Gata Says Cheese!


Präst (Prästost)
 
 
Ser szwedzki, z mleka krowiego pełnotłustego pasteryzowanego, podpuszczkowy, wysokodogrzewany, płukany (washed-curd), prasowany, dojrzewający, półtwardy do twardego. Zawartość tłuszczu 31g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 49%. Istnieje wersja niskotłuszczowa 17g/100g. Tu wegetariański (z podpuszczką mikrobiologiczną). Konserwowany sorbinianem potasu (E202). Dojrzewa od 4 miesięcy (mild) do dwóch lat (extra-old).

Nazwa po szwedzku oznacza "ser księży" (präst - kapłan, ksiądz, ost - ser). Ser ten wyrabiano na nizinach południa Szwecji, głównie w historycznej prowincji Smaland od XVIII wieku, kiedy farmerzy płacili roczną dziesięcinę kościołowi w naturze - czyli 10% od wszystkiego, co wyprodukowali. Farmerki przynosiły mleko ze swoich gospodarstw i zbierały się, aby wspólnie wyrabiać sery na kościelną daninę. Kapłani dostawali zazwyczaj sery z mleka pełnotłustego lub nawet z dodatkiem śmietany, na własny użytek farmerzy przerabiali na ser mleko częściowo odtłuszczone (ze śmietany wyrabiano masło). Fakt, że "księży ser" smakował kapłanom, potwierdza XVIII-wieczny szwedzki przyrodnik Carl von Linné, który podczas swoich podróży po kraju często zaglądał do klasztorów. Präst również i dziś bywa produkowany z dodatkiem śmietany.

Präst (podobnie jak dwa inne szwedzkie sery Herrgard i Grevé) jest zastrzeżonym znakiem towarowym od 2001 i należy do istniejącej od 1959 firmy Svenska Ostklassiker AB będącej częścią Svensk Mjölk - utworzonej w 1932 organizacji branżowej szwedzkich hodowców bydła mlecznego. Ser posiada przy nazwie dopisek "Svenskt Original" ("oryginalnie szwedzki") i aby zachować nazwę Präst, musi być wyrabiany ze szwedzkiego mleka, zgodnie z surowymi zasadami produkcji i jakości, tylko przez licencjonowane podmioty. Obecnie są to: Skanemejerier, Falköpings Mejeri, Arla Foods i Norrmejerier. W 2012 zaczęła się tzw. "szwedzka wojna serowa", spowodowana faktem przejęcia stowarzyszenia Skanemejerier przez francuski koncern Lactalis - wywołało to obawy o zachowanie standardów produkcji trzech licencjonowanych serów. "Wojna" zakończyła się w 2020 decyzją o podziale udziałów w Svenska Ostklassiker AB pomiędzy licencjobiorców, co czyni ich współwłaścicielami znaku towarowego. Udziały rozdysponowano proporcjonalnie do objętości przerobu mleka, co dało większość firmie Arla Foods (prawie 68%).

Technologia. Mezofilne kultury starterowe typu DL są dodawane w temperaturze 30 °C i mleko pozostawia się na 30 minut. Koagulacja podpuszczką cielęcą (tu mikrobiologiczną) trwa 35 minut w temp. 31 °C. Skrzep jest cięty na kostki o boku 10-12 mm i dogrzewany do temperatury 42 °C, podczas gdy 40% serwatki jest usuwane i zastąpione wodą. Następnie płyn jest odprowadzany, a skrzep umieszczany w formach wyłożonych płótnem. Prasowanie trwa 22 godziny w temp. 20 °C - w tym czasie sery są wielokrotnie obracane, a płótno wymieniane. Solenie w solance w temp. 15 °C przez dwa dni. Dojrzewanie - w temp. 18-19 °C przez 20 dni, a następnie w temp. 12 °C. Podczas dojrzewania sery są trzykrotnie pokrywane woskiem. Podobnie jak w przypadku Herrgardsosta odpowiedzialny za formowanie ok dwutlenek węgla jest produktem przetworzenia obecnego w mleku cytrynianu przez bakterie kwasu mlekowego wchodzące w skład startera typu DL.
Współcześnie pojawiły się oryginalne wersje Prästosta: płukane w alkoholu i/lub z dodatkiem alkoholu do twarogu - whisky (Saaland Pfarr) lub wódki Absolut (VODCheese).

Tu ser półtwardy, dojrzewający 11 miesięcy (czyli pomiędzy wariantami medium i mature). Wyprodukowany dla IKEA Food Services AB, kupiony w sklepie IKEA w Poznaniu. Kod weterynaryjny na opakowaniu (SE 3005 EG) wskazuje na firmę Atria Supply AB z Falköping, jednak informacja jest nieaktualna - Atria w 2015 sprzedała swoją mleczarnię w Falköping (wraz z całym serowym biznesem, w tym marką Falbygdens) koncernowi Arla Foods.

Kształt niskiego cylindra o lekko zaokrąglonych bokach, średnicy ok. 35 cm, wysokości ok. 13 cm i wadze około 12-13 kg. Tu trójkątny wycinek o promieniu 12,5 cm (bez części środkowej), wysokości 6,8 cm (krąg był cięty poziomo na pół - skórka jest na jednej z powierzchni poziomych, a linia boku zokrągla się w jedną stronę) i wadze 300 g, pakowany w atmosferze ochronnej. Konsystencja półtwarda, kremowa, maślana, elastyczna, lekko tłusta, łatwo się topi. Gęsto rozmieszczone drobne nieregularne oczka (2-3 mm). Po dłuższym dojrzewaniu konsystencja staje się ziarnista i wykształcają się chrupiące kryształy. Skórka pokryta niejadalną osłonką z wosku w kolorze miąższu. Barwa miąższu jednolita, bladożółta. Zapach bogaty, aromatyczny, słodki, słodkiego mleka, owocowy, kwiatowy. Smak głęboki, bogaty, silny, pikantny, słodki, kwaskowaty, zbalansowany między słonością i goryczą a słodkimi nutami śmietanki i masła, posmakiem owocowym i umami.



Copyright Gata 2023