Gata Says Cheese!


Queso Ibérico
 
 
Ser hiszpański, z mieszanki pasteryzowanego mleka krowiego, owczego i koziego (tu w proporcjach 50%/35%/15%), podpuszczkowy, niegotowany, prasowany, dojrzewający, półtwardy do twardego. Zawartość tłuszczu 31g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie minimum 45%. Dojrzewa minimum 30 dni, do 1 roku. Tu z podpuszczką cielęcą, powłoka ochronna barwiona kurkuminą E100, annato E160b i karmelem E150d.

Nazwa oznacza po hiszpańsku "ser iberyjski". Iberia to dawna alternatywna nazwa Hiszpanii, o greckim rodowodzie, pochodząca od głównej rzeki półwyspu, zwanej przez Greków Iber (hiszp. Ebro). Ser współczesny, wyrabiany w całej Hiszpanii, ale najpopularniejszy w centralnej części kraju - w prowincjach Castilla y León i Castilla-La Mancha (Płaskowyż Centralny) oraz Andalucia.

Wymagania i technologia są uregulowane przez Real Decreto (Dekret Królewski) nr 262/2011 (zmieniający wcześniejsze rozporządzenie z 1987). Proporcje pasteryzowanego mleka muszą wynosić: maksimum 50% krowiego i po co najmniej 15% owczego i koziego. W tych granicach proporcje zmieniają się w trakcie roku, wraz z sezonową dostępnością poszczególnych rodzajów mleka. Koagulacja trwa maksimum 45 minut w temperaturze 28-32 °C. Skrzep jest rozdrabniany, pozostawiany na 5 minut i część serwatki jest usuwana. Następuje około 30-minutowe mieszanie, najpierw delikatne, potem energiczne, podczas gdy temperatura jest podnoszona do 36-38 °C. W rezultacie skrzep dzieli się na spójne elastyczne kawałki wielkości ziarna pszenicy. Jest przekładany do form, prasowanie trwa do chwili osiągnięcia pH między 5 a 5,5. Solenie w solance przez maksimum 48 godzin. Suszenie w temperaturze 12-16 °C i wilgotności 75-90%, następnie dojrzewanie w takiej samej wilgotności i temperaturze 4-10 °C. Tu ser dojrzewał w powłoce ochronnej z polioctanu winylu. Ser Semicurado dojrzewa 1-3 miesiące, Curado 4-6 miesięcy, ale dojrzewanie może trwać nawet do 12 miesięcy (Reserva). Starsze odmiany są dobre do tarcia.

Tu kupiony w Intermarché w Poznaniu (kwiecień 2023). Wyprodukowany przez istniejącą od 2003 rodzinną firmę Quesos Navalmoral S.A. w Totanés (prowincja Toledo, wspólnota autonomiczna Castilla-La Mancha). Firma posiada tradycje serowarskie od 1960, od czasów Domingo García, dziadka obecnego prezesa Pedro García, który pracował w jedynej ówczesnej hiszpańskiej wytwórni sera. Jego wnuk posiada stopień magistra serowarstwa zdobyty na uniwersytecie we Francji. Na początku działalności firma produkowała prawie wyłącznie Queso Ibérico, a w 2006 po otrzymaniu zezwolenia zaczęła produkcję certyfikowanego sera owczego Queso Manchego DOP, głównie na eksport. Szczyci się faktem stosowania wyłącznie naturalnych składników. Sery powstają w oparciu o własne receptury i technologie, z użyciem zastrzeżonych kompozycji bakterii starterowych. Posiada kilka marek własnych, wśród nich Hacienda de Don Álvaro i Campos de Toledo. Produkty Quesos Navalmoral są zdobywcami medali World i Global Cheese Awards, m.in. Brązowego Medalu w 2011, Srebrnego w 2014 i Złotego w 2015 dla Queso Ibérico. Nowoczesna fabryka w Totanés, zaprojektowana osobiście przez Pedro Garcia, ma powierzchnię 40 tys. m2, w tym 8 tys. m2 zabudowań, m.in. trzy dojrzewalnie. Poza Queso Ibérico i Queso Manchego firma wyrabia podobny w kształcie ser owczy Queso de Oveja i kozi Queso de Cabra.

Kształt niewielkiego cylindra o średnicy 9-24 cm, wysokości 7-12 cm i wadze nieprzekraczającej 4 kg (tu około 3 kg). Tu trójkątny wycinek o promieniu 9,5 cm, wysokości 9 cm i wadze 150 g. Pakowany próżniowo, oryginalna etykieta plus polska naklejka (polski dystrybutor - Temar). Konsystencja półtwarda do twardej, zwarta, maślana, lekko oleista, mało elastyczna, krucha. Równomiernie rozmieszczone niewielkie oczka (tu jedynie wgłębienia w masie sera). Skórka naturalna, cienka, sucha, półtwarda do twardej. Może być gładka albo z odciskiem "jodełkowego" wzoru nazywanego "pleita" - dawniej pochodzącego od kosza wyplatanego ze śródziemnomorskiej trawy esparto, współcześnie odcisk wewnętrznej powierzchni formy (analogicznie jak w przypadku Queso Manchego). Tu z odciskiem, pokryta polioctanem winylu o barwie jasnobrązowej, niejadalna. Barwa miąższu białożółta, słomkowożółta do kości słoniowej, nierównomierna z powodu różnych rodzajów mleka. Zapach delikatny, świeży, kwaskowaty, kwaśnej śmietany, maślanki. Smak złożony, słodkawy, maślany, lekko pikantny, orzechowy, z odrobiną goryczki, z wyraźnymi owocowymi i trawiastymi nutami. Teoria mówi, że ser zawdzięcza mleku krowiemu kwaskowatość, owczemu - maślaność, a koziemu - pikantność.



Copyright Gata 2023