Gata Says Cheese!


Sýrové nitě pařené neuzené / uzené
 
 
Ser czeski, z mleka krowiego, podpuszczkowy (z podpuszczką mikrobiologiczną), niedojrzewający. Zawartość tłuszczu 19g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 25 %. Sól 2,2g/100g. Rodzina pasta filata (ser z masy parzonej).

Wyprodukowany dla Lidla, pod marką własną Lidla Kuljanka (trademark zarejestrowany w 2018), przez mleczarnię Laksyma a.s. w miejscowości Nedakonice (gmina Uherské Hradiště, Zlínský kraj). Zlínský kraj leży na skraju Karpat Zachodnich (pasmo górskie Białe Karpaty, średnia wysokość 473 m. npm.), teren jest górzysty lub pagórkowaty. Nedakonice są położone w dolinie rzeki Morawy, w południowej części Moraw, na obszarze o długiej tradycji hodowli bydła i produkcji mleka. Mlékárna Laksyma powstała jako spółdzielnia rolnicza w 1901. Strona mleczarni nie wspomina o jej działalności w czasach socjalistycznej Czechosłowacji, ale po podziale kraju na Czechy i Słowację w 1993 zakład został sprywatyzowany i przekształcony w spółkę akcyjną. Działał do 2011, kiedy został zamknięty, prawdopodobnie z powodu stagnacji gospodarczej panującej w Czechach. Mleczarnia wznowiła działalność w 2018 i specjalizuje się w serach z masy parzonej, wyrabianych pod marką własną Koliba, a także pod markami innych firm, w tym Lidla - Pilos, Náš kraj i Kuljanka. W 2024 produkcja wynosiła 50 ton serów parzonych miesięcznie. Serowarnia posiada międzynarodowy certyfikat IFS (International Featured/Food Standards), gwarantujący produkcję zdrowej żywności o wysokiej jakości.

Sery z masy parzonej wymienione w ofercie Laksymy to Parenica i Nitki Serowe Parzone (Sýrové nitě pařené) w różnych gramaturach opakowań (50, 100 i 200 g), wszystko w wersji niewędzonej lub wędzonej w dymie z drewna bukowego. Parenica to ser oryginalnie słowacki, gdzie jako owcza "Slovenská parenica" ma europejski certyfikat PGI od 2008. Ser o nazwie rodzajowej Parenica jest też produkowany w innych krajach, głównie z mleka krowiego, w tym w Czechach i na Węgrzech (np. pod lidlową marką Kuljanka -> Parenica). Serowe Nitki powstają w sposób analogiczny do Parenicy, ale ciasto po wyrobieniu jest wyciągane i formowane w inny kształt. Nitki mogą być sprzedawane jako pojedyncze cięte, albo zaplecione w warkoczyki, nazywane "Sýrové korbáčiky" czyli "serowe biczyki". Tu też Słowacja zastrzegła w 2011 certyfikatem PGI "Zázrivský korbáčik" i "Oravský korbáčik" wyrabiane z mleka krowiego odpowiednio w gminie Zázrivá i w dorzeczu rzeki Orava (oba obszary leżą w górskiej północno-zachodniej części Słowacji).

Technologia dla słowackiej Parenicy i Korbáčików. Koagulacja mleka zachodzi w temperaturze 29-32 °C i trwa 30 minut. Skrzep miesza się i kroi do wielkości 0,5-1 cm, a następnie ręcznie formuje w bryły o wadze 3-5 kg, które są odsączane na płachcie serowarskiej. Po trwającym 4-10 godzin odsączaniu i tężeniu bryły umieszcza się na drewnianych lub stalowych półkach w pomieszczeniu o temperaturze 20-23 °C i przez 24 godziny poddaje fermentacji. Sfermentowany grudkowaty ser kroi się na mniejsze kawałki, zanurza w wodzie o temperaturze 70-95 °C, rozciera (przy użyciu drewnianej łopatki lub mieszadła mechanicznego) na zwarte elastyczne "ciasto", które jest następnie ręcznie ugniatane, rozciągane i zwijane, aż utworzy jędrną masę serową o gładkiej teksturze, łatwo dającą się formować. Masa serowa jest wyciągana w nitki ręcznie lub przy użyciu dwóch umocowanych równolegle do siebie wałków. Następnie nitki są schładzane w zimnej wodzie przez 2-10 minut, tak aby zachowały swój kształt. Schłodzone nitki są nawijane na szpulkę, przecinane na jednym końcu i przewiązywane pośrodku nitką serową. Przecięte i związane nitki są solone poprzez zanurzenie w solance, po czym podsuszane przez zawieszenie na drewnianym lub nierdzewnym drążku. W przypadku Korbáčików kolejnym etapem jest zaplatanie co najmniej dwóch nitek w kształt "biczyka" / "warkoczyka". Odmiana wędzona: ser jest wędzony w zimnym dymie z twardego drewna bukowego, o temperaturze około 30 °C w tradycyjnej drewnianej lub metalowej wędzarni lub w komorze wędzarniczej, do osiągnięcia złoto-żółtej barwy.

Tu Sýrové nitě pařené w opakowaniu 100 g, pakowane w folię spożywczą w atmosferze ochronnej. Na jednej stronie opakowania ozdobna etykieta marki Kuljanka, na drugiej - etykieta informacyjna w języku polskim. Cena 60 zł/kg. Kolor ozdobnych wzorków na opakowaniu niebieski dla sera świeżego / niewędzonego (Sýrové nitě čerstvé / neuzené) i czerwony dla wędzonego (Sýrové nitě uzené).

Przekrój nici okrągły lub lekko spłaszczony, grubość 3 mm, długość 16 cm (niewędzone), 14 cm (wędzone). Inaczej niż w przypadku produktu z certyfikatem, tu nitki są pojedyncze, luzem, nie związane poprzeczną nicią. Wędzone są mocniej sklejone, trudniejsze do rozdzielenia.

Konsystencja półtwarda, sucha, spójna, elastyczna. Barwa kremowa, off-white, wędzone nieco ciemniejsze, ze złotawym odcieniem głównie na końcówkach nici (wędzenie odbywa się po cięciu do ostatecnej długości). Zapach: delikatny, słodki, maślany, mleczny (niewędzone), dość wyrazisty, dymu, lekko ziemisty, wędzonki (wędzone). Smak dość ostry, pikantny, słodkawy, słony. W przypadku nici wędzonych smak bardzo podobny, z dodatkiem posmaku wędzonki.



Copyright Gata 2024