Gata Says Cheese!


Castello Black
 
 
Ser duński, z mleka krowiego pasteryzowanego (90%) z dodatkiem owczego pasteryzowanego (7%), podpuszczkowy, dojrzewający, półmiękki, z przerostem niebieskiej pleśni. Zawartość tłuszczu 29g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 55%. Sól 2g/100g. Wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną). Dojrzewa 15 dni.

Duński pionier mleczarstwa Rasmus Peder Rasmussen Tholstrup założył w 1893 roku firmę Tholstrup Mejeri ("mleczarnia Tholstrupa") w Karlslunde (region Sjalland - pol. Zelandia, gmina Greve). Pierwotnie prywatna, mleczarnia została przekształcona w spółdzielczą, przerabiając mleko od różnych okolicznych stad. Powstała tam m.in. receptura niskotłuszczowego twarożku oraz serów dojrzewających znanych później jako Dansk Schweitzer i Taffelost (od 1952 - Samsoe i Tybo). Rasmus Tholstrup miał wyjątkowo postępowe poglądy na mleczarstwo, promował znaczenie dobrej jakości mleka i wysokiego poziomu higieny w mleczarni. Rodzinny biznes przejął syn Henrik, wykształcony mleczarz, który najpierw zajął się skupem i sprzedażą serów, w 1916 rozpoczął własną produkcję sera na Bornholmie, a po zakończeniu 1. wojny światowej pracował w sektorze mleczarskim w Kopenhadze. Podczas 2. wojny światowej przeniósł się do Szwecji, gdzie nawiązał współpracę z mleczarzem Nielsem Jensenem. Kupił mleczarnię Edsvära Mejeri w szwedzkiej prowincji Västergötland i tam powstał pierwszy z popularnych serów - wysokotłuszczowy kremowy Bianco. Tholstrup i Jensen przez kilka lat pracowali nad recepturą innego sera - Castello z białą pleśnią. Niestety nie sposób znaleźć genezy nazwy Castello. W zastrzeżeniu nazwy z 2002 wskazano, że "castello" tłumaczy się na angielski jako "zamek" (co prawda z włoskiego, ale wcześniej użyte "bianco" to także włoskie słowo), a 5 kilometrów od Edsväry faktycznie znajduje się zamek Bjertorp, ale oczywiście to czysta spekulacja :) W 1958 Henrik wrócił do Danii i kupił mleczarnię Korsvej w Taulov (region Syddanmark - pol. Dania Południowa, gmina Fredericia), w kolejnych latach dokupując kolejne w okolicy, w tym Gjesing Mejeri. Ser Castello bardzo szybko zyskał ogromną popularność, a jego twórca otrzymał w 1963 od państwa nagrodę honorową Ostehandlernes Arespris. Castello był początkowo nazywany Złotym z powodu opakowania złotego koloru. Nowe odmiany Castello z niebieską pleśnią weszły do produkcji później - ekstratłusty Castello Blue ze śmietanką - w 1969, a Black z dodatkiem mleka owczego - w 2006. Syn Henrika Lars wypromował Tholstrup Ost poza granicami Danii, w tym w USA. Firma Tholstrup Cheese A/S do dziś jest biznesem rodzinnym, członkiem Arla Foods Holding A/S. Mleczarnia w Gjesing jest ośrodkiem skupu mleka i jako jedyna produkuje sery pleśniowe, należące pierwotnie do marki Castello.

Międzynarodowa szwedzko-duńska spółdzielnia Arla Foods A.m.b.a (sp. z o.o.) z siedzibą w duńskim Viby powstała w 2000 z połączenia szwedzkiej spółdzielni mleczarskiej Arla i duńskiej firmy mleczarskiej MD Foods. Jej historia sięga lat 1880. kiedy szwedzcy i duńscy rolnicy zakładali spółdzielnie mające ułatwić wspólne inwestycje w rozwój mleczarstwa. Pierwsza szwedzka mleczarnia spółdzielcza nosiła nazwę Arla Mejeriförening.

W 2006 marka serów Castello (zastrzeżony znak towarowy) stała się jednym z wiodących brandów Arli, z odmiennym pakietem produktów na różne rynki zagraniczne. Te zmiany doprowadziły do zamieszania nazewniczego - do jakiegoś momentu słowo "Castello" było nazwą własną autorskiego pleśniowego sera miękkiego, a potem stało się brandem i już w ogóle nie identyfikuje konkretnego rodzaju sera - jak w przypadku Esroma i Havarti.
Dla Europy rodzina klasycznych Castello zawiera miękkie sery dojrzewające z białą pleśnią: Golden i White Creamy (także z dodatkami), a wśród serów z niebieską pleśnią, poza Black Mellow (później przemianowanym na Blue Intense) - Blue Creamy, Blue Mild (dwa ostatnie różnią się intensywnością, ale nie zawartością tłuszczu), Blue Organic (wariant Creamy z "mleka organicznego"), a poza tym m.in. certyfikowany Danablu PGI w kilku odmianach.

Tu odmiana Black Mellow, charakterystyczna z powodu dodatku mleka owczego i sporo niższej zawartości tłuszczu (29g/100g w porównaniu z 42g/100g w serach całkowicie krowich). Kod weterynaryjny wskazuje na Arla Foods A.m.b.a (sp. z o.o.) Gjesing Mejeri (Mleczarnia Gjesing) w gminie Skanderborg. Ser powstał więc w jednej z oryginalnych mleczarni należących do Henrika Tholstrupa jeszcze przed przyłączeniem firmy do Arli. W jakimś momencie między grudniem 2022 a sierpniem 2024 nazwę sera zmieniono z Black Mellow na Blue Intense. Pod tą nazwą pojawia się w polskich sklepach (np. Auchan) i w ofercie na stronie castellocheese.com w połowie roku 2024. Na opakowaniu Blue Intense umieszczono malutki obrazek starej etykiety Black Mellow z dopiskiem "new name same taste". Ser pleśniowy o nazwie Black jest za to w 2024 wymieniany na stronie arla.pl, ale bez dopisku "mellow" (ang. "łagodny") na etykiecie, za to - wręcz przeciwnie - z określeniem intensywności ("strength") jako 5/6 (taka sama jaka była w "starym" Black Mellow, ale wówczas nie została wspomniana na opakowaniu). Skład sera jest nieco inny - o 3 procent więcej mleka owczego (87% mleka krowiego i 10% owczego). Zawartość tłuszczu i intensywność nie zmieniły się, więc nie jestem pewna czy tę drobną modyfikację składu można uznać za wprowadzenie nowego sera do oferty Arli.

Technologia. Brak szczegółów. Ogólniki ze strony producenta plus informacja z angielskiej Wikipedii. Używa się tradycyjnych otwartych kadzi. Kultury bakterii są dodawane ręcznie. Skrzep jest moczony w solance, odsączany i umieszczany w formach. Sery są nakłuwane (według "niepowtarzalnego gwiaździstego wzoru"), by umożliwić rozwój kultur niebieskiej pleśni (gatunek nieznany, "specjalnie wyselekcjonowane"). Dojrzewanie trwa około 15 dni, po czym sery są ręcznie myte, cięte, pakowane i spędzają około tygodnia w pomieszczeniu o temperaturze bliskiej zamarzania.

Kształt połowy małego kręgu o średnicy 11 cm, wysokości 3 cm i wadze 150 g. Konsystencja miękka (przy skórce nieco twardsza), wilgotna, lekko lepka, mocno kremowa, w temperaturze pokojowej smarowalna, częściowo przechodząca w półpłynną. Bardziej miękka i kremowa niż inne analogiczne sery. Skórka naturalna, niezaznaczona, wilgotna, lekko lepka, barwy off-white. Barwa miąższu off-white z licznymi gęstymi, dużymi i wyraźnymi żyłkami i plamami szaroniebieskiej pleśni. Zapach dość intensywny, wyrazisty, grzybów leśnych, kwaskowaty, lekko ziemisty. Smak wyrazisty, kremowy, kwaskowaty, pikantny, pleśniowy, grzybowy, ostry, cierpki, mocno słony. Absolutnie nie pasuje tu umieszczony na etykiecie dopisek "mellow" czyli "łagodny".



Copyright Gata 2022-2024