Gata Says Cheese!


Ser Sandomierski Panicz od "Dziedzica"
 
 
Ser polski, z mleka krowiego pasteryzowanego, podpuszczkowy (z podpuszczką mikrobiologiczną), washed-curd, niegotowany, prasowany, dojrzewający, półtwardy. Zawiera dodatek kozieradki (zawartości procentowej nie podano). Zawartość tłuszczu 27,4g/100g. Sól 1,81g/100g. Bez konserwantów. Dojrzewa minimum 3 miesiące. Kupiony na Targach Smaki Regionów 2023 (Międzynarodowe Targi Poznańskie). Cena 129 zł/kg.

Autorski ser rzemieślniczy produkowany wyłącznie przez firmę Produkcja Serów Mariusz Małkiewicz "Dziedzic" we wsi Drygulec koło Wojciechowic (powiat opatowski, woj. świętokrzyskie). Strona internetowa firmy nosi nazwę "Sery Sandomierskie od Dziedzica". Serowarnia istnieje od 2016 (działalność gospodarcza zarejestrowana w 2017) i obecnie wyrabia kilkanaście rodzajów "najlepszych serów długodojrzewających w Polsce" z mleka krowiego według "tradycyjnych metod". Posiada logo Produkt Polski, a trzy sery wpisano w 2022 na listę szlaku kulinarnego lokalnej marki "Świętokrzyska Kuźnia Smaków". Ser Sandomierski Panicz z kozieradką otrzymał wyróżnienie w konkursie wojewódzkim Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów 2019.

Nazwa kolekcji serów "Sandomierskich" wzięła się z faktu, że rodzina Mariusza Małkiewicza pochodzi ze wsi Góry Wysokie, położonej w gminie Dwikozy powiatu sandomierskiego. Podobno ma długie tradycje rolnicze i sadownicze, choć jego ojciec był młynarzem. W Górach Wysokich znajduje się Winnica Sandomierska, prowadzona przez syna Mariusza - Marcelego. Według rodzinnej legendy to właśnie Marceli poprosił w roku 2015 ojca, żeby "zrobił mu sery do wina". W odpowiedzi przebywający już na emeryturze Mariusz (który wcześniej zajmował się m.in. uprawą i kwaszeniem kapusty) odbył szkolenie i praktykę u mistrza serowarstwa Sylwestra Wańczyka i zaczął produkować sery, stopniowo wzbogacając ofertę o efekty własnych eksperymentów. Obecnie sery powstają w nowocześnie wyposażonej serowarni w 6-hektarowej "posiadłości" Małkiewicza we wsi Drygulec, ale początki były skromne i chyba związane z Górami Wysokimi (paragon za kupiony na targach ser nadal wskazuje ten adres firmy). "Posiadłość" w Drygulcu to kupiona przez Małkiewicza w 2002 pozostałość po folwarku Podgajcze - dawnych przedwojennych włościach szlacheckiego rodu Roguskich herbu Ostoja. Obejmuje odbudowany dom (którego 1/3 jest zajęta przez serowarnię, dojrzewalnię, sklepik i salę degustacyjną dla turystów), park porośnięty stuletnimi drzewami, ogród z winoroślą i roślinami ozdobnymi (w tym ziołami wykorzystywanymi do serów) oraz staw. Jest przedsięwzięciem turystycznym - Małkiewicz wziął pożyczkę na rozwój turystyki i przyjmuje grupy na zwiedzanie serowarni, degustację i warsztaty z robienia serów.

Serowe eksperymenty także mają w dużym stopniu charakter reklamowo-komercyjny, nadający produktom efektowny wygląd i atrakcyjny lokalny koloryt. Dodatek popiołu drzewnego z drewna bukowego dał początek dwóm serom - Zawisza Czarny (rycerz pochodził z Garbowa, wsi położonej w tej samej gminie co Góry Wysokie) i Krzemień Pasiasty (występująca w Górach Świętokrzyskich ozdobna odmiana krzemienia, która w 2022 "obchodziła" w Sandomierzu 50-lecie zastosowania w biżuterii). Ser Sandomierski z piwem zawiera dodatek kraftowego piwa z browaru Popiel w Kurozwękach (wieś w woj. świętokrzyskim), a Królewicz z winem - oczywiście czerwone wino wytrawne z Winnicy Sandomierskiej Małkiewicza-juniora. "Arystokratyczne" nazwy serów nawiązują do historii posiadłości, której ostatnim "dziedzicem" był polski oficer z czasów II WŚ Henryk Franciszek Roguski. Sam Małkiewicz posługuje się pseudonimem "Dziedzic" (nota bene wcześniej był nazywany "królem kapusty" - widocznie lubi arystokratyczne tytuły ;)).

Bieżąca (10/2023) oferta "Dziedzica" obejmuje sery: Jaśniepanka (ser miękki, krążek 300 g, dojrzewa 1-7 dni), Hrabianka (krążek 290 g, dojrzewa 5 tygodni), Panicz (3 kg, min. 12 tygodni), Królewicz (3 kg, min. 12 tygodni, z czerwonym winem), Zawisza Czarny (3 kg, min. 5 tygodni, z popiołem drzewnym i lukrecją), Krzemień Pasiasty (3 kg i 320 g, min. 12 tygodni, z popiołem drzewnym), Sandomierski z piwem (3 kg, min. 12 tygodni), Aksamitny (1 kg, 12 tygodni), twardy ser Sandomierski "na tarkę" (1 kg, 12 miesięcy) oraz ser sałatkowy w typie Fety (świeży, blok 1 kg). Trzy pierwsze występują w wersji czystej lub z dodatkami: kozieradka, czarnuszka, zioła włoskie, czosnek niedźwiedzi. W wywiadzie ze stycznia 2022 Małkiewicz planował roczną produkcję na poziomie 20 ton sera. Towarowe znaki słowne Serów Sandomierskich Zawisza Czarny i Krzemień Pasiasty zostały zastrzeżone dziesięcioletnim patentem w 2022.

Małkiewicz nazywa swoje sery "zagrodowymi", ale ten termin oznacza wyrób z mleka własnych zwierząt. Jednak w tym przypadku mleko jest kupowane od stałych lokalnych dostawców (firma nie ma w PKD "chowu i hodowli bydła mlecznego", a jedynie "przetwórstwo mleka i wyrób serów"). Sery powinny więc nazywać się rzemieślniczymi, a nie zagrodowymi.

Technologia (źródło: wywiady internetowe i sprzedawana na targowym stoisku informacyjno-reklamowa książka Krzysztofa Jaworskiego - znanego jako Serowar Żuławski - "Jak zrobić dobry ser", w części poświęcona serowarni "Dziedzica"). Ser powstaje z mleka pełnotłustego od krów żywionych naturalnie. Przywożone od dostawców mleko jest przecedzane i pasteryzowane w temperaturze 65 °C przez 30 minut, następnie schładzane do 35 °C. Stosuje się startery mezofilne. Dojrzewanie mleka trwa 1,5 godziny, po czym dodaje się podpuszczkę. Skrzep jest krojony, serwatka zlewana i zastępowana wodą w celu zmniejszenia kwasowości (popularna technologia dla serów typu Gouda). Ziarno jest ręcznie umieszczane w formach (do Krzemienia Pasiastego używa się kosztownej formy Kadova, umożliwiającej nakładanie ziarna warstwami). Kręgi są poddawane prasowaniu i solone w solance. Część kręgów pokrywa się parafiną. Sery dojrzewają na "tradycyjnych drewnianych regałach" i są codziennie ręcznie obracane, a w przypadku pielęgnowanych na suchą skórkę także przecierane.

Kształt niedużego płaskiego kręgu o zaokrąglonych rogach i wadze około 3 kg. Tu trójkątny wycinek o promieniu 10 cm, wysokości 8 cm i wadze 180 g. Pakowany w atmosferze ochronnej w folię. Dwie etykiety informacyjne.
Konsystencja średnio twarda, zwarta, sucha, nieelastyczna, łamliwa. Niezbyt liczne i nierównomierne wtręty nasion kozieradki. Skórka twarda, pokryta powłoką polioctanową w kolorze żółtopomarańczowym (nota bene - nigdzie w materiałach informacyjnych nie pojawia się wzmianka o stosowaniu polioctanu winylu jako powłoki). Barwa miąższu średniożółta, przy skórce o ton ciemniejsza, z szarawym odcieniem. Zapach średnio intensywny, gorzkawy, orzecha włoskiego. Smak dość wyrazisty, niezbyt złożony, dosyć pikantny, goryczkowy, orzecha włoskiego, ze słodkawo-imbirowym posmakiem nasion kozieradki.

Post Scriptum. Wygląda na to, że biznesowi "Dziedzica" nie powodzi się najlepiej - w 2023 na portalach internetowych pośredników handlu nieruchomościami pojawiła się oferta sprzedaży całego 'kompleksu produkcyjno-usługowego" w Drygulcu za 3 600 000 zł.



Copyright Gata 2023