright Gata 2022-2024