Gata Says Cheese!


Ser Koryciński Swojski ChOG
 
 
Ser polski, z mleka krowiego surowego, podpuszczkowy, krótko dojrzewający, miękki, z dodatkiem czarnuszki (1%). Zawartość tłuszczu 20g/100g. Dojrzewa od kilku dni do 2 miesięcy. Są trzy warianty: świeży (2 - 4 dni), leżakowany (5 - 14 dni) i dojrzały (powyżej 14 dni). Tu wyprodukowany z użyciem podpuszczki mikrobiologicznej (wegetariański).

Nazwa pochodzi od XVI-wiecznej osady Korycin na Podlasiu (od XVII do XIX wieku posiadającej prawa miejskie). Osada jest ulokowana na ekologicznie czystym terenie pomiędzy Puszczą Knyszyńską a Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Ser jest wyrabiany na Podlasiu, na obszarze Wysoczyzny Białostockiej, od XVII wieku. Według legendy w folwarku Kumiała w okolicach Korycina wracali do zdrowia ranni szwajcarscy żołnierze, którzy podczas "potopu szwedzkiego" brali udział po stronie polskiej w walkach na Podlasiu. Część żołnierzy osiedliła się w Polsce na stałe i przekazała recepturę wyrobu sera miejscowej ludności.

W 2005 wpisany na krajową Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posiada unijny certyfikat PGI od 2012 i oficjalne logo nazwy (owal z nazwą sera i herbem gminy Korycin - krzyżem i koroną). Od 2004 istnieje Zrzeszenie Producentów Sera Korycińskiego. Dozwolony obszar produkcji - trzy gminy województwa podlaskiego, położone w powiecie sokólskim: Korycin, Suchowola i Janów. Możliwy dodatek świeżych lub suszonych przypraw i ziół. Wyrabiany z surowego pełnego mleka krów wypasanych na pastwisku przez co najmniej 150 dni w roku. Do wyprodukowania jednej bryły sera potrzeba 30 litrów mleka. Wytwarzanie sera musi się rozpocząć nie później niż 5 godzin po zakończeniu udoju.

Tu kupiony w Lidlu, wyprodukowany przez rodzinną firmę Zarzeccy Sp. z o.o. w Korycinie Mielnikach, zarejestrowaną w 2015, ale z tradycją serowarstwa sięgającą XIX wieku. Ser Koryciński Swojski Zarzeccy produkują od 1999 z mleka z własnego gospodarstwa. Ich ser posiada Świadectwo Jakości Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz oznaczenie "Produkt Polski". Etykieta na opakowaniu z logo PGI i logo nazwy w wariancie czarno-białym.

Kształt owalnej bryły - spłaszczonej kuli o średnicy do 30 cm i wadze 2,5-5 kg. Kształt jest spowodowany przez cedzak, w którym ser jest umieszczany. Tu trójkątny wycinek z mocno zaokrągloną jedną powierzchnią, o boku 10,5 cm i wadze 250 g, pakowany w plastik. Konsystencja mokra do wilgotnej, elastyczna, gąbczasta, ma równomiernie rozłożone liczne drobne oczka. Na powierzchni widoczne karbowanie z powodu odcisku cedzaka. Skórka wykształca się dopiero w dojrzałym. Kolor kremowy do żółtego. Zapach delikatny, świeży, świeżego mleka, maślany. Smak łagodny, kremowy, śmietankowy, słonawy. Czarnuszka dodaje lekki ziołowy posmak. Część zewnętrzna bardziej sucha i trochę skrzypi w zębach.



Copyright Gata 2021