Rozmaitości...Ogród Zoologiczny w Helsinkach

SIERPIEŃ
2017


Nie da się uniknąć porównań do Zoo w Barcelonie i wszytkie one są korzystne dla fińskiego ogrodu. Ogród Zoologiczny Korkeasaari jest starszy od katalońskiej placówki tylko o kilka lat - powstał w 1889 roku (co czyni go jednym z najstarszych na świecie). Także nie ma jak rozrastać się terytorialnie, choć z innego powodu. Jest położony na jednej z licznych helsińskich wysepek - Korkeasaari, jest więc niezwykle malowniczy, ale wyspowe 22 hektary nie dadzą się nijak powiększyć. Byłam więc niezbyt dobrej myśli i czekało mnie przyjemne rozczarowanie. Helsiński ogród postawił na jakość, nie na ilość. Na wyspie mieszka tylko 150 gatunków zwierząt (dla porównania: 400 gatunków na 13 ha w Barcelonie!). Zwierzaki mają więc niezbędną przestrzeń, bardzo pomysłowo i różnorodnie wydzieloną, i wydają się być w dobrej formie.

Dopisały kotowate. Tygrys amurski zaprezentował się w całej krasie. Lampart udzielał się towarzysko, liżąc szybę dzielącą go od zapatrzonych zwiedzających. Manul pokazał bardzo po kociemu nadętą, zaspaną fizjonomię. A żbik europejski umył się starannie i ułożył do snu w trawie.

Z innych gatunków wpadł nam w oko dumny bielik olbrzymi, starutki leniwiec dwupalczasty, dokarmiany z ręki przez opiekunkę, bizon śpiący rozkosznie z kopytkiem pod pyskiem, całe kolonie rozrabiających mangust karłowatych i gundii w różnym wieku, które można było obserwować godzinami oraz szop pracz, pracowicie piorący pomarańczową piłeczkę :) Trafiła się też pora posiłku sowy jarzębatej, która wybrała mysz z dostarczonego zestawu i spokojnie konsumowała ją siedząc na gałęzi. Atrakcją ogrodu są wszędobylskie pawie, przechadzające się po ścieżkach, wlokące dorodne ogony i gubiące wspaniałe pióra, natychmiast przechwytywane przez dzieci.

Dojazd do Zoo jest bardzo prosty - autobus spod dworca kolejowego albo stateczek wycieczkowy z przystani w centrum miasta. Cena biletu normalnego - 12 euro.


       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
Ogrodowe ciekawostki artystyczno-architektoniczno-informacyjno-widokowe ;)
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       
                 
       

Copyright Gata 2017