Gata Says Cheese!


Saint-Nectaire AOP
 
 
Ser francuski, z mleka krowiego surowego (Fermier) lub termizowanego/pasteryzowanego (Laitier), podpuszczkowy, niegotowany, prasowany, dojrzewający, półmiękki, z płukaną skórką (washed-rind). Zawartość tłuszczu około 27g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 45%. Dojrzewa minimum 21 lub 28 dni, zależnie od rozmiaru.

W departamencie Puy-de-Dôme znajduje się wioska i gmina Saint-Nectaire, której nazwa pochodzi od klasztoru pw. świętego z III-IV wieku - Nectaire d'Auvergne, inaczej Nectariusa (pol. Nektariusz z Owernii). Wioska jest malowniczo położona u podnóża pasma górskiego Sancy, w Regionalnym Parku Przyrodniczym Wulkanów Owernii, jest ośrodkiem turystycznym i słynie ze zdrowotnych alkalicznych źródeł termalnych. Saint-Nectaire to także ród owernijskich arystokratów z XIII-XVI wieku. Około połowy XVII wieku jeden z jej członków, marszałek Francji Henri de La Ferté-Senneterre, podobno zapoznał z lokalnym serem króla Ludwika XIV. Prawdopodobnie to właśnie wtedy pojawiła się nazwa Saint-Nectaire, jeszcze w XVII wieku ser nazywano "fromage de seigle" - serem żytnim, ponieważ dojrzewał na słomie żytniej. Dziś wiadomo, że właśnie ta słoma sprzyjała rozwojowi na powierzchni sera charakterystycznego grzyba Trichothecium roseum o różowo-niebieskim zabarwieniu.

Górski region Masyw Centralny położony w środkowej Francji ma specyficzne warunki klimatyczno-przyrodnicze: żyzną glebę wulkaniczną, dużą wilgotność, obfitą i zróżnicowaną roślinność. W jego centralnej części znajduje się wulkaniczne pasmo górskie Monts Dore. Produkcja sera Saint-Nectaire na tym obszarze rozwinęła się w małych górskich gospodarstwach posiadających niewiele zwierząt. Czasami gospodynie nie dojrzewały serów, lecz sprzedawały je w formie świeżej na lokalnych targach, gdzie przejmowały je wyspecjalizowane dojrzewalnie. Ten zwyczaj zachował się do dziś, tyle że obywa się bez targów - rafinerzy kupują świeże sery bezpośrednio w gospodarstwach.

Do roku 1955 Saint-Nectaire był wyrabiany wyłącznie zagrodowo - w gospodarstwach rolnych z mleka własnych krów. Jego produkcja nie nadążała za popytem i rosnącą popularnością, zwłaszcza w okresie 1929-1950 charakteryzującym się odpływem ludności ze wsi i niskim poziomem mechanizacji. Żeby zaspokoić rynek, w 1945 stworzono ser Savaron, który - wytwarzany przemysłowo na większą skalę - miał ten niedobór zrekompensować. Savaron zyskał z czasem własną popularność i dziś jest traktowany jako odrębny gatunek sera. Z drugiej strony, w 1935 zaczęły się próby samoorganizacji producentów sera, co zaowocowało zatwierdzeniem marki w 1947. W 1954 powstał Syndicat des producteurs de Saint-Nectaire, a rok później ser Saint-Nectaire przyznano francuski certyfikat AOC (Appellation d'origine contrôlée). Efektem było rozszerzenie produkcji na mleczarnie i serowarnie, gdzie ser wyrabiano z mleka zbieranego od różnych stad. Powstałe w ten sposób dwa warianty sera oznacza się płytkami kazeinowymi: owalną zieloną dla rolniczego Fermier i kwadratową beżową dla przemysłowego Laitier.
Unijny certyfikat PDO (fr. AOP) otrzymany w 1996 także uwzględnił dwie odmiany sera wraz z odmienną technologią produkcji. Dozwolony obszar wytwarzania mleka i sera oraz dojrzewania obejmuje departamenty Puy-de-Dôme i Cantal (oba w regionie Auvergne-Rhône-Alpes). Jest to podobno najmniejszy obszar certyfikowany (1800 km2). Strona internetowa sera podaje (na 04/2023) 208 gospodarstw wyrabiających wariant Fermier (z których 68 dojrzewa swoje sery samodzielnie lub korzystając z usług rafinerów, a pozostali sprzedają świeże sery do 20 dojrzewalni) i 256 producentów mleka dla wariantu Laitier. Mleko to jest zbierane przez 7 specjalistycznych firm i dostarczane do 4 serowarni. Choć w 2018 wyprodukowano 7500 ton Fermier i 6500 Laitier, wygląda na to, że jeśli chodzi o liczbę wytwórców, prawie 70 lat później Saint-Nectaire jest nadal serem głównie zagrodowym.
Od 2008 organizacja Interprofession du Fromage AOP Saint-Nectaire (ISN) z siedzibą w Besse-et-Saint-Anastaise (Puy-de-Dôme) zajmuje się wsparciem technologicznym, doradztwem technicznym, kontrolą i nadzorem, oceną jakości i promocją. Jest zarządzana przez radę składającą się z przedstawicieli wszystkich wyżej wymienionych grup związanych z produkcją sera.

Wymagania i technologia. Obowiązuje naturalny wypas przez minimum 160 dni w roku. Roczna sucha dawka pokarmowa krów musi zawierać co najmniej 70% trawy pochodzącej z rejonu produkcji mleka. Maksymalna temperatura zaprawiania podpuszczką wynosi 34 °C. Skrzep rozdrabniany do wielkości 2-5 mm. Po wstępnym prasowaniu skrzep jest umieszczany w formach i odbywa się finalne prasowanie, które trwa minimum 8-10 godzin w temperaturze 20-25 °C. Solenie na sucho, gruboziarnistą solą z obu stron. Maksymalna temperatura w dojrzewalni - 14 °C przy wilgotności względnej co najmniej 90%. Podczas dojrzewania sery są przynajmniej dwukrotnie tygodniowo myte solanką oraz nacierane i obracane co najmniej raz w tygodniu.
* Wariant Saint-Nectaire Laitier. Mleko jest termizowane lub pasteryzowane. Czas koagulacji wynosi 18-35 minut. Dopuszczalne jest częściowe usunięcie laktozy poprzez płukanie skrzepu wodą o temperaturze 30-34 °C, przy czym Ilość odlanej serwatki może stanowić najwyżej 30% ilości użytego mleka i taki sam procent wody może być dodany.
* Wariant Saint-Nectaire Fermier. Mleko jest surowe, przerabiane natychmiast po udoju. Czas koagulacji wynosi 25-45 minut. Ponieważ regułą jest przekazywanie niedojrzałego twarogu firmie rafinacyjnej, dodano wymóg, aby okres upływający między zaprawieniem podpuszczką i umieszczeniem w dojrzewalni wynosił co najmniej 48 godzin.
Wyróżnia się dwa rozmiary sera - duży i mały, o wadze odpowiednio: 1450-1950 g i 500-700 g. Mały ser ma wymiary 12-14/3,5-4,5 cm. Dojrzewanie minimalne to 28 dni dla wariantu dużego i 21 dni dla małego.

Tu wariant duży Laitier, kupiony w Hali Gwardii w Warszawie (kwiecień 2023), na stoisku firmy Arnaud Jubé Events, działającej od lutego 2022. Cena 120 zł/kg. Wyprodukowany przez firmę Société Fromagere de Condat z siedzibą w Condat-en-Feniers (departament Cantal, region Auvergne-Rhône-Alpes). Początki firmy sięgają roku 1928, kiedy szwajcarski imigrant - bezrobotny serowar Frantz Wälchli założył rodzinną serowarnię w Condat i zaczął wyrabiać ser, który wtedy jeszcze nie mógł nazywać się Saint-Nectaire, ponieważ mleko było skupowane z kilku gospodarstw (czyli był to nieistniejący oficjalnie do połowy lat 1950. wariant Laitier). Rodzinny biznes utrzymywał pozycję na rynku przez ponad 80 lat, stając się jedną z ostatnich niezależnych serowarni w Cantal. W 2011 wnuk Frantza, Pierre, szefujący firmie od kilku lat, sprzedał swoje udziały największej na świecie korporacji nabiałowej Lactalis Groupe, wbrew ojcu Jean-Claude'owi, który chciał utrzymać niezależność. Po fuzji Pierre Wälchli pozostał na kierowniczym stanowisku. W 2021 Lactalis Groupe zainwestowała 15 milionów euro w modernizację i mechanizację produkcji, budując w Condat nową serowarnię i oczyszczalnię ścieków. Serowarnia Wälchli, obecnie znana jako Société Fromagere de Condat (choć nazwisko Wälchli nadal figuruje na etykietach), skupuje mleko od 180 producentów i zatrudnia ponad 50 osób. Zajmuje się produkcją i dojrzewaniem wariantu Laitier oraz dojrzewaniem wariantu Fermier odbieranego od około 20 farmerów.

Kształt "lekko ściętego walca" o średnicy 20-24 cm, wysokości 3,5-5,5 cm i wadze 1,45-1,95 kg. Blisko brzegu widoczne wyraźne wklęśnięcia w górnej i dolnej powierzchni. Tu trójkątny wycinek o boku 12 cm, wysokości 4 cm i wadze około 130 g. Konsystencja delikatna, półmiękka, lepka, sprężysta, elastyczna. Średnio liczne nieduże spłaszczone oczka. Skórka naturalna, cienka, "rustykalna", lekko lepka, szaro-beżowa, z białą, żółtą i pomarańczową pleśnią, z odciskiem kratki na dolnej powierzchni, niejadalna. Zapach skórki silny, ziemisty, piwniczny, pleśniowy. Barwa miąższu bladożółta, kości słoniowej. Zapach miąższu nieco delikatniejszy, odrobinę słodki, ziemisty, trawiasty, pleśniowy, świeżych grzybów, mokrej słomy, z mlecznymi nutami. Smak niezbyt silny, słodkawy, świeżych grzybów, trawiasty, z nutami świeżego mleka, śmietany i masła, z lekką goryczką na finiszu. Umiarkowanie słony. Rzeczywiście wariant Laitier jest bardzo zbliżony charakterystykami i jakością do swego niecertyfikowanego odpowiednika Savarona.



Copyright Gata 2023