Gata Says Cheese!


Gran Biraghi
 
 
Ser włoski, z mleka krowiego termizowanego, podpuszczkowy, gotowany, dojrzewający, twardy. Zawartość tłuszczu 30g/100g. Zawartość tłuszczu w suchej masie 32%. Dojrzewa minimum 12 miesięcy. Bez konserwantów. Rodzina grana.

Kupiony w Eurosparze (Gdańsk), produkowany wyłącznie przez firmę Biraghi S.p.A. w Cavallermaggiore (prowincja Cuneo, region Piemonte). Założona w 1934 przez Ferruccio Biraghiego jako mleczarnia rzemieślnicza, obecnie łączy tradycję i nowoczesne technologie, dysponując zakładem produkcyjnym o powierzchni 160 tys. m2, gdzie odbywa się cały proces produkcji, dojrzewania i pakowania serów. Poza krowim Gran Biraghi firma wyrabia owczy wariant swojego firmowego sera Biraghi Pecorino, a także Ricottę i certyfikowaną Gorgonzolę DOP. Gran Biraghi jest sprzedawany także w wycinkach kręgu, plastrach, kostkach i tarty. Mleko pochodzi od wyselekcjonowanych hodowców z prowincji Cuneo i Torino, obecnie jest to ponad 460 tys. litrów dziennie. Roczna produkcja Gran Biraghi to około 320 tysięcy kręgów.

Pierwotna nazwa sera to Grana Biraghi, gdzie "grana" to typ włoskiego twardego sera o charakterystycznej ziarnistej, krystalicznej teksturze, dobrze nadającej się do tarcia (grana - wł. "ziarno"). Problem w tym, że chociaż pojęcie "grana" historycznie oznacza po prostu typ sera, jedynym serem prawnie dopuszczonym do sprzedaży z użyciem tej nazwy w krajach Unii Europejskiej jest Grana Padano. Kiedy w 1999 firma Biraghi zarejestrowała markę Grana Biraghi w OHIM (European Office for Harmonization of the Internal Market), natychmiast zareagowało protestem Konsorcjum Ochrony Sera Grana Padano. Początkowo w 2003 OHIM utrzymywał, że "grana" to termin rodzajowy i Biraghi może go używać, ale sprawa trafiła do Europejskiego Sądu Pierwszej Instancji, który w 2007 orzekł na niekorzyść Biraghi, uznając "grana" za synonim Grana Padano. Biraghi musiała zmienić nazwę swojego produktu na Gran Biraghi czyli Wielki Biraghi.

Awantura o nazwę była tak zawzięta, ponieważ Gran Biraghi to jest w zasadzie Grana Padano, tylko z dwiema różnicami- termizacji mleka i braku lizozymu z jaja jako środka konserwującego. Prowincja Cuneo należy do uprawnionych do produkcji Grana Padano i do 1998 Biraghi była częścią Consorzio Tutela Grana Padano. Po wycofaniu z Konsorcjum Biraghi zaczęła wyrabiać ser praktycznie według tej samej receptury i o tej samej jakości, co Grana Padano, co prawda bez certyfikatu, ale sporo tańszy.

Kształt kręgu o średnicy około 35-45 cm, wysokości około 20-25 cm i wadze około 30-35 kg. Tu trójkątny wycinek o boku 17 cm, wysokości 3 cm i masie 200 g. Konsystencja sucha, twarda, łamliwa, bez dziurek. Część przy skórce lekko ziarnista, widoczne wykształcające się kryształy, część wewnętrzna jednolita, gładka, odrobinę mniej twarda. Skórka naturalna, twarda, grubości 5 mm, żółtopomarańczowa. Na skórce powinnna być odciśnięta nazwa, ale ten wycinek ma czystą skórkę (jest zbyt mały, wycięty z kręgu zarówno poziomo, jak pionowo). Barwa miąższu jasnożółta, jednolita. Zapach intensywny, bogaty, wyrazisty, pikantny, słodki, orzechowy. Smak bogaty, słodko-pikantny, umiarkowanie słony, z nutami gorzkiego orzecha na finiszu.



Copyright Gata 2022