Gata Says Cheese!


Wielkopolski ser smażony ChOG
 
 
Ser polski, z mleka krowiego, kwasowy, miękki do półtwardego, przetworzony (smażony), z dodatkiem kminku (0,5%). Zawartość tłuszczu 7,5g/100g. Zawartość twarogu 78%.

Popularny w kuchni niemieckiej, śląskiej, galicyjskiej i wielkopolskiej. Szczegóły technologiczne różnią się w zależności od regionu - twaróg może być smażony na maśle, gotowany w sposób zwykły lub na parze, czasem pod koniec obróbki dodawane są całe jaja lub żółtka. Możliwe dodatki to: kminek, majeranek, pieprz, cząber, czosnek, papryka. Konsystencja od smarowalnej do półtwardej.

W Wielkopolsce hodowla krów, a zatem i wyrób twarogu były znane od dawna, ale wyłącznie na obszarach wiejskich. Do miast mleko i nabiał wprowadzili w XVIII wieku Olędrzy czyli osadnicy z Niderlandów, Niemiec, Bawarii, Śląska i Pomorza. Najprawdopodobnie smażenie było początkowo sposobem na uzdatnienie tracącego świeżość twarogu. Pierwsza pisemna wzmianka o serze smażonym pojawiła się w wydanej w Poznaniu w 1899 książce o bardzo długim tytule zaczynającym się od "Gospodyni doskonała, czyli przepisy utrzymywania porządku w domu (...)". Także wydany w Poznaniu "Kucharz wielkopolski" Marii Śleżańskiej z 1904 podaje precyzyjny i nadal aktualny przepis.

Współczesna certyfikowana technologia: surowe mleko jest odtłuszczane do maksymalnej zawartości tłuszczu 1%, traktowane zakwasem z kulturami bakterii kwasu mlekowego, otrzymany twaróg jest odciskany w prasie, kruszony, rozsypywany na blasze i dojrzewa czyli gliwieje przez 2-3 dni. W tym czasie zachodzi naturalny rozkład białka kazeiny przy udziale pleśni Oospora lactis. Następnie zgliwiały twaróg jest mieszany z masłem, solony i smażony ok. 15 minut w temp. 90 st.C. Pakowany natychmiast, na gorąco.

Od 2005 znajduje się na polskiej Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posiada unijny certyfikat PGI (pol. Chronione Oznaczenie Geograficzne) od 2009. Certyfikat dotyczy dwóch wariantów: czystego i z dodatkiem nasion kminku. Dozwolony obszar produkcji - województwo wielkopolskie.

Tu kupiony w Eurosparze, wyprodukowany przez istniejącą od 1945 firmę Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Top-Tomyśl w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie), z mleka dostarczanego z gospodarstw będących członkami spółdzielni. Poza ChOG posiada także przyznawany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi polski znak jakości "Jakość Tradycja". Zdobywca Złotego Medalu na targach Polagra Smaki Regionów w 2016. Firma była członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska w latach 2010-2022.

Opakowany w plastikowy pojemnik z pokrywką, masa 200 g. Konsystencja zwięzła, jednolita, plastyczna, gumowata, półtwarda, niesmarowalna. Skórki brak. Barwa od jasnokremowej do żółtej (zależy od ilości użytego masła). Zapach ostry, specyficzny dla zgliwiałego twarogu. Smak słodkawy, maślany, podobny do sera topionego, kminek wyczuwalny, ale zrównoważony.



Copyright Gata 2021